Zalegająca flegma, kluska w gardle

napisał/a: nedved31 2014-06-01 22:30
Witam. Około 10 lat temu nieustannie miałem nudności, lekarz zasugerował refluks żołądkowo-przełykowy i w tym kierunku byłem leczony i przeszło. Jednak od tamtej pory, z tego co pamiętam, zaczęła mnie męczyć flegma w gardle. Gdy odkrztuszam to i wypluwam to jest koloru śliny. Dodatkowo, często czuję tak zwaną "kluskę" w gardle. Mam problem z połykaniem tabletek i niektórych dań (ostrych zazwyczaj), ale zawsze mi wmawiano, że to na tle nerwowym. Ostatnio mnie to zaczęło męczyć i zobaczyłem, że takie objawy może dawać refluks, który rzekomo już wyleczyłem. Czy to możliwe, że przez tyle lat, mój organizm się przyzwyczaił do tych kwasów i nie odczuwam zgagi, ani nudności? Jestem poza miejscem zamieszkania i nie mam jak wybrać się do swojego lekarza rodzinnego, dlatego chciałbym wcześniej zapytać o opinie tu, na forum. Jak mogę sam sprawdzić czy to refluks?
napisał/a: ~Anonymous 2014-06-07 22:25
Możesz zastosować dietę antyrefluksową."Kluska w gardle" może powstawać na tle nerwowym i może to w tym wypadku przyczyniać się do refluksu. Ostre potrawy dodatkowo podrażniają śluzówkę. Refluks powraca.Pozdrawiam.
napisał/a: nedved31 2014-06-12 20:15
Dwa dni temu udałem się do lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu powiedział, że to refluks i przypisał mi Helicid. Powiedziałem mu, że ja mam to od 10 lat i zapytałem o powikłania w związku z tym sugerując, że chciałbym zrobić gastroskopie. Lekarz jednak powiedział, że to nie ma sensu, dopóki nie pojawią się poważniejsze dolegliwości i po dwóch tygodniach jak mi nie przejdzie po tabletkach do żeby do niego się zgłosić. Trochę mnie to rozzłościło, bo chciałbym wiedzieć na pewno co mi jest. Za 2 tygodnie mogę czuć się gorzej i przez ten czas może coś się poważniejszego zrobić... Zmienić lekarza, czy myślenie?
napisał/a: ~Anonymous 2014-06-12 20:44
Lekarz w sumie dobrze radzi. Jeśli refluks to innego leczenia farmaceutykami jak przyjmowanie IPP nie ma. Jeśli nie nastąpi poprawa to czeka Cię gastroskopia. Jednego nie spytałam czy robiłeś kiedyś test w kierunku Helicobacter pylori? Jeśli nie to można taki zakupić w aptece. Ogólnie polecam maxymalną eliminację stresu,dietę antyrefluksową. :))
napisał/a: nedved31 2014-06-12 22:10
Nigdy nie badałem się w tym kierunku. Nie dodałem, że poszedłem do lekarza, bo zacząłem czuć dyskomfort w nadbrzuszu, jedzenie jakby długo przechodziło z jamy ustnej do żołądka i miałem uczucie jakby zatrzymywało się przed samym żołądkiem. Takie dolegliwości minęły, czasami występuje lekki ból, zbliżony do tego, który się pojawia gdy jesteśmy głodni. Do tego dochodzą czasami nudności.
napisał/a: ~Anonymous 2014-06-12 22:44
Gdybać nie będziemy nad tym co to może być :) Wybierz ten lek a później tak czy tak proś o skierowanie na gastro. Przy tym również można zrobić test na HP,a nawet powinno się.