Zakażenie Shigellą a Stoperan (loperamid).

napisał/a: per_aspera 2013-09-28 16:59
Witam serdecznie,
z wakacji w Zakopanem przywiozłam ze sobą zakażenie Shigellą sonnei (cóż za "piękna" pamiątka; winowajcą okazał się oscypek). Ja zakażenie przechodzę dosyć łagodnie (brak biegunki, jedynie lekkie problemy ze stolcem, ale za to silne bóle brzucha (skurcze i kłucia), gorzej jest w przypadku mojego chłopaka (silna biegunka i bóle brzucha, wymioty, podwyższona temperatura). Lekarz przypisał mi Biseptol 960, No-Spa forte oraz zalecił suplementację probiotykami (akurat w domu mam Bactilac SF). Niestety przez pomyłkę zamiast Bactilac, kilka razy (2 razy dziennie przez 2 dni) wzięłam Stoperan (ktoś z domowników włożył blister Stoperanu do opakowania Bactilacu). Wiem, że loperamid zawarty w Stoperanie nie powinnien być stosowany w przypadku zakażenia Shigellą. Moje pytanie brzmi: jak w takiej sytuacji loperamid wpływa na zakażenie Shigellą i czy obniża on skuteczność Biseptolu? Przyjełam do tej pory 2 z 10 tabletek Biseptolu (dawkowanie 2x1). Ostatni Stoperan zażyłam dzisiaj rano. Pomimo tego, iż zażyłam No-spę, nadal odczuwam bóle żołądka (środkowa, górna część brzucha) - czy to również może być spowodowane zaistniałą sytuacją? Czy powinnam w tym wypadku przedłużyć kurację Biseptolem i w tym celu udać się do lekarza po receptę na kolejne opakowanie? Będę wdzięczna za każdą sugestię. Pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2013-09-28 20:44
Loperamid jest przeciwwskazany w przypadku biegunki krwistej lub wysokiej gorączki. Zwalnia proces wydalniczy co jest ułatwieniem namnażania się bakterii w jelicie. Czy wpływa na działanie Biseptolu? Nie jestem lekarzem ale moim zdaniem nie. Może ktoś jeszcze się wypowie. Pozdrawiam.
napisał/a: per_aspera 2013-09-30 16:54
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)