Zakażenie dróg moczowych

napisał/a: Izulka5555 2012-09-01 12:44
Witam, mam 16 lat, ostatnio byłam hospitalizowana na oddziale chorób zakaźnych celem pogłębienia diagnostyki, choruję/chorowałam na toksoplazmozę węzłową w 2009, objawy minęły, ale serologicznie dalej jest zakażenie - IgA, IgM i IgG są dodatnie, mononukleozę, było podejrzenie boreliozy (dodatnia ELISA) ale WB wykluczył, jersiniozy gdyż od około 2-3 miesięcy miałam bóle stawów bez wykładników stanu zapalnego (reumatolog wykluczył choroby stawów), nawracające stany podgorączkowe, oraz utratę wagi (6kg w ciągu 2 tygodni) bez zmiany diety. Wykonano komplet badań, w których wyszły nieprawidłowości w moczu.

Badanie numer 1:

barwa- słomka, pH - 5.5, c.wł. = 1.030, białko - ślad (6.5), cukier, urobil, c.ket, krwinki czerwone - norma, krwinki białe 1+; osad - nabł. wielokątne 5-10 wpw; L- 5-10 wpw, śluz - liczne pasma; flora bakteryjna - nieliczna

zrobiono powtórne badanie


barwa - słomka, pH - 5.5, c.wł. - 1.030, bialko - ślad (6.7), cukier, urobil, c.ket, krwinki czerwone - norma, krwinki białe 2++; osad - nabł wielokątne liczne wpw, L- 27-30 wpw, śluz - liczne pasma; flora bakteryjna- nieliczna

następnego dnia powtórzono badanie, które wyszło tak jak powyższe z tym, że w moczu były liczne nabłonki okrągłe i świeże pojedyncze erytrocyty

wobec powyższego zrobiono dwa posiewy moczu, dzień po dniu
w pierwszym wyszło (trudno mi to rozszyfrować): Staphylococus Kag? Koag? (-) MSSA
w drugim - brak wzrostu bakterii

mocznik - 22 mg/dl, OB 5/14, CRP 2,7 mg/l, morfologia z rozmazem w porządku

zostałam wypisana z zaleceniem powtórzenia badania moczu po przeleczeniu Furaginem, ale z powodu "tych dni" nie mogę go wykonać przez najbliższe 3-4 dni, jestem leczona nim od 17.08, najpierw 2+1+2, następnie 2 tabletki na wieczór

moje pytanie brzmi - czy ta bakteria (gronkowiec?) jest patogenem, czy należy do flory fizjologicznej? czy leczenie jest poprawne? czy dalej ciągnąć leczenie Furaginem i wit. C, mimo, że minęły już te dwa tygodnie?
napisał/a: milowka 2012-09-03 08:58
Witaj Izulka5555!
Ta bakteria, którą podejrzewano po wykonaniu pierwszego posiewu, to faktycznie gronkowiec. Nie podano niestety nazwy szczepu. Staphylococcus aureus jest bakterią patogenną, którą trzeba leczyć, ale np. Staphylococcus epidermidis występuje na naszej skórze fizjologicznie i często zdarza się, że wraz z oddawanym moczem przedostaje się do słoiczka, z którego wykonywane są posiewy. Na pewno ważną informacją jest fakt, że jest to szczep MSSA, czyli metycylinowrażliwy. Będzie łatwo wyleczyć go klasuycznymi antybiotykami. 2 tygodnie stosowania furaginu powinno wystarczyć. Po jakimś tygodniu sugeruję powtórzyć posiew moczu, aby sprawdzić czy już wszystko w porządku. Pozdrawiam serdecznie!
napisał/a: Tomi26 2013-10-05 12:56
Prosze o interpretacje wyników.
PPJ test przesiewowy (ANA1) dodatni
met. IIF (ICD-9 O21)
Metodą immuunofluorescencji pośredniej (IIF) na komórkach HEp-2 Stwierdzono obecność przecicwciał przeciwjądrowych. Celem ich dalszej identyfikacji (określenie typu świecenia i miana przeciwciał -imunoflurescencja pośrednia rodzaj antygenu- immondyfuzja) wskazana jest poszerzenie diagnostyki poprzez zlecenie testu ANA2.

Konsultacja: Złe samopoczucie, od roku silne poty, objawy grypopodobne.
ANA1= dodatnie
CRP=111
mocz= silnie wzmożony urobilinogen
rozpoznanie Z03- obserwacja medyczna i ocena przypadków podejrzanych o chorobę lub stany zapalne.
Czy to jest wyleczalne. Co dlaje robić. Prosze o odpowiedz. Wyniki należa do mojego znajomego.