Zaczerwieniony i powiekszony pieprzyk

napisał/a: marta299933 2012-01-04 20:13
Witam, jestem pierwszy raz na tym forum poniewaz mam (tak mi sie wydaje) poważny problem. Przymierzajac dzisiaj ubrania niechcacy potracilam paznokciem moj pieprzyk. Zazwyczaj nie byl on zbytnio wystajacy a jego srednica wynosila moze 3 mm. Po kilku godzinach wyczułam na tym miejscu zgrubienie, po podniesieniu bluzki zobaczylam ze mój pieprzyk zgrubial ( stal sie bardziej wypukly) ma czerwona obwódke (1,5 mm dookoła ) a barwa czarno-brazowa. Niepokoję się gdyż w mojej rodzinie wystepowaly w przeszlosci nowotwory (a bedac kilka miesiecy temu nie pokazalam tego pieprzyka bo wygladal dla mnie niegroznie - wszystkie pokazane byly ok). Prosiłabym o odpowiedz ponieważ na ta chwilę obawiam sie że to moze być czerniak..
napisał/a: piotrosiama 2012-01-04 21:16
Dlaczego od razu ma być czerniak ? Jeśli ten pieprzyk został podrażniony i znajduje się w miejscu narażonym na ciągły dotyk to warto zastanowić się ze specjalistą nad jego usunięciem.
napisał/a: falco 2012-01-04 21:35
Bez skierowania można wybrać się do dermatologa. Poprosić badanie zmian skórnych dermatoskopem, w przypadku większych pieprzyków poprosić o skierowanie do chirurga w celu ich usunięcia. Osobiście ostatnio usunąłem w ten sposób 2 takie zmiany. Zabieg stosunkowo mało bolesny, a kłopot z głowy.
napisał/a: marta299933 2012-01-04 23:19
Martwie sie po prostu ponieważ nigdy pieprzyk w tym miejscu taki nie byl ( jak i w kazdym innym) zdarzylo mi sie to po raz pierwszy , a z tego co wujek google mówi o zmianie koloru, wygladu czy czegokolwiek innego wychodzi na to ze to moze być czerniak.. dziekuje mimo wszystko za odpowiedzi
napisał/a: piotrosiama 2012-01-04 23:41
Nie zakładaj na wyrost czarnego scenariusza, pewnie że coś nowego budzić może pewien niepokój. Najlepiej jak oceni tę zmianę specjalista. Daj znać po wizycie i nie stresuj się.
napisał/a: karla41 2012-01-08 11:36
jeśli został zadrapany, to logiczne że jest teraz podrażniony i wygląda inaczej. Chyba że został zadrapany, bo ostatnio zrobił się bardziej wystający. Najlepiej usuń go u chirurga i po sprawie.