Zaczerwienienie ciała po wstrzyknięciu insuliny.

napisał/a: edytaedda 2014-10-02 08:39
Witam. Moja córeczka choruje 7 lat na cukrzycę. Od 6 lat jest na pompie insulinowej. 2 tygodnie temu zachorowała. Dostała antybiotyk, pon wizycie kontrolnej włączono jeszcze inhalacje z pulmicortu(steryd). Po inhalacjach cukry wzrosły i ciężko było je zbić. W dniu wczorajszym było strasznie. Z uwagi,że wkłucie było świeżo zmienione a podawana insulina jakby nie działała otworzyłam świeżą ampułkę i podałam dziecku korektę penem. Po tej korekcie (to było rano) cukier nie rósł ale i i też nie spadał. Wróciła ze szkoły i zmieniłam Jej wkłucie. Nadal cukier nie spadał. Więc znowu zrobiłam korektę penem. No i zauważyłam,że po korekcie penem wokół miejsca wkłucia zrobiło się zaczerwienienie -po zdjęciu wkłucia tego nie ma, tylko tam gdzie kułam penem - dlaczego mogło się tak stać? dziś nadal są w tych miejscach zaczerwienienia. Czy ktoś miał podobnie?
napisał/a: magga1 2014-10-02 09:07
A nigdy wcześniej się tak nie działo? Bo ogólnie to normalne, że po wkłuciu robi się zaczerwienienie. W miejscu, gdzie córka ma wkłucie pompy pewnie skóra się już przyzwyczajona... Ewentualnie może wkłucie penem było podane nieprecyzyjnie...? Czy córka nie skarżyła się na ból? Bo rozumiem, że insulinę podałaś dokładnie tę samą, którą dostaje przez pompę?
napisał/a: edytaedda 2014-10-02 10:27
Przez pierwszy rok była na tzw penach i nigdy tak się nie działo. Odkąd ma pompę nie było potrzeby kłuć penem. Wczoraj po korekcie przy cukrze 220 zamiast spadać urosło do 390 więc podałam penem. Następnie zmieniłam kolejny raz kłucie i ampułkę z insuliną. Rodzaj insuliny ten sama co w pompie. Zaczerwienienie po wkłuciu mniej więcej o średnicy 1,5cm. Córka nie skarżyła się,że Ją bolało czy swędziało. Dziś nadal jest zaczerwienione ale nie boli.
napisał/a: Metka 2014-10-02 13:41
Być może jest to reakcja alergiczna np na igłę? Do pompy używane są wkłucia metalowe czy teflonowe? Tylko jeden raz była podana korekta penem czy więcej? Czy to zaczerwienienie nie przypomina trochę siniaka? Bo być może jest to "wina" trafienia w naczynie krwionośne?



Swoją drogą trzeba też pamiętać, że zarówno sterydy jak i sama infekcja często bardzo podnoszą cukier. Z drugiej strony trzeba uważać przy zwiększaniu dawek, bo podanie zbyt dużej ilości insuliny może powodować, iż cukier zamiast spadać - pójdzie w górę.
napisał/a: edytaedda 2014-10-03 07:04
Używamy tylko wkłuć metalowych. Korekta była podawana 2 razy w w obu miejscach były czerwone plamy w miejscu ukłucia. Ale widzę,że na miejscu po pierwszej korekcie już się zmniejszyło.