Zaćma - Jak dobrać sztuczne soczewki

giezeta
napisał/a: giezeta 2012-08-10 13:50
Jestem osoba chorą. Z domu wychodzę wówczas kiedy muszę (zakupy, do lekarza, na b. krótki spacer). Nie prowadzę samochodu. na dłuższe odległości poruszam się komunikacja publiczną. Wolny czas spędzam na czytaniu, robótkach na drutach i w Internecie - czyli w domu.
Nie mogę mieć wszczepionych soczewek acrysoft restor ze względu na złogi w oczach po 30-letnim zażywaniu cordarone (amiodarion).

W domu do czytania, robótek i Internetu nie uzywam okularów. Z bliska widzę dość dobrze. Tak do 1 metra. Czytam bez okularów gazetę z odległości do 40 cm. Dal mam zamazaną. Znajomych rozpoznaję z odległości do 4 metrów.

Zastanawiam się nad wczepieniem soczewek do bliży, a na wyjście z domu okularów soczewkami minusowymi.

Pytanie do lekarza: na jaka odległość będę widziała ostro z takimi soczewkami (od -do), a na jaką w okularach do dali (od-do). Podejrzewam, że żadnej akomodacji już nie będzie.

Pytanie do forumowiczów: Czy ktoś w Waszej rodzinie lub znajomych ma wszczepione soczewki do bliży a do dali używa okularów? Jeżeli tak to proszę o kontakt na psiarz@op.pl lub 506 843 140
napisał/a: endeavor 2012-08-12 01:08
O tym jakie soczewki mozna wszczepic informuje lekarz a takze wyniki badan przeprowadzanych specjalnie pod katem operacji usuniecia zacmy. Pytanie do lekarza jest bez sensu z wielu powodow .... np takiego ze nie jest napisane jaki to rodzaj zacmy ani to ze nic nie wie o oczach pytajacego ... Drugie pytanie dotyczy praktycznie wiekszosci operowanych na NFZ. Dodam ze w niektorych gabinetach prywatnych jest specjalne urzadzenie ktore pokazuje nam jak bardzo jest zmetniona soczewka oka i juz na podstawie tego badania mozna oceniac przypuszczalna jakosc widzenia po zabiegu. Jesli nie ma zadnych innych powaznych chorob oka wykluczajacych zabieg to operacja usuniecia zacmy w przypadku pytajacego gdy jest w zaawansowanym etapie choroby zmieni zycie o 180 stopni - praktycznie podarowany zostanie nowy wzrok ... a ze w przypadku zwyklych soczewek nie ma akomodacji to prosze sie o to nie martwic :)