Zaburzenia hormonalne

napisał/a: Ewlina1989r 2014-05-06 21:10
Witam. Mam 24 lata. mój problem polega na jakiś zaburzeniach. Wizyte u endokrynologa mam dopiero na koniec września, więc bardzo proszę o pomoc. Otóż zawsze miałam niedowage, nieregularne miesiączki (pierwsza w wieku 11lat) i gęste włosy oraz miałam lekką niedoczynność tarczycy ale w czasie ciąży gdy brałam jod problem z tarczycą znikł. Po drugim porodzie zdecydowałam się na antykoncepcje zastrzykami depo-provera brałam je przez 1,5 roku potem ok 0,5 tabletki azalia. W tym czasie karmiłam piersią w sumie 3 lata. przez ten cały czas miałam może z 2 razy miesiaczkę potem przez rok bez miesiączki, bardzo przytyłam(30 kg), zaczęły mi wypadać włosy z głowy, ale rosnąć (są gęstsze, ciemniejsze i grubsze) na rękach i twarzy, zaś na nogach i w okolicy bikini pojawiły się placki łyse. miałam robiony ostatnio choresterol (prawidłowy), tsh(prawidłowe) i fsh(prawidłowe) i prolaktyna (w normie) natomiast prolaktyna po tabletce 16 razy podwyższona. Biorę bromergon a raczej brałam 2 mies bo mi sie skończył i luteine. Bardzo proszę o pomoc. Co robić włosy wypadają garściami i zarost na buzi jak u mężczyzny
napisał/a: soaring 2014-05-07 16:03
wyniki mieszczące się w normach referencyjnych nie zawsze oznaczają, że są prawidłowe, zwłaszcza w przypadku hormonów.
jeśli chcesz, żeby je skomentować, przepisz je razem z przedziałami referencyjnymi i dopiskiem w którym dniu cyklu były (o ile były w cyklu z miesiączką).
ewidentnie masz problemy z nadmiarem androgenów - albo jajniki, albo nadnercza za dużo ich wytwarzają. bez badań więcej się powiedzieć nie da.
napisał/a: Ewlina1989r 2014-05-07 18:41
FSH 4,7 IU/l
normy: faza folikularna: 3,5-12,5
faza owulacyjna: 4,7-21,5
faza lutealna: 1,7-7,7
menopauza: 26-135

PRL 97,62 uIU/ml N: 127-637
PRL po tabl: 1584,0 uIU/ml N:127-637
TSH IIIgen: 2,93mlU/l (0,27-4,2)
Badania były wykonywane w cyklu w którym nie było miesiączki, ale jakieś kilka dni później pojawiło się plamienie, wcześniej jej nie było 8 miesięcy
napisał/a: soaring 2014-05-07 22:03
na podstawie tych badań można jedynie podejrzewać subkliniczną niedoczynność tarczycy - u osób w Twoich wieku tsh nie powinno przekraczać 2,5. dobry ginekolog lub endokrynolog powinien ustalić powód zaburzeń miesiączkowych, z nadmiernym owłosieniem oraz wypadaniem włosów z głowy oraz powód tycia. jak wspomniałam wcześniej, pewnie jajniki lub nadnercza (lub jednocześnie) za to wszystko odpowiadają. mogę się rozpisywać co, kiedy i jak mogłabyś zbadać, ale pod warunkiem, że nie będzie to pisanie sobie a muzom, czyli jeśli faktycznie przed wizytą chcesz na własną rękę badania robić i do lekarza prywatnie iść.
napisał/a: Ewlina1989r 2014-05-08 09:04
bardzo prosze napisz mi o tych badaniach bo jednak pójd prywatnie do krakowa. tam jest ponoc bardzo dobry endokrynolog-ginekolog
napisał/a: soaring 2014-05-09 08:52
lepiej niech Ci sam zleci badania, może nie będziesz musiała płacić.
w skrócie: konieczne jest usg transwaginalne, żeby zobaczyć czy nie masz zaburzeń typu PCO. trzeba sprawdzić LH i FSH w 3-5 dniu cyklu, wolny testosteron i inny np. androstendion, dhea-s. podejrzewam, że właśnie jajniki powodują Twoje problemy.
do tego krzywa glukozy i insuliny z obciążeniem glukozą w kierunku insulinooporości/ hiperinsulinemii, która może odpowiadać za tycie.
żeby sprawdzić nadnercza konieczne są badania zlecone przez endokrynologa - test hamowania deksametazonem wymaga wzięcia tabletki, którą może dać Ci tylko lekarz.
ponadto trzeba sprawdzić pełny profil tarczycowy - tsh, ft4, ft3, anty-tpo, anty-tg i usg.
napisał/a: anoli_88 2014-08-30 18:15
Witam, mam 25 lat, biorę rano bonefos 400, euthyrox 50, a od listopada jestem leczona u endokrynologa. Obecnie mam zwiększyć bonefos do 3 x na dzień. W moim przypadku pierwszorzędnym celem jest poprawienie złego wyniku gęstości kości. Do tej pory byłam na divigelu i pierwsze 9 cykli na proverze (od 18 do 22 d.c. po pół tabletki) następnie zamiana na luteine( od 18 do 25 d.c.) bo występować zaczęły bolesne krwawienia przed okresem, który miał wynikać z ZTH. Mam bardzo ważne pytanie o zupełnie inną terapię hormonalną, którą zaleciła mi dr:
-codziennie divigel
- 1 zastrzyk na miesiąc depo provera 150
-1 zastrzyk na miesiąc omnadren
W jakie dni cyklu najlepiej zaaplikować poszczególne zastrzyki? Jakie działanie będzie miała depo provera podawana co miesiąc, bo wszędzie pisane jest, że działanie wystarcza na 3 miesiące. U mnie nie chodzi o antykoncepcję, chodzi o uzyskanie odpowiednich hormonów by sprzyjały budowaniu się masy kostnej. Boję się złego samopoczucia na takich lekach, gdyż, lata temu na dianie czy nawet Yasmin miałam złe nastroje, stany depresyjne i lęki. Jedynie tolerowałam yasminellę Teras czuję się wspaniale i nie chciałabym zaburzyć tego stanu.
Chciałabym poznać opinię na temat takiego połączenia leków hormonalnych, czego powinnam się spodziewać?
Dodam, że jak nie przyjmuję żadnych hormonów, to odczuwam przed okresem i w pierwsze dni cyklu uderzenia gorąca...
napisał/a: soaring 2014-09-01 19:54
na wstępie zaznaczam, że się nie znam na takich eksperymentach, które uskuteczniają Twoi lekarze. ale na moje oko to wygląda absurdalnie, bo jesteś młodą kobietą, a kuracje dostajesz jak kobieta po menopauzie.
w przypadku osteoporozy/ osteopenii przede wszystkim powinnaś przyjmować witaminę D3 w dużych dawkach, nawet 5000U dziennie oraz 100 mcg witaminy K.
żeby się wypowiedzieć bardziej szczegółowo musiałabym zobaczyć wyniki hormonów rozrodczych oraz wapnia/ d3.