Zaburzenia hormonalne po ostawieniu antykoncepcji

napisał/a: Scarlet4 2016-07-12 18:17
Witam,
Zacznę od początku”
- Miesiączkuję od 11 roku życia
- Cykle zawsze były bardzo regularne 29-30 dni, krwawienia prawidłowe.
- Zdrowo się odżywiam, regularnie ćwiczę, trochę stresów w życiu mam, ale staram się radzić z nimi na bieżąco 
- Od 18 roku życia zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną w postaci plastrów Evra, nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych oprócz nawracających stanów zapalnych pochwy (3-4 razy do roku).
- 6 miesięcy temu, po konsultacji z ginekologiem postanowiłam odstawić plastry na jakiś czas,(po 5 latach stosowania bez przerw), gdyż dokuczały mi nawracające grzybice pochwy oraz występujące od roku plamienia, które pojawiały się zawsze w tym samym momencie (przy 2 plastrze, trwały 1,2 dni, bardzo skąpe).
- Poprzedni ginekolog zbagatelizował moje wątpliwości i na pytanie czy plamienia nie powinny być powodem odstawienia antykoncepcji stanowczo zaprzeczyła.
- Zaznaczę też, że wraz z pojawieniem się plamień grzybice zaczęły pojawiać się co miesiąc, zawsze około tydzień przed krwawieniem z odstawienia.
- Obecnie sytuacja po 6 miesiącach po odstawieniu antykoncepcji wygląda następująco: okres pojawiał się w miarę regularnie, co 30-32 dni, ostatnio po 35 dniach, ale był bardzo skąpy. Trudno to nawet nazwać miesiączką, raczej ciemnobrązowe plamienia trwające 5-6dni. Nie wspomnę już o pogorszeniu się stanu skóry ( zwiększone przetłuszczanie, wypryski).
Zaniepokojona postanowiłam wykonać badania hormonalne.

Estradiol ( 4dc) – 71,57 pg/ml
FSH ( 4 dc)- 2,97 mIU/ml
LH ( 4 dc) - 5,94 mIU/ml
Progesteron (21 tc) - 0,15 ng/ml
Prolaktyna (21 dc) – 12,04 ng/ml
Testosteron (21dc) – 0,337 ng/ml
TSH - 3,46 µU/ml

Mam 23 lata, nie planuję obecnie ciąży, co nie zmienia faktu, że widzę, ze mój organizm nie doszedł jeszcze do siebie i zależy mi na tym, żeby się wyregulować.
Z ginekologiem widzę się za 1,5 tygodnia. Rozważam też wizytę u endokrynologa.
Moje pytanie brzmi: czy dać sobie jeszcze trochę czasu na powrót do regularnych cykli, czy to już czas żeby wdrożyć odpowiednie leczenie? Jestem świadoma, co może mnie czekać: Euthyrox, duphaston…
Będę wdzięczna za wszelkie rady, sugestie, opisy podobnych doświadczeń.
napisał/a: wikam2 2016-07-13 23:07
Idx do gina niech zinterpretuje wyniki, zrobi USG i wypowie się co do wizyty u endo, która moim zdaniem warto zaliczyć po to aby spytac czy nie należałoby poszerzyć diagnostyki :)
napisał/a: Siatkareczka 2016-07-14 12:53
trochę tak jest, że jak sie bierze tabletki antykoncepcyjne to wiele się normuje w naszym organiźmie, ja odkąd zaczęłam brać belarę zauważyłam, że mój okres stał się mniej bolesny, poprawiła mi się bardzo cera, no i nie mma już napięcia przedmiesiączkowego, więc sporo się u mnie poprawiło.
napisał/a: magda906 2016-08-12 16:11
Kup sobie środek suplementowy Inofem, który wszystko powróci do normy i będziesz zadowolona z trybu życia. Bo sama wiem z doświadczenia, że takie zaburzenia nie są fajne. A ten suplement pomaga powrócić wszystko do normy po antykoncepcji.
napisał/a: Siatkareczka 2016-10-03 16:40
trochę to dziwne bo zawsze po tabletkach antykoncepcyjnych wszelkie zaburzenia hormonalne znikają, mi po stosowaniu belary zaczęła poprawiać się cera, okres się wyregulował i nie jest już tak bolesny.
napisał/a: sylwusia8 2016-10-10 19:25
Przede wszystkim koniecznie idź do lekarza niech Cię zbada i sprawdzi czy nie masz żadnych torbieli na jajnikach etc. Po drugie nie martw się jest wiele preparatów, które pomagają wyregulować cykl i owulacje po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej np. Inofem, zawiera mio inozytol i kwas foliowy. Pytanie tylko czy to jest kwestia rozregulowania Twojej gospodarki hormonalnej, czy czegoś innego? A to tylko lekarz może stwierdzić...
napisał/a: Siatkareczka 2016-10-11 14:20
Wiztya u lekarza na pewno nie zaszkodzi, ale ja tak jak pisałam po tym jak zaczęłam brać belarę zauważyłam wiele pozytywnych zmian w swoim organizmie.
napisał/a: mini_mini88 2016-11-20 08:40
No niestety czasem się tak dzieje Co do jednego to się zgodzę z dziewczynami idź do lekarza i z nim przegada wyniki bo to jedyne bezpieczne rozwiązanie a co do rodzaju antykoncepcji to może przegadaj z lekarzem zmianę np na wkładkę? Niektóre są nawet refundowane przez NFZ jak np levosert.
napisał/a: Siatkareczka 2016-11-21 14:08
najważniejsze jest to, żeby antykoncepcja byłą dobrze dobrana, ja biorę belarę i nie narzekam nie odczuwam żadnych skutków ubocznych, a to najważniejsze.