Za wysokie DHEA-SO4

napisał/a: cholette 2013-11-20 11:09
Witam wszystkich serdecznie! Odwiedziłam niedawno endokrynologa ze względu na ciągnące się latami niepokojące objawy - duża utrata masy ciała, depresja, osłabienie, niemoc, bóle brzucha i głowy, niskie ciśnienie, nieustanny trądzik i duży łojotok. Zlecił mi badania: TSH, FSH, Anty-TPO, LH, DHEA-SO4 i Testosteron. Poza DHEA wszystko w normie, wynik DHEA wysoki w stosunku do normy, Testosteron idealnie pośrodku normy. I teraz - co to może oznaczać? Trafiłam na informacje o korze nadnerczy, poza trądzikiem i łojotokiem wszystko zgadza się z niedoczynnością wrodzoną, natomiast ponoć podwyższona wartość DHEA i trądzik wskazują na nadczynność. Zatem czy przy nadczynności też mogą występować takie objawy (osłabienie, chudnięcie itd.), czy powodów tego powinnam szukać gdzieś indziej? Wiem, że forum nie zastąpi lekarza, ale muszę poczekać trochę na wizytę i wolałabym już mieć jakiś pomysł w głowie. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam.
napisał/a: soaring 2013-11-23 12:41
skoro masz objawy trądzikowo-łojotokowe i za wysoki poziom dheas, to trzeba kontynuować diagnostykę. najczęściej okazuje się, że za nadprodukcję androgenów odpowiadają jajniki lub nadnercza.
jeśli miałabym cokolwiek doradzić, to muszę zobaczyć wyniki badań (z normami referencyjnymi i info o dniu cyklu badania LH i FSH.
napisał/a: cholette 2013-11-25 11:07
Wyniki badań:

TSH 2,83 uIU/ml (norma 0,51 - 4,30)
anty-TPO 8 IU/ml (norma do 34)
FSH 3,5 mIU/ml (norma 1,7 - 7,7)
LH 7,3 mIU/ml (norma 1,0 - 11,4)
DHEA-S 444 ug/dl (norma 65,1 - 368 lub 148 - 407, jestem na granicy wiekowej więc mam wątpliwości, które normy są przyjęte w moim przypadku)
Testosteron 48,14 ng/dl (norma 6,00 - 82,00)

Wszystkie badania były wykonane w 26. dniu cyklu.
napisał/a: soaring 2013-11-25 20:44
stosunek LH do FSH jest diagnostyczny, jeśli się go wykonuje na początku cyklu (3-5 d.c.), także te badania niczego nie rozstrzygają. trzeba kontynuować poszukiwania "winnego".
napisał/a: cholette 2013-11-26 10:28
soaring napisal(a):stosunek LH do FSH jest diagnostyczny, jeśli się go wykonuje na początku cyklu (3-5 d.c.), także te badania niczego nie rozstrzygają. trzeba kontynuować poszukiwania "winnego".

Endokrynolog kazał mi wykonać wszystkie badania ok. 25. dnia cyklu.
napisał/a: soaring 2013-11-27 07:43
jak na 25 d.c. to one są ok.
do diagnostyki PCO wykonuje się pomiary LH i FSH, ale właśnie w 3-5 d.c., bo jeśli wówczas LH jest co najmniej 2 razy wyższe niż FSH, to u większości osób rozpoznaje się później PCO (na podstawie innych badań).
napisał/a: cholette 2013-11-27 11:52
soaring napisal(a):jak na 25 d.c. to one są ok.
do diagnostyki PCO wykonuje się pomiary LH i FSH, ale właśnie w 3-5 d.c., bo jeśli wówczas LH jest co najmniej 2 razy wyższe niż FSH, to u większości osób rozpoznaje się później PCO (na podstawie innych badań).

Rozumiem :) Czy zatem powinnam powtórzyć badania na początku cyklu, czy wystarczy kontrolna wizyta u ginekologa? Mam się wkrótce wybrać właśnie na oględziny jajników w kierunku torbieli.
napisał/a: soaring 2013-11-27 21:53
możesz najpierw zrobić usg - jeśli wyjdzie że masz dużo pęcherzyków na jajnikach, to lekarz pewnie rozwinie diagnostykę. daj znać jak będziesz mieć opinię lekarza i opis z usg.