Wzrost TSH po Letrox

napisał/a: Costix 2016-03-29 12:53
Czy to możliwe aby po letroxie wzroslo tsh?

Lekarz zalecil branie jednej tabletki co 2 dni. TSH wzrosło z 4 do 5. Później mowi ze mam brac codziennie po jednej tabletce. Na moje pytanie dlaczego tsh rosnie -a mialo spadac - odpowiedział że to się jakoś tam inaczej przelicza...

Teraz mam tsh ponad 8. Brac dalej letrox?

Czy to nie dziwne ze tsh tak rosnie mimo leku? Czy ten lek mozna brac rowniez na nadczynnosc czy jest o tylko do niedoczynnosci?

Oczywiscie wynikow ft3,ft4 nie mam - bo wystarczy zrobic tsh. Tak twierdzil lekarz.
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2016-03-29 15:05
Może wzrastać .. jeśli masz duże anty tpo i niskie hormony to twoja dawka leku może być niewystarczająca !!
Jeśli się stresujesz to możesz mieć wysoki poziom kortyzolu który też zaburza wiele rzeczy.

Na pewno polecam Ci zrobionie babań ft3, ft4, dobrze by było także anty tpo.
USG tarczycy miałaś robione ?

Letrox stosuje się tylko w niedoczynności tarczycy.

Dobrze jest wdrożyć suplementację : omega 3 , selen, zielona herbata.
Unikaj glutenu /pieczywo/ , źle działa na tarczycę.
napisał/a: Costix 2016-03-29 16:27
a czy letrox podaje sie rowniez w przypadku nadczynnosci? Czy jest to tylko lek na niedoczynnosc? Cos slyszalem ze na nadczynnosc tez - ten sam lek na 2 inne objawy?


Letrox mam podany teraz przez lekarza niby na zaburzenia wzrostu. czy to moze pomoc? Mam 19 lat i tylko 166 cm wzrostu. Jestem mezczyzna. Wg zdjecia nadgarstków nie sa jeszcze zamkniete czyli jest mozliwosc pobudzenai wzrostu. Czy tym lekiem uda sie pobudzic? Szczerze to nie widzialem w necie zeby ktos to bral na wzrost...
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2016-03-29 17:01
Letrox tylko i wyłącznie na zbicie tsh czyli tylko niedoczynność tarczycy !!
Na nadczynność stosuje się inne leki.


Jednak żle pracująca tarczyca może objawiać się problemami z nauką, problemami ze wzrostem, trądzikiem, suchą skórą, niskim pulsem, niskim libido itd.
Więc pewnie masz niedoczynność , żle pracującą tarczycę która zaburza inne hormony.. najczęściej kortyzol a w twoim przypadku hormon wzrostu.
napisał/a: soaring 2016-03-30 08:03
na moje oko szukaj innego endokrynologa, bo ten albo nie umiał tych kwestii jasno wytłumaczyć, albo plecie farmazony.
zanim się komukolwiek podaje letrox, to wypada wykonać pełną diagnostykę, a nie wciskać hormon od jednego badania tsh.
i wypadałoby ustalić, czy to niedoczynność tarczycy hamuje Twój wzrost, czy główna przyczyna leży gdzie indziej.
natomiast w sytuacji, gdy masz tsh=8, wynik sugeruje że masz niedoczynność tarczycy i leczenia wymagasz. dobranie dawki hormonu nie jest kwestią banalną, więc zwykle zaczyna się od najmniej (35 mcg), by po 6-8 tygodniach wykonywać kontrolne badania tsh i ft4 i, jeśli jest to konieczne, dawkę zwiększać, zwykle do 37,5 mcg, znów po 6-8 tyg badania, ewentualnie znów zwiększenie do 50 mcg i tak aż uda się osiągnąć satysfakcjonujące i stabilne wyniki tsh i ft4. potrafi to trwać kilka do kilkunastu miesięcy. żeby Ci zobrazować bardziej problem - młodzi dorośli powinni mieć tsh oscylujące wokół 1 (1-2,5 też jest ok) - więc Twój wynik faktycznie zwiastuje niedoczynność. ewidentnie wymagasz wykonania kompletu badań tarczycy (i pewnie innych też, ale się na innych nie znam) i takiego jak opisałam pokierowania przez endo. obecny raczej tego nie zrobi.
napisał/a: soaring 2016-03-30 09:10
edycja - zaczyna się od najmniejszej dawki, czyli 25 mcg.
napisał/a: amadzika 2016-03-30 13:22
Zgadzam się z soaring co do szukania innego endokrynologa...
Samo badanie TSH to za mało. Najlepszym przykładem jest moja siostra-wynik tsh=4,6. Endokrynolog rozszerzyła diagnostykę. Badania wykazały górne granice dla insuliny, prolaktyny itp. Przy podejściu holistycznym założyła najpierw uderzenie w obniżenie insuliny. Po 2 miesiącach przyjmowania sioforu tsh=1,5, wszystkie inne parametry również znacznie się poprawiły. Lekarz, który szuka przyczyny a nie tylko od razu wrzuca leki na wszystko to więcej niż połowa sukcesu...
napisał/a: Costix 2016-03-30 20:46
dzięki za informacje. w takim razie skoro mam tsh wysokie - wyzsze niz przed braniem letroxu tzn. ze musze zwiekszyc dawkę czy lek po prostu mi szkodzi i zrezygnować z niego?

Diagnostykę mam zrobioną - morfologia, insulina, kortyzol itd. Wszystko w normie. Jedynie wt d3(oh25) mam ponizej normy.

Nie ukrywam, ze moim glownym problemem jest niski wzrost - chcialbym jeszcze urosnac (lekarz twierdzi ze mam szanse 50/50 hehe) czy branie dalej letrox skoro tak rosnie mi tsh a wzrost nic ma sens? Czy podac nalezy inny lek typowo na wzrost bo z tego co czytam to chyba nikomu tego nie zapisali na wzrost... albo lekarz zobaczyl tsh wysokie i mowi zajmiemy sie tym a mi wmawia ze dzieki temu urosne. Chodze do niego prywatnie bo na nfz kazdy olal moj problem ze wzrostem (co ja wymyslam). Nie uwazam zeby to bylo normalne miec 166 cm jak ojciec ma ponad 170 kuzyni sa wysocy. Jeden nawet 190 cm. W dzisiejszych czasach naocznie mozna stwierdzic ze dzieci sa duzo wyzsze niz rodzice. Nie znam nikogo kto bylby nizszy od rodzicow - jak ja. Teraz ludzie maja 180 cm minimum. Zadko trafia sie ktos ponizej 175 a juz ponizej 170 to nie znam nikogo. Nie mowie o starszych osobach bo jednak roznica wzrostu miedzy pokoleniem jest mega duza i raczej nei mozna tego porownywac.
napisał/a: soaring 2016-03-30 20:59
wygląda na to, że niedoczynność tarczycy tak czy siak masz i wymagasz leczenia, czyli przyjmowania letroxu, ale w większej niż dotychczas dawce.
niedobór wit. D3 suplementuj z K2MK7.
ja bym na Twoim miejscu zrobiła komplet badań tarczycy i szukała innego endo, bo ten wydaje mi się mało kompetentny.
skoro z badania nadgarstka wynika, że nie osiągnąłeś jeszcze docelowego wzrostu to możliwe, że urośniesz jak przyjdzie pora. ludzie różnie się rozwijają przecież.
na pocieszenie - też jestem niższa od mojej mamy - podejrzewam, że miałam problem z tarczycą od dzieciństwa, ale oczywiście niezdiagnozowane w odpowiednim momencie.
napisał/a: Costix 2016-03-31 10:35
Niezdiagnozowane w odpowiednim momencie tzn co mozna bylo zrobic jak by bylo zdiagnozowane wczesniej?

Cos oprocz przyjmowania letrox? Co by to dalo jak bym mial zdiagnozowane wczesniej?

Nie bardzo wiem co teraz mam robic. Mi zalezy na wzroscie a lekarz z tego co sie dowiaduje leczy mnie na niedoczynnosc - ok, fajnie. Tylko ze to nie moj 'problem' z którym przyszedlem. Raczej watpliwe abym po letroxie urósł. Powinny byc raczej inne hormony podawane, nie sadzicie?

Wit. d mam zapisaną - mam brać 2 tabl dziennie (1000 mg jedna ma chyba)
napisał/a: Costix 2016-03-31 11:23
vigantoletten 1000
cholecalciferolum
25 mikrogramów (1000 j.m)

Taka mi zapisał witaminę. Mam brać 2 tabletki dziennie. Czy to jest ok czy zmienić?
napisał/a: soaring 2016-04-01 08:01
a wykonałeś w ogóle taki wysiłek jak zapoznanie się z tym na czym polega praca tarczycy?
w skrócie tarczyca odpowiedzialna jest za rozwój i wzrost organizmu oraz metabolizm wielu procesów. niedoczynność tego narządu może hamować wzrost dlatego w związku z tym, że najprawdopodobniej masz ten chorobę to endo przepisał Ci syntetyczny hormon.
moim zdaniem warto iść do innego endokrynologa, bo ten coś słabo kuma jak wyrównywać niedoczynność, ale na pierwszy rzut oka pomysł miał dobry skoro z usg nadgarstka wynika, że powinieneś jeszcze urosnąć, a tsh wskazuje na niedoczynność. przydałby się cały panel badań tarczycowych, można oczywiście jeszcze zbadać poziom hormonu wzrostu. nie napisałeś też nam, czy i w którym momencie tempo rośnięcia spadło/ zatrzymało się, czy od zawsze byłeś niższy od rówieśników, itd.

a jaki masz wyjściowy poziom wit. D3?