Wzmacnianie i oczyszczanie organizmu przed i po szczepieniu

napisał/a: dario1984 2013-08-20 12:12
Witam

Chciałem prosić o podsumowanie w tym temacie. Zaczynając od urodzenia dziecka w jaki sposób możemy mu pomóc? Czy Engystol dopiero od 6 m.ż. a Cebion C od urodzenia? Weźmy za przykład córkę ma 2,5 miesiąca, po urodzeniu otrzymała szczepienia na WZWB i BCG a ostatnio drugą dawkę na WZWB, teraz szykujemy ją na DTPa...
napisał/a: Peter 2013-08-22 15:09
Tak, Cebion C na teraz, a do 6 msc. Engystol.
napisał/a: dario1984 2013-08-22 20:55
dziś córka otrzymała pierwszą dawkę DTPa Infanrix, w tą sobotę kończy 11 tygodni. Przyjmuje do tej pory wit. B6 1dz/25mg, kwas foliowy 1dz/12,5mg, Bobik D+K 1 kapsulka, Actiferol 1 szaszetka 7mg (ma niewielką anemię, ale się polepszyło, za tydzień morfologię robimy), na kolki i gazy Delicol, BioGaia, Espumisan. Lekarka powiedziała że nie ma sensu dawać wit C czy A ponieważ córka jest zdrowa...czy ma rację? Czy sam mogę zadecydować boję się żeby jej nie zaszkodzić bo i tak dużo już wit przyjmuje i chemii...jakie jest Pana zdanie Panie Peter? Z ciekawości zapytam Pan jest Pediatrą czy lekarzem rodzinnym?
napisał/a: dario1984 2013-08-23 22:02
Cebion C można zastąpić Juvit C? Dawkowanie według instrukcji? Stosuje się do 6 miesiąca?
napisał/a: Peter 2013-08-26 11:11
dario1984 napisal(a):Z ciekawości zapytam Pan jest Pediatrą czy lekarzem rodzinnym?

Ani pediatrą, ani lekarzem rodzinnym :)
Dodatkowe dawki wit. A nie są wskazane. Ale wit. C nie zaszkodzi. Zwłaszcza podczas szczepień, gdzie dochodzi do reakcji zapalnych, gdzie wit. C jest naturalnym czynnikiem uszczelniającym naczynia krwionośne i działa jako silny przeciwutleniacz. Uważam, że w takich przypadkach można zwiększyć dawki wit. C. Witaminy rozpuszczalne w wodzie trudno przedawkować, gdyż nadmiar jest wydalany z moczem.
Może być i Juvit C.
napisał/a: dario1984 2013-08-26 11:45
czy Cebion C lub Juvit C stosować w dawkach podanych w ulotce dla 2,5miesiecznego niemowlaka? stosować przed i po szczepionce? czy jest określone ile dni przed ile po, z czego to wynika? czy stosować non stop do 6 miesiąca życia tylko witaminę C? czy są jakieś badania lub artykuły gdzie stwierdzono zalety stosowania wit C w okresie szczepień?

P.S. ale wykształcenie medyczne Pan ma? :) czy po prostu zainteresowanie medyczne?
napisał/a: Peter 2013-08-27 09:19
dario1984 napisal(a):
P.S. ale wykształcenie medyczne Pan ma? :) czy po prostu zainteresowanie medyczne?


Tak, mam wykształcenie medyczne. Tylko mam dodatkowo trochę szersze spojrzenie na organizm człowieka niż medycyna akademicka.
Co do dawek, to pozostawałbym przy dawkach zalecanych przez producenta danego preparatu lub zwiększone o 50 %. Dawki zwiększone o 50 % sugeruję stosować tuż przed jak i po szczepieniu np. dzień przed, do 5 dni po (to taka moja sugestia). Nie ma żadnych konkretnych zaleceń. Jeśli chodzi o stricte naukowe opracowania, to powiem szczerze trudno o takie, bo medycyna konwencjonalna nie zajmuje się profilaktyką jeśli chodzi o suplementację. Uznaje się, że jeśli ktoś "dobrze" się odżywia, to jest ok. A to nie do końca prawda. Wiem o tym z komercyjnych badań (bo o naukowe trudno), że przykładowo marchewka sprzed 20 lat miała blisko 10 -cio krotnie więcej wit. A, niż obecnie. I tak też jest z innymi owocami. Intensyfikacja produkcji musiała znacząco obniżyć wartość owoców i warzyw, co jest zrozumiałe. Coś, co szybko rośnie nie może w pełni skumulować odpowiednich składników lub zostało genetycznie zmutowane np. w celu nie zawiązywania nasion.
Co do artykułów, to uważam, że dużo prawdy jest w wątku prowadzonym przez moderatora Djfafa:

http://commed.pl/zapobieganie-i-niwelowanie-skutkow-ubocznych-po-szczepieniu-vt80524.html

Jedynie, co ja polecałbym, to jednak trzymanie się dawkowania wg. producenta z okresową zwyżką o wspomniane 50 %.
Co do innych witamin - jeśli dziecko jest dokarmiane (lub karmione wyłącznie) pokarmem sztucznym, to one są już tak skomponowane, że ilość witamin jest zasadniczo wystarczająca. Byłbym natomiast za dodatkowa suplementacją wit. C z powodów, jak napisałem wyżej.
napisał/a: dario1984 2013-08-27 09:41
w przypadku karmienia tylko piersią wystarczy na razie wit. C?
napisał/a: dario1984 2013-08-27 11:31
a jeśli córka w miarę dobrze przeszła szczepienie tzn. pierwsza doba po szczepionce DTPa brak gorączki, jedynie lekko czerwona plamka w miejscu wkłucia tj. w nóżce i lekkie zgrubienie, druga doba zaczerwienienie prawie nie widoczne, zgrubienie bez zmian bardzo marudna w nocy, bez groączki, trzecia doba tylko lekkie zgrubienie na nóżce bez gorączki brak zaczerwienienia, 4 doba zgrubienie prawie wogle nie wyczuwalne - nie stosowalismy ani sody oczyszczonej ani leku przeciwgoraczce....natomiast po szczepieniu WZWB wogle śladu nie było na nóżce ani żadnej gorączki troszkę tylko poddenerwowana była. Teraz nie widać zmian w zachowaniu. Jedynie co to wydaje mi się że po szczepionce DTPa troszkę bardziej piąstki zaciskała i dłużej tak miała, teraz już dobrze....no właśnie czy w takim przypadku podawać witaminę C czy organizm dobrze sobie radzi w tym wypadku...czy witamona dodatkowa C może spowodować że wogle nie będzie tych opisanych przezemnie ojawów?
napisał/a: Peter 2013-08-27 14:43
Co do pierwszego postu - jeśli dziecko jest karmione naturalnie, to ok. Ale byłbym za preparatem wielowitaminowym np. Cebion multi, lub Juvit multi. Właśnie z tych względów, że obecnie pokarm (który spożywa mama, jest mimo wszystko mniej wartościowy niż dawniej). Tak więc i siłą rzeczy pokarm staje się mniej bogaty w składniki odżywcze, chociaż w przyrodzie tak jest, że matka (karmicielka) nawet kosztem własnego organizmu przekazuje dziecku to, co najlepsze.
Co do drugiego postu - opisane objawy poszczepienne są jak najbardziej standardowe. Nie nastawiajmy się, że dodatkowe dawki wit. C całkowicie usuną jakiekolwiek objawy. Wskutek podanych antygenów w szczepionce musi dochodzić do reakcji zapalnej i jej nie wykluczymy. Ta reakcja jest zjawiskiem pożądanym. Gdyby całkowicie nie było reakcji, można też przypuszczać, że nie ma reakcji na podany antygen, co byłoby bardzo niekorzystne. To mogłoby nawet oznaczać nieprawidłowości w ukł. immunologicznym. Niepożądane są reakcje zbyt silnie wyrażone i te należy ograniczać.
Ogólnie wszystko wygląda jak najbardziej poprawnie, jeśli chodzi o pana dziecko.
napisał/a: dario1984 2013-08-28 10:54
podsumowując dziecko karmione tylko piersią do 6 miesiąca życia stosować np. Juvit C czy lepiej Juvit Multi (jest w nim witamina C, ale jest też dawka witaminy D3). Wspomnę że podajemy w kapsułce wit K+D3(400j) i czy nie będzie za dużo jak podamy dodatkową dawkę 100j-3 krople Juvit Multi. No i występuje tu wit A o której Pan pisał wcześniej że nie zaleca się stosowania...

Juvit Multi:
1 ml kropli zawiera:
retynolu palmitynian (witamina A) 5000 j.m.
cholekalcyferol (witamina D3) 1000 j.m.
all-rac-α-tokoferylu octan (witamina E) 4,0 mg
tiaminy chlorowodorek (witamina B1) 2,0 mg
ryboflawiny sodu fosforan (witamina B2 ) 0,8 mg
pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) 4,0 mg
nikotynamid (witamina PP) 30,0 mg
deksopantenol 10,0 mg
kwas askorbowy (witamina C) 100,0 mg
1 ml roztworu odpowiada około 27 kroplom.

Substancje pomocnicze:
Sodu wodorotlenek, RRR-α-tokoferol, Butylohydroksyanizol, Kwas cytrynowy jednowodny, Disodu fosforan dwunastowodny, Sacharyna sodowa, Makrogologlicerolu hydroksystearynian, Glicerol, Aromat pomarańczowy, Woda oczyszczona.
napisał/a: Peter 2013-08-29 10:34
Producent zaleca (niemowlętom) 3-5 kropli w ciągu doby. Sugeruję więc 2-3 krople (tak jak pan proponuje) przy podawaniu pozostałych preparatów witaminowych. Jeśli chodzi o wit. A, to nie będzie za dużo, jeśli Juvit multi będzie jedynym dodatkowym jej źródłem (nie wliczając oczywiście naturalnego pokarmu).