Wysypka na całym ciele

napisał/a: chory1327 2014-07-04 14:34
Witam. Opiszę wszystko bardzo szczegółowo, bo już nie wiem co robić... Bardzo proszę by to przeczytać, być może ktoś miał podobnie, może jakoś sobie z tym poradził, bo ja już tracę nadzieję.

Jakieś 2-3 tygodnie temu zauważyłem na moim ciele bardzo obfitą wysypkę. Najpierw małe bąbelki, które potem rozlewały się w kształt takiego rumienia. Trochę wygląda to jak oparzenie po pokrzywie, trochę znowu jak rumień. Nigdy w życiu nie miałem na nic uczulenia, nie zmieniałem swojego menu żywnościowego. Po zastrzyku w ośrodku zdrowia (przeciwalergicznym) wysypka wieczorem zniknęła w 99%, bo jakieś tam małe ślady zostały. Niestety na następny dzień znowu wracała i tak w kółko. Byłem u dermatologa, akurat podczas wizyty u niego wysypka ustąpiła (ze względu na zastrzyk poprzedniego dnia) i powiedział że cudotwórcą nie jest, ale nawet jeśli mu to pokażę to on nie będzie wiedział skąd się to bierze i skończy się zastrzykiem. Od ponad roku, piję dość znaczne ilości alkoholu (zdarza się że nawet codziennie), ale mam też kilka dni przerwy. Zauważyłem że wysypka po kilku kieliszkach czystej wódki, znika do 2 h praktycznie całkowicie. Niestety rano, wysypka wraca ze zdwojoną siłą. Podejrzewałem że to może przez alkohol, ale były też dni że nic nie piłem, dostawałem zastrzyk, wysypka znikała, ale rano znów wracała. Tabletki od lekarza nie pomagają praktycznie wcale. Robiłem badania. Nie mam żadnego stanu zapalnego w organiźmie. Wyszedł tam jedynie nadmiar białych krwinek oraz nadmiar glukozy (130 czegoś tam, a wiem że norma jest od 90 do 110), ale lekarz tłumaczył to tym że dostałem dzień przed badaniami zastrzyk na tą alergię i to ona tak podniosła poziom białych krwinek i cukru w organiźmie. Wysypka atakuje wręcz wszystko. Głównie brzuch i plecy, szyję, dziś np też twarz, nogi, kolana, stopy, ręce, palce u rąk. Na nogach zazwyczaj nie jest jej dużo, najwięcej na brzuchu i plecach. Jakiś miesiąc temu byłem w szpitalu, ale lekarze mówią że nie ma szans bym tam coś złapał. Nie wiem już co robić... Zmieniłem proszek do prania, zmienilem żel pod prysznic, zmieniłem żywienie, odrzucam stopniowo dane produkty i wysypka ciągle się pojawia.

Raczej żadnych innych objawów nie mam, prócz tego że od urodzenia mam praktycznie codzienne bóle brzucha i jestem nieco ostatnio przemęczony i nic mi się nie chce.
napisał/a: Vattier 2014-07-04 16:27
1. Ile masz lat?
2. Czy wysypce towarzyszy świąd?
napisał/a: chory1327 2014-07-05 12:01
1. Mam 21 lat
2. Tak, ale nie jest jakiś bardzo drażniący i po prostu o nim zapominam tak że nie przeszkadza mi przez cały dzień.


Dodam, że dziś wysypka lekko zelżała. Jest jej o 90% mniej niż wczoraj, ale już zauważam że pojawiają się nowe plamki.
napisał/a: Vattier 2014-07-05 12:59
Jeśli bąbel ustępuje do 24h, to prawdopodobnie jest to pokrzywka. Niestety problem z pokrzywkami jest taki, że większość ma trudną do ustalenia etiologię. Należałoby przeprowadzić rozszerzony wywiad względem czynników, mogących prowokować powstawanie bąbli (leki, narażenie zawodowe, czynniki fizyczne, etc.), zlecić ewentualne badania dodatkowe (OB, morfo, mocz, badania czynnościowe wątroby) a jeśli się nie uda ustalić przyczyny (a tak jest najczęściej), to należy wdrożyć leczenie objawowe (min. leki przeciwhistaminowe II generacji, np. cetyryzyna, loratadyna). Lekarz może zwiększyć dawkę leku przeciwhistaminowego nawet czterokrotnie poza wskazaniami, jeśli nie będzie efektu terapeutycznego. Idź do swojego rodzinnego i niech da skierowanie do poradni specjalistycznej, najlepiej immunologicznej.
napisał/a: chory1327 2014-07-05 14:05
Badania robiłem. Tak jak pisałem. Stanu zapalnego nie ma, wątroba podobno w normie (chociaż ja podrzejwam ze to przez nią), za dużo białych krwinek oraz cukru. A reszta w normie.

Nie wiem co robić. Dziś mam imprezę dość ważną, nie wiem czy mogę na niej spożywać alkohol czy nie. Czy to możliwe że przez niego wyskakują te bąble?
napisał/a: Vattier 2014-07-05 15:34
Alkohol zdecydowanie może nasilać pokrzywkę.

napisal(a):wątroba podobno w normie (chociaż ja podrzejwam ze to przez nią)
A skąd to podejrzenie?
napisał/a: chory1327 2014-07-05 20:02
Tak jak pisałem. Jak wypiję coś to pokrzywka znika do 2 godzin, ale potem pojawia się rano ze zdwojoną siłą.

Podejrzenie stąd że bardzo dużo piłem ostatnimi czasy (chociaż to tylko rok) no i własnie stąd że wysypka reaguje na alkohol jakby nie było, znikając a potem się pojawiając.
napisał/a: Vattier 2014-07-06 22:17
Pokrzywka z reguły będzie reagować na alkohol - jest to jeden z tzw. nieswoistych czynników zaostrzających, tak jak np. wychłodzenie organizmu i stres są nieswoistymi czynnikami, zwiększającymi zapadalność na infekcje grypopochodne i przeziębienie. Zazwyczaj na uszkodzenie wątroby przez alkohol trzeba sobie pracować wiele lat - wątpię, żeby był jakikolwiek związek między Twoją wysypką a wątrobą, chociaż oczywiście niewiele jestem w stanie ocenić przez internet.
napisał/a: chory1327 2014-08-04 20:04
Wracam do sprawy, bo wysypka pojawiała się codziennie, ale w małych ilościach (2-3 plamki). Jednak wczoraj wypiłem więcej alkoholu i wygląda to przerażająco. Plamki są dosłownie wszędzie, nawet na czole... Dalej nie wiem co mi jest.
napisał/a: ~Anonymous 2014-08-04 23:35
dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Wykwity skórne o charakterze pokrzywki mogą być jednym z objawów nadwrażliwości na napoje alkoholowe.

Nie wszystkie reakcje niepożądane mają jednak charakter alergiczny. Znaczna ich część wywołana jest mechanizmem niealergicznym.
Do produkcji alkoholu używane są: owoce (wino), jęczmień, chmiel (piwo), ziemniaki, zboże, ryż (wódka), drożdże. Wszystkie wymienione składniki mogą wywoływać reakcje z nadwrażliwości alergicznej.
Przyczyną reakcji z nadwrażliwości niealergicznej najczęściej są związki sulfitów, histamina oraz tyramina.

Napoje alkoholowe mogą również prowadzić do degranulacji komórki tucznej i bazofili, w następstwie czego dochodzi do uwalniania histaminy - mediatora odpowiedzialnego za występowanie objawów identycznych z objawami typowymi dla chorób alergicznych (pokrzywka, kichanie, świąd nosa oczu, kaszel itp.).

Inną przyczyną występowania objawów nietolerancji może być wpływ alkoholu na zahamowanie metabolizmu histaminy.
U osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na alkohol poza zmianami skórnymi mogą wystąpić objawy ze strony oczu (zaczerwienienie spojówek łzawienie, swędzenie), nosa (wodnisty wyciek, kichanie swędzenie), dróg oddechowych (kaszel, utrudniony oddech), układu krążenia (przyspieszona akcja serca, obniżenie ciśnienia krwi). Na szczęście ciężkie, zagrażające życiu reakcje z nadwrażliwości występują bardzo rzadko.

Najmniej reakcji niepożądanych występuje po spożyciu czystej wódki (czysty alkohol nie jest pełnym alergenem), więcej po wódkach kolorowych, najwięcej po piwie i czerwonym winie.

Alkohol zawarty w kosmetykach i preparatach leczniczych również może powodować występowanie reakcji z nadwrażliwości. Opisano przypadki zaostrzenia astmy zarówno po prowokacji alkoholem w próbie doustnej, jak i wziewnej.

Warto pamiętać, że przyczyną reakcji niepożądanych mogą być niektóre leki oraz produkty spożywcze (np. soki, sery) spożywane łącznie z napojami alkoholowymi.