WYSYCONE ZAGĘSZCZENIE OGNISKOWE W PŁUCU

napisał/a: ev_g 2009-02-27 11:36
Witam, chciałabym aby ktos pomogł mi zinterpretować opis badania TK klatki piersiowej. Badanie było wykonane na mojej mamie ma 47 lat, w 2007 roku wykryto u niej raka jajnika jest po chemioterapii. W styczniu tego roku miała robione prześwietlenie klatki piersiowej i ze względu na wykryte zmiany ogniskowe o charakterze metastatyczno - poza zapalnym w lewym płucy wykonała też TK klatki piersiowej.

W opisie jest: w częsci bocznej płata środkowego lewego płuca widoczne jest nieostro konturowe i słabo wysycone zagęszczenie ogniskowe o wymiarach około 20x15 mm . Zmianę otacza wąska stefa zgrubień miąższowych. Obraz Tk jest niejednoznaczny, budzi jednak podejrzenie zmiany neo. Drobne poza zapalne zagęszczenia ogniskowe i zrosty opłucno- przeponowe są obecne u podstawy prawego płuca. Obraz narządów śródpiersia w granicach normy. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.

Wiem, że jest podejrzenie zmian nowotworowych natomiast nie rozumiem reszty opisu, Z góry dziekuje za wyjasnienie
napisał/a: dimedicus 2009-02-27 12:21
częsci bocznej płata środkowego lewego płuca widoczne jest nieostro konturowe i słabo wysycone zagęszczenie ogniskowe
W części bocznej płata zostały stwierdzone - złogi pozapalne sugerujące objawy raka przedinwazyjnego(może to być zmiana łagodna lub złośliwa)
Zmianę otacza wąska stefa zgrubień miąższowych.
wskazuje na atypią (zespół nieprawidłowych cech w budowie komórek
komórek,) co uznawane jest za stan przedrakowy.
Obraz Tk jest niejednoznaczny, budzi jednak podejrzenie zmiany neo.
Ogólnie badanie Tk nie określa rodzaju zmian,wskazuje tylko na podejrzenie wystąpienia elementów zarodkowych nowotworowych.Konieczne jest dalsze badanie.
napisał/a: ev_g 2009-02-27 13:08
Dziekuje, a prosze mi powiedziec czy badanie PET jest w tym przypadku wskazane i czy w takim przypadku wskazane jest operacja czy wystarczylaby sama chemioterapia??
napisał/a: dimedicus 2009-02-27 13:53
Na badanie PET jest b.trudno się zakwalifikować,(nie wspomnę już o skierowaniu),jeśli się uda,nie widzę przeciwwskazań.Jednak na tym etapie braku diagnozy,nie sadzę aby było celowe.Są konieczne dalsze badania.Co do dalszych kierunków leczenia nie mogę się wypowiedzieć(za mało informacji)Najlepiej odpowie lekarz prowadzący.(Ma wiedzę na temat badań,zdjęcia itd)
napisał/a: ev_g 2009-02-27 14:10
a jakie dalsze badania powinny byc wykonane w takim przypadku?
napisał/a: dimedicus 2009-02-27 14:24
Biopsja płuca i podanie materiału badaniu histopatologicznemu.Od tego jest uzależniony dalszy kierunek leczenia.
napisał/a: ev_g 2009-02-27 14:30
Bardzo dziekjue za tak fachowa pomoc :)
napisał/a: Vieri 2009-02-27 14:46
A ja zapytam czy zostaly dostarczone wczesniejsze badania radiologiczne do tej tomografii do porownania?
napisał/a: ev_g 2009-02-27 20:20
tak były dostarczanie prześwietlenie klatki piersiowej, zmiany te były tez potwierdzone w skopii (badanie to było robione 6 stycznia i wymiary zmiany były duzo mniejsze i wynosiło 9X6 mm a teraz jest 20X15 mm)
napisał/a: Vieri 2009-02-27 23:20
Moim zdaniem jest to proces rozrostowy i prawdopodobnie może odpowiadać zmianie o charakterze meta. Jak dla mnie ewidentne wskazanie do konsultacji torakochirurgicznej i resekcji.

Pozdrawiam