wystająca z dziąsła kość

napisał/a: Fapers 2013-06-15 01:44
Witam,

Będę bardzo zobowiązany i wdzięczny za poradę w kwestii mojej poniżej opisanej dolegliwości.
Ok. 6 tygodni temu miałem wykonaną ekstrakcję dolnej-prawej ósemki (choć nie zakładam z góry jednoznacznie, że na pewno jest to z tym związane). Po kilku dniach zacząłem wyczuwać w dziąśle (od strony języka, na wysokości usuniętej ósemki) jakąś twardą chropowatą narośl. Ponieważ było to mocno drażniące, wydłubałem to coś wykałaczką. Okazał się to być fragment kości (wielkością i konsystencją) przypominający trochę kawałek obciętego paznokcia. Parę dni później w podobny sposób pozbyłem się podobnego (tym razem mniejszego fragmentu). Następnie zacząłem wyczuwać, w dziąśle (także od strony języka, lecz już na wysokości siódemki) kolejne coś drażniącego, dającego odczucie jakby w dziąśle siedziała jakaś duża bardzo drzazga. Po poprzednich "zabiegach" stwierdziłem, że kolejny kawałek do usunięcia. Od razu wyczułem coś twardego, lecz ostatecznie zrezygnowałem z prób usunięcia tego czegoś, gdyż tym razem było to coś większego i głębiej "zakotwiczonego". Po paru dniach (niestety nie potrafiłem powstrzymać się przed częstego poruszania tego kawałka językiem) odsłonił się całkiem już dobrze wyczuwalny i widoczny fragment kości (wygląda dosłownie jak kość lub kawałek zęba - już nie jak kawałek paznokcie). Ogólnie najbardziej odczuwalne dolegliwości, to poza drażniącym uczuciem, całkiem silny ból w przypadku uciśnięcia tego miejsca oraz uczucie dyskomfortu związanego z "tkwieniem" czegoś w dziąśle.
Byłem wczoraj skonsultować się z dentystą, który usuwał wcześniej ósemkę, który stwierdził, że nie jest to związane z ekstrakcją, lecz nie potrafił określić co to jest i stwierdził, że nie widział czegoś takiego wcześniej. Potwierdził także, że przypomina to właśnie kość (możliwe, że z żuchwy) lub ząb. Wykonał także zdjęcie RTG, na którym nie nic specjalnego się nie uwidoczniło, tj. żadnych pozostałości w miejscu ekstrakcji, ani innych anomalii (to co siedzi w dziąśle zostało zasłonięte przez korzeń siódemki). Konsultacja skończyła się na tym, że mam przeczekać z tym tydzień czasu i pojawić się ponownie w celu wykonania ewentualnie tomografii.
Załączam zdjęcie miejsca.

Z góry dziękuję za wszelkioe sugestie i informacje.
napisał/a: Mi388 2019-04-04 15:03
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat a miałem coś bardzo podobnego. Na dziąśle, na wysokości dolnej szóstki, po stronie wew. (od strony języka) zacząłem odczuwać ból, tak jakby była to pleśniawka. Po około tygodniu nabłonek zaczął się odsłaniać i pojawiła się kropka w kolorze białym. Dotykając językiem i palcem było to chropowate i nieunerwione. W końcu po kolejnym tygodniu wydłubałem (wyrwałem ze złości) to sobie palcem i był to kawałek kości o długości i szerokości około 7 x 7 mm, grubość około 2 mm. Byłem z tym u dentysty oraz chirurga szczękowego, którzy nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli, ale powiedzieli, że może to być jakaś część zęba mlecznego, która teraz dopiero zaczęła być traktowany jako ciało obce. Prześwietlenie RTG nie wskazywało na to, aby była to część szczęki. Dziś językiem wyczuwam niewielką kieszonkę w tym miejscu. Zdarzyło się to około 5-6 lat temu i od tego czasu spokój.