wysokie wskaźniki alat aspat?

napisał/a: stokrotka0000 2008-09-30 11:53
Mój mąż od kilku lat ma podwyższone : GGTP, ALAT i ASPAT.
Ostatnie wyniki:
GGTP 745
Aspat 140,1
Alat 317,4
Wykonano badania:
USR ujemny
HBsAg ujemny
HCV ujemny
P/CIAłA P/JąDROWE UJEMNE
USG j.brzusznej dobre
MR CHOLANGIO ANI BIOPSJA WąTROBY NIE WYKAZAłY NIEPRAWIDłOWOśCI..
Bardzo proszę o poradę jak moiżliwe są takie wyniki i gdzie szukać przyczyny.
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-09-30 12:35
Pije alkohol, ćwiczy na siłowni, jaka dieta?
napisał/a: Tonik 2008-11-04 11:13
Mam podobnie
GGTP 700 ASPAT i ALAT około 200
Dieta ubogotłuszczowa bez smażonych i pieczonych, zupy na wywarze z warzyw bez mięs nie piję obecnie wcale, wcześniej okazyjnie w niewielkich ilościach kilka razy w roku (łącznie może 0,3 litra czystego alkocholu rocznie :).
Pracuje w przemyśle.
Ew narażenia z pracy dwutlenek i tlenek węgla tlenki siarki i azotu, inne nierozpoznane.
Sport - pływanie rekreacyjnie bez wyczynu.
Od kilku lat leczę się ze względu na zapalenie kłębuszków nerkowych, brałem sterydy enarenal (zamiennie Polpril i inne z tej samej grupy) oraz przeciw wysokiemu cholesterolowi Atoris
To wszystko około 6 lat.
Od kilkunastu lat mam niezdiagnozowane mimo wielu prób kłopoty z przewodem pokarmowym, polegające na biegunkach o nieustalonym podłożu.(raczej nie mają związku z np zatruciami itp)
Proszę o kontakt osoby o podobnych problemach lub mające wiedzę na w/w temat.
napisał/a: robert312 2009-01-26 14:35
Ja też mam podwyższone Alat 190 i aspalt 90, z objawów to tylko świąd skóry i zaczerwienienia ale to nie występuje zawsze tylko czasami, jakieś pół roku temu miałem alat prawie 400, mam przez to problem ze znalezieniem roboty , choć hepatolog mi doradził że moge normalnie pracować i przerwałem chorobowe. Mam pytanie do tych co mają podwyższone parametry wątrobowe, jak u nich wygląda to z pracą ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-01-26 15:15
robert31 napisal(a):Ja też mam podwyższone Alat 190 i aspalt 90, z objawów to tylko świąd skóry i zaczerwienienia ale to nie występuje zawsze tylko czasami, jakieś pół roku temu miałem alat prawie 400, mam przez to problem ze znalezieniem roboty , choć hepatolog mi doradził że moge normalnie pracować i przerwałem chorobowe. Mam pytanie do tych co mają podwyższone parametry wątrobowe, jak u nich wygląda to z pracą ?


Co mówi dokłądnie hematolog? Wykluczył żółtaczkę? Jak u Ciebie sprawa z dietą? Leki jakieś bierzesz? Jak z alkoholem? Bilirubina była badana? USG wątroby?
napisał/a: robert312 2009-01-26 15:41
sęk w tym ze niewiele mówił, byem u niego w listopadzie i zapisał mnie na biopsje w kwietniu, mówił że spowodowane to jest prawdopodobnie lekami na nadciśnienie, piwem i pracą przy chemikaliach, to praca z której się zwolniłem bo żle się czułem ale byłem na l4. Pytałem go czy mam dalej l4 ciągnąc bo to już 4 miesiąc to powiedział że nie ma sensu że mogę normalnie pracowac jedynie w extremalnie cięzkich warunkach typu górnik przodowy nie wskazane jest.
Diety jako tako nie trzymam nie jem jedynie cięzkostrawnych i tłustych pokarmów, oraz ostrych przypraw bo odczuwam po tym zgage lub biały nalot na języku.
Nie wiem czy wykluczył żóltaczke bo nikt mi o tym nie wspomniał przez 9 miesięcy chodzenia po różnych lekarzach na wynikach mam HbsAg i anty-HCV nieobecne,bilirubina całkowita zawsze ok 15 umol/l, podniesione GGTP 239, Aspat skacze od 40 do 90,alat z 260 spadł w listopadzie do 90 teraz 180.
Nie biorę żadnych leków ,dzisiaj kupiłem, hepatil. W sobote czasem wypije kilka piw, zanim zaczołem chorować (od marca) piłem piwo prawie codziennie a co sobote regularnie sie upijałem.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-01-26 15:48
Chce robić biopsję bez USG?(bo nic o tym nie piszesz, że miałeś) i nie dał Ci leków na obniżenie ALATu i ASPATu?
ps. Żółtaczkę wykluczoną masz.
napisał/a: robert312 2009-01-26 20:51
[img]http://images38.fotosik.pl/53/768d6354ae13f693.jpg[/img]
[img]http://images48.fotosik.pl/53/aba639e7db77bf1cmed.jpg[/img]
w sumie tak to wyglądało w wakacje teraz gdy robiłem badania do pracy w której mnie odrzucili z powodu badań Alat miałem 182 a aspalt 93 , z leków to tylko prestarium na nadciśnienie mi przypisali a tak to leczyłem sie najpierw u neurologa bo miałem bóle głowy i zawroty, kołatanie serca,dusznośći i różne inne objawy na które nie zrwacali zbytnio lekarze uwagi a przeszły same miesiąc po tym jak się zwolniłem z roboty.

Oprócz tego robili mi badania p.ciała p.jądrowe wynik ujemny,Anty-CCP
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-01-26 21:11
Powiem tak wyniki mogą być zwizane wyłącznie z kiepską dietą i alkoholem.
Wg mnie do czasu biopsji, musisz zabrać się za siebie, alkohol zmiejsz do minimum, wywal z jadłospisu ciężkostawne potrawy, koniecznie włącz do diety suplementy takie jak hepatil, liv52, Esseliv, Essentale-wybierz sobie jeden i bierz przez minimum 2 miesiące a nastapną zrób ponownie badania. Jeżeli będziesz przestrzegał tych reguł wyniki będziesz miał na 100% zdecydowanie lepsze i może się okazać, że biopsja nie ma sensu.
Pozdrawiam
napisał/a: robert312 2009-01-26 21:31
myślę że moja wątroba nie toleruje alkoholu bo w listopadzie miałem alat 90, aspalt 40 pózniej świąta i sylwester ogólnie piwa wódki sobie nie oszczędzałem i teraz wszystko podniesione 2 krotnie.
ALe nadal nie wiem jak to jest że duzo ludzi ma podniesione te wyniki a pracuje normalnie, ja zaś niemogę dostac roboty w której występują jakieś czynniki szkodliwe i nocki.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-01-26 21:51
Tym bardziej powinieneś zastsować moje rady. Na pewno Ci nie zaszkodzą, a jest duże prawodpodobieństwo, ze pomogą.
napisał/a: robert312 2009-01-27 18:02
Po co wogóle robi się biopsje? Bo ja myślałem że po biopsji będe wiedział z czego dokładnie mam podwyższone wyniki ale im więcej czytam tym bardziej wydaje mi sie że biopsja ukazuje jedynie stan zdrowia wątroby, czyli w jakim stopniu jest szkodzona.
I czy biopsji powinienem się bać, że np. zostanie uszkodzona wątroba podczas jej robienia, albo że zostane czymś zakażony?

Co do Twoich rad djfafa to zdecydowałem sie na całkowite odstawienie alkoholu, a diete będe stopniowo wdrążął.