Wysokie trójglicerydy

napisał/a: xanteri 2011-06-07 22:45
Witam,
Mam 25 lat i mam małe pytanko. Mianowicie odebrałem dzisiaj wyniki krwi. I cholesterol mam 300 a trójglicerydy 2000 (tak to nie pomyłka, nie dałem za dużo zer :D ). Dodatkowo ostatnio mam problemy z pamięcią - tzn nie są to problemy typu nie pamiętam co robiłem 3 min temu, ale np często nie pamiętam co robiłem wczoraj (jestem studentem informatyki i nie pamiętam np co miałem na myśli dzień wcześniej podczas pisania programu na zajęcia) oprócz tego mam problemy z koncentrancją, nie mogę się skupić na niczym, ani na czytaniu książki, na pracy przy laptopie czy też oglądaniu filmu. Nie jest to może aż tak rozwinięte że np wogóle nie wiem co się dzieje w filmie ale np gubię się czasami w wątku. Coraz częściej nie koduje tego co ktoś mówi do mnie. Dodatkową rzeczą która troszkę mnie dziwi to nadmierne pocenie się. Krótko mówiąc pocę się jak "świnia". Wychodze na dwór i jak jest powyżej 20 stopni to po 10 minutach wyglądam jakbym wyszedł z pod prysznica (nie jest to przenośnia ostatnio w tramwaju dziecko do mamy powiedziało, że też przed wyjściem się wykąpię jak ten Pan to będzie mu chłodniej = wskazując na mnie :) ). Czy mogą to być czegoś objawy? Nie jestem skłonny do chodzenia po lekarzach, ale może jak się okażę, że naprawde może być coś nie tak to może jednak się gdzieś przejdę. Żeby nie było dodatkowych pytań (tych standardowych) to krótko o mnie:
Mam 25 lat, 186 cm wzrostu, 95 kg wagi. Jestem żonatym (tylko proszę nie mówić, że teściowa mnie doprowadziła do takiego stanu bo może jeszcze przypadkiem to przeczyta :P )studentem wychowującym małe dziecko. Żyje w średnim stresie (w większym jak jest sesja :D ). Prosiłbym o możliwie szybką odpowiedź.
napisał/a: augustyn888 2011-06-08 11:50
xanteri napisal(a):Witam,
Mam 25 lat i mam małe pytanko. Mianowicie odebrałem dzisiaj wyniki krwi. I cholesterol mam 300 a trójglicerydy 2000 (tak to nie pomyłka, nie dałem za dużo zer :D ). Dodatkowo ostatnio mam problemy z pamięcią - tzn nie są to problemy typu nie pamiętam co robiłem 3 min temu, ale np często nie pamiętam co robiłem wczoraj (jestem studentem informatyki i nie pamiętam np co miałem na myśli dzień wcześniej podczas pisania programu na zajęcia) oprócz tego mam problemy z koncentrancją, nie mogę się skupić na niczym, ani na czytaniu książki, na pracy przy laptopie czy też oglądaniu filmu. Nie jest to może aż tak rozwinięte że np wogóle nie wiem co się dzieje w filmie ale np gubię się czasami w wątku. Coraz częściej nie koduje tego co ktoś mówi do mnie. Dodatkową rzeczą która troszkę mnie dziwi to nadmierne pocenie się. Krótko mówiąc pocę się jak "świnia". Wychodze na dwór i jak jest powyżej 20 stopni to po 10 minutach wyglądam jakbym wyszedł z pod prysznica (nie jest to przenośnia ostatnio w tramwaju dziecko do mamy powiedziało, że też przed wyjściem się wykąpię jak ten Pan to będzie mu chłodniej = wskazując na mnie :) ). Czy mogą to być czegoś objawy? Nie jestem skłonny do chodzenia po lekarzach, ale może jak się okażę, że naprawde może być coś nie tak to może jednak się gdzieś przejdę. Żeby nie było dodatkowych pytań (tych standardowych) to krótko o mnie:
Mam 25 lat, 186 cm wzrostu, 95 kg wagi. Jestem żonatym (tylko proszę nie mówić, że teściowa mnie doprowadziła do takiego stanu bo może jeszcze przypadkiem to przeczyta :P )studentem wychowującym małe dziecko. Żyje w średnim stresie (w większym jak jest sesja :D ). Prosiłbym o możliwie szybką odpowiedź.


Witam
Cholesterol jest znacznie przekroczony,jak i te trójglicerydy(wydaje się to mało wiarygodne)dlatego najlepiej byłoby powtórzyć te badanie,ale z pełna morfologia i oznaczeniem cholesterolu HDL i LDL.Takie poziomy tłuszczy mogą wskazywać na zbyt powolny metabolizm,i to może z kolei powodować schorzenia typu: nadciśnienie,choroba wieńcowa która może doprowadzić do udaru lub zawału,cukrzyca.Pocenie może być jak najbardziej z tym związane ponieważ naczynia są nie w pełni drożne i powoduje to zbyt małe dotlenienie,powodujące przyśpieszone zmęczenie i wysiłek.Koniecznie z tymi wynikami trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu.Jeżeli wyniki się potwierdzą(chociaż nie sądzę tego w przypadku trójglicerydów,bo gdyby tak było to jest poważne zagrożenie)to potrzebne będzie jak najbardziej leczenie, połączone z dietą.Nie sądzę by tego przyczyną była teściowa:).Mogą być względy rodzinne,genetyczne.
Pozdrawiam.
napisał/a: xanteri 2011-06-08 12:13
Wiem, że to może mało wiarygodne, ale niestety rzeczywiście takie te wyniki są. Te wyniki które przedstawiłem wczoraj wieczorem są to 3 badania z rzędu (zriobone w ciągu ostatnich 3 tygodni czyli średnio jedno badanie na tydzień). Zawsze na wynikach jest wielki czerwony napis problem z odczytem wyników. Jeżeli chodzi o rodzinne schorzenia to moja mama choruje na tarczyce a babcia ma miażdżyce mózgu a dziadek zmarł 10 lat temu na zawał (miał ich chyba 3 = po 2 był sparaliżowany). Więc może to genetyczne? Jeżeli chodzi o kondycje. To powiem szczerze, że nie jest tak źle. Chodzę na siłownie (ale ćwiczę a nie tylko oglądam inne panie ćwiczące :P chociaż to też :D ). Ruchu mam dużo, z dzieckiem na spacer (nauczył się biegać więc zasuwa jakby miał motorek w 4 szanownych literach :D ). Mieszkam na 3 wysokim piętrze (3 piętro jest na jakis 12 metrach) i spokojnie z dzieckiem wbiegam na gorę. Oczywiście mam zadyszkę, ale nie jest tak, że nie mogę oddychać (jak te teraźniejsze dzieci (gimnazjum i liceum) które są żywione na McDonald i robią wszystko żeby nie chodzić na WF). Chociaż częściej mam coś takiego że nie mogę złapać tchu, ale z reguły jest to spowodowane tym, że jest za duszno. Tak jak pisałem jak jest powyżej 20 stopni to ja praktycznie nie żyje. (jak moja żona w zimę przy -20 stopniach miała na sobie 2 swetry i kurtkę zimową to ja miałem cieniutki sweterek i kurtkę skórzaną - jesienną i dopiero przy -25 ją zapiąłem :D ). Takie wyniki mam od długiego czasu. W zeszłym roku jak robiłem badania to miałem trójglicerydów 950. Poszedłem do lekarza hematologa. Zalecił jakieś tabletki i dietę beztłuszczową (i wziął za to 100 zł ). Po pół roku miałem znowu zrobić badania. Tak też zrobiłem, Trzymałem się ścisłej diety, brałem tabletki. Po pół roku zrobiłem ponownie badania i tu niespodzianka trójglicerydy wzrosły do 1200 a cholesterol o 50. Miałem robione USG wątroby. Miła Pani powiedziała, że mam nie znacznie (o milimetry) powiększoną wątrobę Jakieś pomysły?
napisał/a: Vattier 2011-06-08 13:38
1. Czy badania były wykonywane po przynajmniej 14-godzinnym głodzeniu?
2. Była badania glikemia i hormony tarczycy?
3. Czy przyjmujesz stale jakieś leki?
4. Jakie masz ciśnienie tętnicze?
5. Spożywasz dużo alkoholu?

napisal(a):I cholesterol mam 300 a trójglicerydy 2000 (tak to nie pomyłka, nie dałem za dużo zer :D )
Niestety nie ma się z czego cieszyć - skoro badania były wykonywane kilkakrotnie, to nie ma możliwości pomyłki. Tego typu hipertriglicerydemia grozi min. ostrym zapaleniem trzustki i powinna być leczona w trybie pilnym!

napisal(a):Miła Pani powiedziała, że mam nie znacznie (o milimetry) powiększoną wątrobę Jakieś pomysły?
Być może stłuszczenie wątroby w następstwie wysokich TG.
napisał/a: xanteri 2011-06-08 13:51
1. TAK
2. hormony tarczycy napewno i nic nie wykryli, jeżeli chodzi o glikemie to nie wiem (jestem informatykiem a nie lekarzem, dostaje karteczkę na badania to idę je robić i nie pytam się co to za badania)
3. NIE
4. 142/98
5. Kiedyś tak (jako małolat częste imprezy itp itd) od jakiś 6 lat sporadycznie (tzn średnio raz góra 2 razy na 2-3 miesiące urodziny cioci, wujka, itp itd)