Wysokie tętno... Co moz ebyc przyczyną

napisał/a: Ozzyrys 2007-10-30 15:18
Witam. Mam na imie Mateusz i mam 17 lat. Uprawiam bardzo wiele sportów a od 1,5 roku 2h dziennie jezdze na deskorolce. Problem zaczą sie około miesiąc temu. Otóz mam przyspieszone tętno , około 80 -100 uderzen na minutę w spoczynku. Ciśnienie mam chyba prawidlowe bo 120-80. Także od niedawna zaczałem odczuwac bóle po lewej stornie klatki pierswiowej ( chyba z nerwów poniewaz gdy cos robie poprpstu o tym zapominam i teog nieczuję). Od około 4 dni zaprzestałem uprawiania jekiegokolwiek sportu by sprawdzic czy to cos pomoze. Zaczełem słuchac relaksacyjnej muzyki odprezac sie lecz tetno nie spada. Byłem z tym problemem u doktora , miezac mi tetno sam sie zdziwił i wysłąl mnie na badanie EKG. Na badaniu doktorka takze wpsomniała o bardzo wysokim tetnie, zpaisałem sie do kardiologa lecz dopieor na 22 listopada. Siedzenie w domu doprowadza mnie do szalu. Jezeli nie zaczne znowu jezdizc na desce to czuje ze sfiksuje na maksa . Co może byc powodem przyspieszonego tętna? Czy jest to coś niepokojącego?
Poniżej zamieszczam linki do moich wykresów EKG z dnia:
26.10.2007 roku
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 11ac3.html
23.04.2007 ( badania szkolne )
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 2ec16.html

Prosze o szybką odpowied zmam nadzieje pozytywna :)
napisał/a: angel3 2007-10-30 18:07
Ekg do przyjęcia. Rzeczywiście w poszczególnych odprowadzeniach widać przyśpieszoną akcję serca. Wysokie tętno może być spowodowane wieloma czynnikami, m.in stresem, używkami, niektórymi lekami, czy też chorobami. Rzeczywiście zastanawiające jest to, że przy tak aktywnym uprawianiu sportu tętno jest dośc duże, chodź nie aż tak wielkie. Zazwyczaj sportowcy mają je obniżone- ok 35-50. Być może masz tychykardię zatokową. Częstoskurcz raczej wykluczam (od 150/min). Chorób w których objawem jest podwyższone tętno jest naprawdę b. dużo. Czy masz stan podgorączkowy? Czy czujesz mocne bicie serca? itp. Naprawdę trudno jest określić tylko na podstawie ekg co Ci dolega. Potrzebne sa bardziej szczegółowe badania, np. krwi- może masz tarczycę (często objawia sie tychykardiami), echo serca... Myślę, że narazie nie musisz się przejmować, wszystko się wyjaśni.
napisał/a: Ozzyrys 2007-10-30 19:19
Troche sie uspokoiłem. Choroby chyba zadnej od dosc dlugiego czasu niemiałem ani innych dolegliwości. Na badania krwi, moczu itp...itd mam skierownaie i zamierzam sie wybrac w najblizszym czasie. Powiem ze sie niestresuje... staram sie byc wyluzowanym jak nigdy. Może brakuje mi niektórych witamin. A jakiś miesiac temu bardzo duzymi ilościami piłem napoje energetyczne... tiger, redbull około litr dziennie przez 2 tygodnie. Czy to moze miec jakis związek z tym poniewaz zawierają one bardzo duzo kofeiny? A i jeszcze jedno i najwazniejsz pytanie. Czy moge bez wiekszych obaw wrocic do uprawiania sportu? Dzis dopiero 30 a do 22 napewno nie wytrzymam.
napisał/a: angel3 2007-10-31 13:57
Napoje energetyczne działają podobnie do kawy, m.in podnoszą ciśnienie oraz tętno. Myśle że po tak długim czasie to jednak nie ma znaczenia, ale lepiej ograniczyć spożywanie takich napoi. Myślę, że możesz wrócić do sportu, ale nie powinieneś sie bardzo forsować przed wynikami badań, dla bezpieczeństwa.