Wysokie nadciśnienie w wieku 16 lat.

napisał/a: KubaM97 2013-09-26 17:50
Tak jak w temacie moje ciśnienie wynosi 170\100 lub 180/90. Różnie lecz zawsze waha się pomiędzy tym zakresem. Jak dodałem mam 16 lat. Nieraz czuję silne bóle głowy. Niestety palę około paczkę dziennie ponieważ bardzo wcześnie zacząłem palić. Może doradzicie mi co mam z tym zrobić. W mojej rodzinie mężczyźni zawsze chorowali na nadciśnienie i wcześnie przez to umierali. Mam 190cm wzrostu oraz ważę 90 kg. Mam lekką nadwagę ,lecz nie sądzę ,aby było to przyczyną.
napisał/a: piotrosiama 2013-09-27 01:32
Skoro w Twojej rodzinie zostały odnotowane przypadki nadciśnienia tętniczego to wiesz że tę przypadłość się leczy. Poproś o skierowanie do kardiologa.
napisał/a: Urbanblues 2013-12-03 11:39
Poza tym powinieneś prowadzić odpowiedni tryb życia.
Palenie zawsze można rzucić - to, że wcześnie zacząłeś palić, nie do końca Cię usprawiedliwia. Zacznij od ograniczenia i stopniowo pozbądź się nałogu.
Wprowadź aktywność fizyczną. Najpierw w takiej formie, na jaką może Ci pozwolić aktualna kondycja i ogólny stan. Pomyśl o basenie, chodź na regularne spacery. Z czasem, szczególnie, jeśli rzucisz palenie, będziesz coraz sprawniejszy.
Oprócz tego musisz oczywiście stosować odpowiednią dietę. Jedz dużo warzyw, owoce (w rozsądnych ilościach, jeśli masz nadwagę). Wybieraj dobre węglowodany - pełnoziarniste pieczywo i makaron, brązowy ryż, kasze. A przede wszystkim unikaj wysoko przetworzonej żywności, produktów zawierających duże ilości soli.
Poprzez nadmierne spożycie soli zaburzasz równowagę sodowo-potasową, co bardzo niekorzystnie wpływa na ciśnienie. Jeśli masz z nim problemy, powinieneś zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu potasu. Jest go sporo w takich produktach jak suszone owoce (np. banany, morele), orzechy arachidowe, ziemniaki, pomidory, zielone warzywa.
Jeśli po wykonaniu odpowiednich badań okaże się, że już teraz masz spory niedobór, pomyśl o suplemencie. Pomoże w walce z nadciśnieniem, prawdopodobnie będzie też potrzebny, jeśli dostaniesz inne leki na tę przypadłość. Najłatwiej będzie wybrać produkt dostępny bez recepty, w przypadku którego jest małe ryzyko skutków ubocznych, np. Katelin+.