Wysokie d-dimery

napisał/a: mama841 2016-03-11 22:55
Witam

Nie wiem czy pisze w dobrym dziale, ale potrzebuje informacji.
Z tego wzgledu ze od dluzszego czasu bardzo bola mnie nogi zrobilam badanie d-dimery. Wynik 473 norma do 500. Biore tabletki antykoncepcyjne i jak pol roku temu robilam to badanie wyniki byly duzo nizsze co to oznacza?
napisał/a: mama841 2016-03-12 17:58
nikt nie wie? jednak to badanie robiłam prawie rok temu i nie było to ok 100 tylko wynik 47 (:
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-03-12 21:29
Witam

Wszystko zależy od tabletek antykoncepcyjnych. Czy są oparte na pochodnych progesteronu czy dodatkowo mają estrogen.
Tabletki oparte na jednym składniku mniej wpływają na ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej. Dwuskładnikowe niosą za sobą większe ryzyko.
Kwestia również czy w Twojej rodzinie nie było wrodzonej zakrzepicy żylnej?
Przed badaniem były przebyte infekcje, zabiegi operacyjne?

Pozdrawiam
napisał/a: mama841 2016-03-13 18:57
Wiesz nigdy nie zastanawialam sie nad skladem. Te tabletki to vibin mini. Z tego co wiem nikt nie mial w rodzinie takiego problemu. Zadnych infekcji, zabiegow nic nie mialam. A bardzo bola mnie nogi codziennie co sklonilo mnie do zrobienia d-dimerow. Alat, aspat tez zrobilam i sa ok. Ginekolog nigdy nawet nie zalecil badan (:
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-03-13 21:36
Ze swojej strony zaproponuję jeszcze zrobienie badania na Antystreptolizynę ASO. Kiedyś miałem również problem z bolącymi nogami oraz podwyższone ASO. Udałbym się również na Twoim miejscu do chirurga naczyniowego w celu dokładnej diagnostyki. Niestety nie posiadam bogatej wiedzy o układzie krwionośnym dla tego nie będę wprowadzał w błędne koło :) Bynajmniej problem bolących nóg u Ciebie, wskazuje na nieprawidłowość w układzie krwionośnym ale mam nadzieję, że uporasz się szybko z problemem.

Pozdrawiam