Wysokie ciśnienie

napisał/a: Grzesiek901 2007-03-07 13:54
witajcie!
mam 17 lat, 177cm i 60kg (wiem, że trzeba przytyć parę kilo ;))
I mam za wysokie ciśnienie... od miesiąca mierzę w szkole, początkowo było nawet 150-160/100... teraz jest 130-140/90
Znam syndrom białego fartucha... właśnie zawsze serce mi przyspiesza i wiem że ciśnienie będzie za duże... miałem przez parę dni w domu ciśnieniomierz elektroniczny, ale nie wiem czy do końca dobry, bo raz - strasznie mocno pompował rękaw, na skórze są pręgi krwiste... mimo że luźno był nakładany a dwa to dziwnie trochę wskazywał np. 160/140 (tak 140 dolne!) a za chwile w drugim zmierzeniu 125/67 Dziś będę miał nowy z apteki to zobaczy się...
Byłem także dziś u lekarza, wyszło mi 125/90, dolne żeby spadło troszkę... no i kazała mi na obserwację do szpitala...

I mam parę pytań...
1. Czy można mierzyć parę razy pod rząd? jak mierze w domu to za pierwszym razem mam spore, za drugim np. już w granicach 130/80 (po prostu czuję że mniej zdenerwowany jestem), tak już mam że denerwuję się...
2. Na tej obserwacji to co jest? Domyślam się że całodobowe mierzenie ciśnienia, badania krwi... co jeszcze? w Przypadku nadciśnienia to leki pewnie, a jeśli nic nie znajdą? Dalsze badania?

z góry dzięki za pomoc
napisał/a: klapouszek2 2007-03-09 00:21
ad 1 "pod rzad" nie mozna, trzeba odczekac co najmniej 10 min najlepiej 15 ale mozna sobie zmierzyc na drugiej rece choc cisnienie nie bedzie wtedy idealnie takie samo ale roznica nie powinna byc duza.
ad 2 pewnie to co piszesz ;)podejrzewam, ze beda szukac przyczyny albo beda Cie leczyc objawowo i ustala odpowiednia dla Ciebie dawke leku.