Wysokie ASO

napisał/a: paczer 2013-02-08 10:33
Witam. Moje 6-cio letnia córka przeszła ostatnio infekcję górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel itp) Lekarka przepisała antybiotyk i w międzyczasie żona zadzwoniła do przedszkola poinformować o chorobie córki i dowiedziała się że kilkoro dzieci chorych jest na szkarlatynę. Po telefonicznej konsultacji z lekarzem podawaliśmy dalej antybiotyk. (ok 9 dni). Córce nie schodziła skóra z rączek i nóżek, więc pani doktor(1) w przychodni na kontroli powiedziała, że dziecko jest zdrowe i że to prawdopodobnie nie była szkarlatyna. Żona chcąc się upewnić zadzwoniła do pani doktor(2) w przychodni i ta dała skierowanie na badania. Badania były robione chyba z 3 dni po antybiotyku. Wyniki to OB-5; Morfologia w normir; mocz Leukocyty 10-15, bakterie nieliczne; no i ASO 600. Gdy zaniosłem wyniki badań do pani doktor(2) powiedziała,że da skierowanie do szpitala bo dla niej dziecko jest chore. Zadzwoniłem do znajomej lekarki pracującej w szpitalu (pediatra - reumatolog) która powiedziała żeby takim ASO się nie przejmować i że nie podawała by nawet w takim przypadku antybiotyku. Natomiast Pani doktor w przychodni oprócz skierowania do szpitala przepisała dodatkowo ceklor i furagin. Co robić ???
napisał/a: ratownik_0395 2013-02-08 18:11
Witam.
Trzeba ASO sprawdzić za jakiś czas, ponieważ może ono świadczyć o przebytym niedawno zakażeniu paciorkowcami i być może po pewnym czasie zmniejszy się jego wartość.
Co do moczu to Furagin jak najbardziej wsakzany i kontrolne badanie moczu + posiew moczu 2 tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej oraz furaginem i ceklorem. Pozdrawiam