wysokie ASO u dziecka

napisał/a: dorotavanesa 2011-11-08 10:48
Moje dziecko(5lat) ma wysokie ASO- norma jest 150 a ona ma 1094 . Bylam z nia u Laryngologa (bo lekarz prowadzacy rodzinny dal skierowanie) Laryngolog stwierdził ze trzeba usunac migdały bo sa powiekszone jakis paciorkowiec i dostała skierowanie do szpitala jak to Laryngolog powiedział ("raz kiedyś tam pojsc z corka do szpitala i będzie z głowy")I na tym skonczyło sie i nic nie dostała na te ASO zadnego antybiotyku a corka narzeka tez na bolące stawy .A na szyi sa dwie widoczne kulki troche podłużne wyglada jakby wezły powiekszone i cały czs sa w takim stanie raz wieksze raz mniejsze ,dziecko czesto choruje zazwyczaj wyglada to tak ze jest gorączka i trwa kilka dni a nawet zdarzalo sie co 2-tygodnie i goraczka utrzymywala sie dłuzej caly tydzien (wtedy tez dostała lek).Ok 3 miesiące temu miała angine.A niedawno w Październiku 3-tygodnie wstecz gorączkowała 38'7 kiedy poszłam z nią do lekarza to powiedziała ze podejrzewa angine i wypisała recepte "ale"dopiero wtedy mialam ja wykupic kiedy gorączka utrzymywała by sie dłużej i mialam czekac 3dni jeśli gorączka bedzie sie po 3dniach utrzymywała to mam podac jej antybiotyk a że gorączka mineła po 3dniach niedostała tego antybiotyku ale za to przez długi czas narzekała na gardełko ciągle chrypka bolące gardełko to zapytałam lekarki co robic to kazała psikac do gardełka Tantum Verde , a potem byla ta wizyta u laryngologa co pisałam na samym poczatku.Wiec sama niewiem co mam robic!Pytanie moje jest takie czy na te ASO podaje sie jakies lek?Czy migdały trzeba usuwać?Bardzo proszę o radę.Dziekuje
napisał/a: uniesiona1989 2011-11-08 13:04
Witaj!
Moje dziecko jest w bardzo podobnej sytuacji, trochę już przebylyśmy więc napiszę jak u nas to szło...
Córka dość często chorowala na gardło, ale nigdy na anginę.Za anginą są paciorkowce, Lekarza błąd,że nie skierował na kontrolę po chorobie !Szkoda,że nie leczyłaś a czekałas.Mysle, że twoje dziecko przez angine ma paciorkowce.Wiec, córka moja chorowała, ale nikt nigdy nie stwierdzał anginy, zwykly stan zapalny gardla, choc z bardzo wysokimi gorączkami, bez kaszlu kataru itp. Potem często robila się blada, czeste bóle brzucha, głowy.Poprosilam o kontrole OB i ASO. Z wynikami od razu do szpitala trafilismy, ASO ponad 1600, OB 55.Dodam ze ASO jest do 200, nie wiem czemu u ciebie 150? w szpitalu aso sie pogorszylo do ok 2000... Tam zrobią (muszą) zrobić wymaz z gardla, dziecko pewnie sie wystraszy bo to taka dluga jakby igla z wacikiem(ale nic nie boli), Badanie echokardiograficzne serca( bo pojawily sie szmery w sercu)ale bylo ok.Na stawy raz sie skarzyla.Okazalo sie ze ma paciorkowca grupy A, moją córkę złapało na stawy, podejrzewam , że i twoje dziecko ma taką grupę. Niestety wyniki będą nawracać ciągle,bole stwawow tez mogą..Reumatolog moj powiedzial mi to, niestety kazdy lekarz to inna bajka.on zabrania mi podawania lekow na aso bo uwaza ze zniszcze dziecko a aso i tak bedzie nawracalo, a inny nakazuje.Narazie obnizam ASO lek OSPEN koszt ok .4zl na recepte zawiesina, co miesiac obniza sie o 200, i zawiesina na 2 tygodnie. co miesiac kontrola krwi, aso obniza sie ale OB wzrasta,Musisz sprawdzic ob, je sie obniza w szpitalu.stawy bolace zwyklymi lekami przeciwbolowymi,nic nie dadzą innego.wylecz zęby dla dziecka jak najszybciej to tez może sie przyczynić do wynikow.
napisał/a: uniesiona1989 2011-11-08 13:10
Dodam jeszcze, ze napewno powiekszone wezly chlonne, ja bym poszla do prywatnego z tymi migdalami,mysle ze konieczny jest wymaz gardla, nam nikt nawet nie wspomnial o usówaniu migdalow jak narazie. ale skoro bolą stawy to napewno grupa A
napisał/a: delinka79 2011-11-08 19:14
Pani Doroto , migdały nie ma co się zastanawiać tylko trzeba usunąć , są źródłem paciorkowców , sieją już na stawy, a zaraz następnymi narządami są serce i nerki więc nie am na co czekać
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-11-08 20:39
Dodam tylko że na zabieg wycięcia migdałków nie czeka się dnia czy tygodnia tylko o wiele dłużej, więc w mojej ocenie, czekanie spokojnie na ten zabieg to nieodpowiedzialność i lekarza i rodzica, stąd różnicą że rodzic sam sobie antybiotyków, czy leków przeciwzapalnych nie przepisze, więc w mojej ocenie interwencja farmakologiczna jest konieczna, objawy są niepokojące, ASO bardzo wysokie.
Czy trzeba wyciąć migdałki niech oceni inny laryngolog, ale jeżeli objawy typowowo paciorkowcowe się utrzymują, pediatra powinien wdrożyć leczenie, szkoda, że nie przeleczyłaś córki antybiotykiem, bo z tego co piszesz wskazania ku temu były.
napisał/a: delinka79 2011-11-08 21:00
trudno bez widzenia pacjenta i jego historii choroby powiedziec czy antybiotyk dac czy nie ,samego wysokiego aso samego w sobie sie nie leczy antybiotykiem jesli w danym momencie nie ma objawow,tu by trzeba bylo zrobic dodatkowe badanie ja rf, crp czy ob oraz morfologie,wysokie aso swiadczy tu o przebyciu infekcji paciorkowcowej , niektorzy sie smieja ze czesc osob chce leczyc tzw ASO_itis
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-11-08 21:13
Leczy się objawy a nie wyniki a te raczej jednoznacznie wskazują na konieczność leczenia. Powikłania nie leczonej/źle leczonej infekcji paciorkowcowej są bardzo poważne.
napisał/a: delinka79 2011-11-08 21:20
jezeli w tej chwili nie ma anginy ani bolow stawow to nie am co szprycowac antybiotykiem, trzeba skonsultowac zreumatologiem dziecko , ocenic wskazniki stanu zapalnego , ASO nie mowi o aktualnej infekcji
napisał/a: dorotavanesa 2011-11-10 11:04
Kiedy poszlam do lekarza zapytac i powiedziec co ten laryngolog mowil to " corke juz nic nie bolalo nawet stawy" a lekarz zapisała antybiotyk Zinnat.Wiec bede jej podawala ten lek.Ja jestem tylko czlowiekiem i to co moge to robie ,(na dzien 2listopada te aso ponad tysiąc) to chodze od lekarza do lekarza i jeden mowi tak ,drugi siak i kogo tu sie sluchac!Kazdy z lekarzy ma inna wersje.Mamy wizyte do reumatologa gdzie dopiero termin jest na grudzien wiec nie bede czekala pojde prywatnie.Chcialam dodac ze moje dziecko jest alergikiem i alergolog "podejrzewa" u niej astme brala tabletki singulair przez 2mc.Rok temu o tej samej porze to była wykryta bakteria jersinioze to jest okropne.Aha co lekarka mowila to ze po podaniu tego antybiotyku to wtedy dopiero pojsc i zapisac sie do tego szpitala.A w miedzy czasie czyli za tydzien mam z corka wizyte wlasnie u alergologa-pulmonologa i mam tez z nia porozmawiac na ten temat.Corce tez krewka z nosa leci ale to zawsze z jednej dziurki miala przypalanie w tej dziurce ale to na chwile pomoglo bo potem znowu sie zaczelo.Sorki ze pisze troszke nie pokolei.Jestem zaklopotana, pisze po troszku martwi mnie to ze coreczka tak czesto choruje.A wszystko zaczelo sie rok temu kiedy przed wakacjami miala ospe potem rozyczke a nastepnie to jersinie i tak to sie toczy ciągle sie cos dzieje a najwiecej w tym gardełku angina itp: i te bole stawów(w usg i rtg bylo wszystko w porzadku badanie robilam tego roku w śierpniu "wzrostowe bóle" jak ortopeda powiedzial)Bardzo sie ciesze ze ktos potrafi zrozumiec odpowiedziec.Dziekuje za wysluchanie .I prosze nie gniewajcie sie ze tak niepokolei pisalam.Pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: delinka79 2011-11-10 13:37
Mam pytanie , ktore stawy bolą ? czy było oznaczane OB i CRP ?
napisał/a: delinka79 2011-11-10 13:47
Z ASO jest tak że świadczy podwyższony poziom o tym że był kontakt z paciorkowcem ,może sie utrzymywać przez kilka miesięcy , nie leczy się wyniku samego aso zwlaszcza jak nie am zadnych objawow, jak objawy sa to szukamy miejscgdzie moga sie paciorkowce lokalizowac np w kryptach migdalkow czy prochniczych zebach i z tym trzeba zrobic porządek tak jak zalecal laryngolog , na reumatologi lezy wiele osob leczonych z powodu bolow stawow latami, a potem sie okazuja ze przyczyna nie byla choroba reumatyczna a paciorkowce siedzace w gardle, po usunieciu migdalow objawy ustepowaly ja reka odjal
napisał/a: delinka79 2011-11-10 13:49
świadczy jedynie o obecności przeciwciał przeciw streptolizynie O ktora wytwarzana jest przez paciorkowce