wysokie anty TPO... martwic się czy nie?

napisał/a: ewabyk 2016-03-01 15:45
Witam!
Bardzo proszę o poradę ....odebrałam dzisiaj wyniki i martwi mnie badzo wysokie TPO
Bardzo proszę o konsultaję, czy powinnam zrobic dodatkowe badania i jakie ewentualnie
mam 42 lata, złe samopoczucie, jestem nerwowa i zdołowana, kondycyjnie też słabo... wiecznie bolący brzuch i zawroty głowy.
Lekarz pierwszego kontaktu mnie olał.... powiedział że to nerwica i dał tabletki na sen i na uspokojenie
z góry dziękuję i pozdrawiam EWA

Badanie Parametr Wynik Jednostka L H Norma
Homocysteina Homocysteina 7,04 µmol/l 4,44 13,56 N
TSH TSH 0,677 µIU/ml 0,350 4,940 N
FT3 FT3 2,99 pg/ml 1,71 3,71 N
FT4 FT4 0,86 ng/dl 0,70 1,48 N
anty-TPO anty-TPO 498,52 IU/ml 0,00 5,61 H
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-03-01 16:59
Jak pewnie już wiesz, taki wynik może oznaczać chorobę autoimmunologiczną.
"Niestety" wyniki masz zasadniczo ok. i trudno na ich podstawie postawić Ci diagnozę. Objawy tez masz mieszane i nie są jednoznaczne czy to dla nadczynności czy niedoczynności.
Dość niskie TSH + nerwowość mogą sugerować początki nadczynności tarczycy, ale tutaj pewności nie ma, bo objawy masz też pasujące do niedoczynności a niskie fT4 też może to sugerować.

Wg mnie coś zaczyna się dziać z tarczycą, ale na podstawie tych wyników i tak skromnego opisu objawów trudno coś napisać konkretnego.
napisał/a: ewabyk 2016-03-02 08:05
dzięuję za odpowiedź
..... sugerował byś dodatowe badania jeśli tak to jakie?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-03-02 18:27
Tutaj bardziej wywiad będzie pomocny niż inne badanie.
napisał/a: ewabyk 2016-03-02 18:52
lekarz odesłał mnie z kwitkiem.
Te wszystkie objawy czyli zmęczenie, brak pamięci, koncentracji, nerwowość, brak kondycji i efektów pomimo treningów 5 razy w tygodniu, wieczna depresja, problemy z jelitami skąd się biorą..... mam dopiero 42 lata.... a stękam jak stara babka i wiecznie mam doła ...... co robić?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-03-02 20:13
Widzisz napisałaś już więcej objawów. A te objawy bardziej skłaniają ku niedoczynności tarczycy niż nadczynności.

Skoro lekarz olewa objawy, to trzeba spróbować leczyć Cię naturalnie.

Od jutra starasz się nie spożywać glutenu i nabiału. Na forum masz wątki podwieszone, skarbnica wiedzy i rad.

Do tego suplementy.

Kupujesz Omegę 3, np. Gold Omega 3 Olimpu i bierzesz 4 kapsułki dziennie. herbatę czarną zamieniasz na zieloną, lub kupujesz zieloną herbatę w kapsułkach i łykasz 2 dziennie. 1 rano naczczo, drugą przed kolacją.
Rano do śniadania bierzesz Stress Control firmy Olimp. Ale od razu 3 kapsułki, wybitnie Ci to poprawi humor (tylko nie wystrasz się snami, bo będą bardzo realne-tak działa teanina).
Po południu bierzesz forskolinę, ale taką:

http://allegro.pl/swanson-coleus-forskohlii-pokrzywa-extract-500mg-i5761490629.html

I to zalecnia na 4 tygodnie. Po 4 tygodniach, jeżeli będziesz brała to co napisałem i zmienisz dietę, gwarantuje Ci na 90% polepszenie samopoczucia, więcej werwy itp.
napisał/a: ewabyk 2016-03-02 22:16
dziękuję bardzo za pomoc i wskazówki.... od jutra zaczynam.... czytałam już wcześniej Twoje wpisy i to skłoniło mnie do napisania do Ciebie...imponująca ta Twoja wiedza i jeszcze rozdajesz ją tutaj za darmo... szacunek
Pozdrawiam Cię serdecznie
napisał/a: ewabyk 2016-03-06 16:17
mam jeszcze jedno pytanie odnośnie omegi3... czy 4 tabletki dziennie to nie jest za dużo, na ulotce zalecana dawka to 1 dziennie..... nie można tego przedawkować?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-03-06 16:23
Liczy się proporcja Omega 3 do Omegi 6. Być może potrzebujesz 20 tabletek a nie 4. Ale niezależnie, dawka działająca Omega 3 to 2 gramy EPA i DHA łącznie, mniej organizm nie odczuje zupełnie.

Na przyszłość użyj wyszukiwarki bo na to pytanie odpowiadałem 9248 razy, tak samo jak to ile brać witaminy C, zielonej herbaty itp.
napisał/a: agadrag95 2016-03-30 15:33
witam!!
w 2014 poroniłam w 17 tygodniu ciąży od tego czasu staram się o dziecko i nie mogę zajść, leczę się na tarczyce na początku brałam letrox 50, tsh miałam 3,64 po jakimś czasie pani doktor przepisała mi letrox 75 po czym moje tsh wzrosło do 5,6 i wkońcu dostałam eutyrox 100 zrobiłam sobie badania i wyniki są następujące:
TSH: 0,7 (norma 0,27-4,20)
prolaktyna: 16,14 ( norma 4,79- 23,30)
anty-TPO: 8,62 (norma 0,00- 34,00)
anty- TG: 128,40 (norma 0,00- 115,00)
jak mam rozumieć te wyniki?? czy są dobre ???
dziękuje za odpowiedź:)
napisał/a: soaring 2016-03-30 19:08
miałaś kiedykolwiek wcześniej sprawdzane przeciwciała anty-tpo i anty-tg lub wykonywane usg tarczycy?
przydałaby się pełna diagnostyka, czyli oznaczenie hormonów tarczycy (ft4 i ft3) i przeciwciał lub wykonanie usg, bo istotne dla dalszego postępowania jest czy masz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (chorobę hashimoto), czy z innych powodów tarczyca niedomaga (niedobór jodu, mała/ zniszczona).
jeśli masz hashimoto to inspirujący w kontekście problemów z płodnością może być np. ten tekst: http://www.tlustezycie.pl/2014/12/autoimmunologiczne-podoze-problemow-z.html
jeśli chodzi o wyniki, to tsh jest ok i lekarz da Ci zapewne zielone światło do prób zajścia w ciążę. podwyższone przeciwciała powinny zachęcić Cię do pełnej diagnostyki.
owulacje i miesiączki masz regularne, wagę prawidłową?
napisał/a: agadrag95 2016-04-01 11:56
ft4 miałam robione i właśnie dlatego zostałam skierowana do endokrynologa bo wyszło że mam zapalenie tarczycy no a później jak zaczęłam brać leki to poziom tarczycy miałam coraz wyszły aż do teraz po eutyroxie100 mi spadł... miesiączki mam nie regularne tak co 34 a nawet 40 dni, teraz np. ostatnią miesiączkę miałam 23 lutego i już jest 1 kwiecień a ja dalej nie mam, test ciążowy też robiłam i nic nie wyszło.... od stosowania tyk leków przytyłam bo warze 72 kg. przy wzroście 164 a warzyłam niecałe 60 kg.