wysoki puls

napisał/a: kurtz 2014-07-22 17:46
Witam, mam, 24 lata, tętno spoczynkowe 80, czasem odczuwam lekki ucisk w klatce piersiowej po lewej stronie. Kardiolog powiedział, że to za wysokie. Ciśnienie ok 105/80.

Podczas wysiłku puls szybko skacze do góry i serce bije bardzo mocno, mam pytanie, czy to normalne?
Np. przy wolnym biegu, truchcie, jaki puls jest normalny? Bo ja mam po 10 min ze 160. Wcześniej na to nie zwracałem uwagi, ale teraz co chwilę sobie mierzę podczas wysiłku i boję się, że padnę zaraz. Nie wiem czy to normalne i za bardzo się przejmuję, czy może jednak jest coś nie tak.
Co jest najgorszego co może się stać podczas wysiłku i b. szybkiego pulsu przez długi czas?
napisał/a: ratownik_0395 2014-07-23 20:45
Witam.
Tętno spoczynkowe wynoszące 80 uderzeń/minutę nie jest zjawiskiem nienormalnym. Książkowe wartości wynoszą 77 uderzen/minutę, także wzrost o trzy uderzenia nie jest na prawdę patologią, a indywidualnym przystosowaniem mięśnia sercowego do konkretnego organizmu ludzkiego.
Ponadto - normalny jest fakt, że podczas wysiłku fizycznego tętno wzrasta. Do jakich wartości może wzrosnąć uzależnione jest od wielu czynników m.in. wieku, rodzaju wysiłku i jego intensywności, systematyczności tzn. czy np. codziennie Pan biega, codziennie pracuje fizycznie czy sporadycznie itd., ponadto od ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, chorób etc. etc. Proszę spokojnie zająć się tym, na co ma Pan ochotę, gdyż kontrolując nieustannie wartości tętna wyniki są fałszywe, ponieważ pomiary wykonuje się w pewnych odstępach czasowych. Jeżeli Pan i Pana lekarz uważacie, że coś jest nie tak należy przeprowadzić diagnostykę - głównie badanie elektrokardiograficzne wysiłkowe. Pozdrawiam