Wysoki poziom żelaza

napisał/a: Moniczka55 2008-04-08 12:44
Witam
Ostatnio bardzo źle się czuję, mam zawroty głowy, ogólne osłabienie, brak koncentracji, w związku z czym lekarz zalecił wykonanie badań krwi. Okazało się, że wyniki są w normie, jedynie poziom żelaza jest podwyższony - 186, 45. Co to oznacza i czym jest spowodowane. Dodam, że przez 4 miesiące brałam Tetralysal, czy to może mieć wpływ na ten poziom żelaza?
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-04-08 19:12
Nie jestem lekarzem ale Tetralysal to antybiotyk, więc nie sądze aby miał wpływ na poziom żelaza. Może masz zaburzenia we wchłanianiu żelaza tzn. organizm nie zużywa go tak jak trzeba. A może przyjmujesz jakieś preparaty z żelazem?
napisał/a: Moniczka55 2008-04-08 19:48
No właśnie nie przyjmowałam od dłuższego czasu żadnych preparatów (z żelazem to w sumie nigdy nie przyjmowałam) i w pierwszym momencie lekarz pomyślał, ze to może być anemia, a tymczasem okazało się, że wręcz przeciwnie... Ostatnio miałam robione badania około 2,5 roku temu - wówczas żelazo było w normie - ok. 82.
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-04-08 20:14
Z tego co wiem to wysokie żelazo jest również przy chorobach wątroby, ale chyba na to musi Ci odpowiedzieć jakiś lekarz.
Pozdr.
napisał/a: Moniczka55 2008-04-11 02:26
Jeszcze dodatkowe pytanie, czy ktoś wie, czy taki poziom żelaza jak u mnie jest bardzo groźny, czy takie przekroczenie normy nie jest zbyt poważne.
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-04-11 07:20
Wiesz tu chodzi o problem dlaczego on jest taki wysoki. To trzeba zdiagnozować.
napisał/a: Moniczka55 2008-04-11 10:35
Dzięki, masz rację, dziś idę z wynikami badań do lekarza, zobaczymy co dalej...
Pozdrawiam
napisał/a: Moniczka55 2008-04-13 19:44
No niestety za dużo to się od lekarza nie dowiedziaam, właściwie totalnie to zignorował, potem dał mi wprawdzie skierowanie na jakieś badania krwi związane z wątrobą, ale właściwie to bardziej "z łaski", niż z przejęcia się tą sytuacją... Może ten pozim 186 to nic takiego, może ja przesadzam, a samopoczucie złe od czego innego, choć nie bardzo wiem od czego.
djfafa
napisał/a: djfafa 2008-04-13 20:40
Wyniki wątrobowe w tym wypadku są jak najbardziej uzasadnione. Poczekajmy na nie i wtedy zobaczymy co i jak. Mam znajomych którzy mają wysokie wyniki żelaza i nic im nie dolega, bo niby jakaś tam część społeczeństwa tak ma, ale wiesz oni są po pełnej diagnostyce.
Pozdr.
napisał/a: delinka79 2008-04-16 11:25
jest to tak niewielkie przekroczenie granic normy ze sie tym nie przejmujemy , może wynikać choćby z zbyt dużej ilości spożywanych pokarmów bogatych w żelazo
napisał/a: Karolcia6 2008-11-01 10:25
Witam,
w te wakacje robiłam badania krwi i poziom żelaza wynosi 213, wizytę u lekarza mam dopiero za trzy tygodnie i już mam dosyć czekania. Czy ktoś może mi powiedzieć co oznacza taki dość wysoki poziom?
napisał/a: andrzejmusisz 2017-10-04 11:38
podwyższony poziom żelaza może oznaczać wiele dlatego nie należy lekceważyć takiego wyniku, tylko przebadać się dalej. Żaden lekarz nic Ci nie powie na podstawie samego wyniku żelaza, bo musi przebadać jeszcze inne parametry, wtedy będzie wiedział coś więcej. A poza tym przy wysokim żelazie lekarz może podejrzewać różne choroby, w tym również hemochromatozę, która najczęściej bardzo często odpowiada za odkładnie się żelaza w organizmie a to jest bardzo niebezpieczne.