wysoki poziom AlAt, AspAt, Cholesterol, Triglicerydy

napisał/a: Bartek.78 2011-12-27 19:52
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników badań. Mam 33 lata. Dodam, że mam również wynik badania USG jamy brzusznej, które brzmi:
Wątroba niepowiększona
W prawym płacie wątroby do przodu od PZW widoczny obszar hyperechogeniczny wielkości 11 mm, mogący odpowiadać naczyniakowi. Poza tym struktura wątroby jednorodna, echogeniczność prawidłowa.
PŻW i żyła wrotna nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy echoujemny, bez cech kamicy, o nieco pogrubiałych ścianach.
Trzustka niepowiększona, jednorodna.
Śledziona, okolica okołoaortalna bez zmian.
Nerki prawidłowej wielkości, bez zastoju i złogów.
WYnik badania krwi:
AlAt - 112 U/l
AspAt - 44 U/l
GGTP - 252 U/l
Fostofataza alkaliczna - 55 U/l
Amylaza - 57 U/l
Cholesterol całkowity - 312 mg/dl
Triglicerydy - 419 mg/dl
Cholesterol HDL - 38 mg/dl
Cholesterol LDL - 190 mg/dl
Kwas moczowy - 459
Wiem, że część wyników jest znacznie podwyższona, a USG sugeruje naczyniaka. Co takie wyniki mogą oznaczać ??
Czy mam się zacząć martwić ??
Proszę o pomoc w interpretacji. Dziękuję i pozdrawiam.
Bartek
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-27 20:09
Masz nadwagę, bierzesz jakieś leki, nadużywasz alkoholu? Z jakiego powodu były robione wyniki?
napisał/a: Bartek.78 2011-12-27 20:15
Ważę 83 kg przy wzroście 170 cm więc trochę za dużo, nie biorę żadnych leków, a alkoholu i owszem używam i pewnie w nadmiarze. Do zrobienia badań doszło po tym jak pierwszy raz oddałem krew, a Centrum Krwiodawstwa przysłało wezwanie na konsultację podwyższonych wyników.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-27 20:34
No i dokładnie to widać po wynikach.
Dieta, to podstawa, unikaj alkoholu, zrzuć brzuszek, pilnuj posiłków (chude mięso z kurczaka, warzywa, mało produktów przetworzonych), kup sobie suplementy Omega 3 i bierz dawki minimum 2 gramy dziennie (najlepiej więcej) i esseliv i bierz minimum 3 miesiące i potem powtórz wyniki, powinno być lepiej.
Oczywiście możesz to skonsultować z lekarzem, on Ciebie zna, więc może mieć i inne pomysły na te wyniki jak i leczenie.
Pzodrawiam.
napisał/a: Bartek.78 2011-12-27 20:50
a czy naczyniak jest czymś czego powinienem się obawiać ?
Czy nieprawidlowe wyniki mogą mieć z nim związek ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-27 20:58
Naczyniak do obserwacji, czyli USG raz w roku. Bo takich małych raczej się nie operuje, bo nie ma takiej potrzeby.
napisał/a: Bartek.78 2011-12-27 22:45
bardzo dziękuję ze szybkie odpowiedzi. Wybieram się na konsultację jeszcze w tym tygodniu i pewnie powtórzę wszystkie badania ponieważ, czego nie napisałem, wyniki które podałem pochodzą z lutego tego roku, a ja nie miałem odwagi pójść wcześniej ich skonsultować. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.