wysoki cholesterol, miażdzyca

napisał/a: migotka2012 2011-08-11 10:15
Witam
proszę o jakiś link jeśli temat już był, lub informacje na temat cholesterolu, a konkretnie co jest tak naprawdę przyczyną odkładania blaszek miażdżycowy. Im wiecej czytam tym mniej wiem. Czy homocysteina, czy duża ilość tłuszczów w diecie, czy połączenie tłuszczów z węglowodanami, czy tłuszcze zwierzęce najlepiej ograniczać do minimum
napisał/a: augustyn888 2011-08-11 10:41
migotka2012 napisal(a):Witam
proszę o jakiś link jeśli temat już był, lub informacje na temat cholesterolu, a konkretnie co jest tak naprawdę przyczyną odkładania blaszek miażdżycowy. Im wiecej czytam tym mniej wiem. Czy homocysteina, czy duża ilość tłuszczów w diecie, czy połączenie tłuszczów z węglowodanami, czy tłuszcze zwierzęce najlepiej ograniczać do minimum



Tak,naprawdę wszystko to co Pani wymieniła przyczynia się do nadmiernego gromadzenia cholesterolu,a z innych przyczyn można wymienić jeszcze zaburzony metabolizm,i wtedy należy bardziej rygorystycznie podejść do diety,wykluczając przede wszystkim tłuszcze zwierzęce,w tym również tłusty nabiał.Z innych przyczyn można wymienić także warunki genetyczne,rodzinne - a wtedy nie wynika to z naszej woli i jakby nie mamy możliwości uniknięcia tych problemów,i wypada wtedy tylko walczyć z nadmiarem cholesterolu,prowadząc w miarę zdrowy tryb życia,a więc zdrową dietę(jak nadmieniłem wyżej),w połączeniu z aktywnym trybem życia.Niekiedy trzeba stosować leki obniżające poziom cholesterolu,by uniknąć zagrożenia takimi chorobami jak:cukrzyca,choroba wieńcowa,zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu.
Pozdrawiam:)