Wysoka renina i aldosteron we krwi

napisał/a: hanna44 2015-11-01 20:21
Czy poniższy wzrost reniny i aldosteronu może być skutkiem przyjmowanych leków lub diety? Wiek: 34 lata.

Renina: 8.3 ng/mL/hr (przekroczenie o 100%), Aldosteron: 42ng/dl (przekroczenie 60%). Kortyzol poranny przekroczony 50%, popołudniowy w normie (w tym spadek o ponad 50% w stosunku do porannego). Pomiar godz. 9 bez odstawienia leków. Popołudniowe parametry o godz. 16. CRP 8 (norma 0-5)

Leki: Hydrochlorotiazyd 12.5mg, losartan 50mg, bisprolol 10mg, Diane-35 1tbl., estradiol 4mg/dobę, hydroxyzyna 25. Medazepam 10 na lęki.

Dieta: 1800kcal, niskosodowa, suplementacja K 1200-1600mg/d, Mg 300.

Choroby: Depresja, nerwica lekowa, mała nadwaga (BMI: 26 - jestem po odchudzaniu), leczone nadciśnienie (unormowane średnie 125/80), w dniu pomiarów 120/70, zaburzenia hormonalne (brak jajników), zaburzenia rytmu serca. W holterze 950 pobudzeń komorowych pojedynczych, 2 pary.
Skłonność do siniaczenia (np. po przyssawkach od aparatu EKG), wybroczyny linijne głównie na plecach i ramionach - pojawiają się i znikają (100% pewność, że to nie wysypka - badane przez lekarza).

Ważniejsze w kontekście badania (reszta na dole tekstu):
Test wysiłkowy OK. USG tt. nerek OK, chromogranina A, DZM moczu na katecholaminy i metoksykatecholaminy w normie. USG j. brzusznej OK poza lekkim stłuszczeniem wątroby (lekarz od USG i internista kazali się tym nie przejmować i zachować dietę) oraz punktowym zwłóknieniem w miąższu środkowej części nerki (wg lekarza wykonującego USG - bez znaczenia klinicznego). Bad. podstawowe moczu i morfologia OK. ALT lekko podwyższone (39 n. do 34), AST w normie.Virus B i C zapalenia wątroby ujemny.

Elektrolity (z pomiarów wielokrotnych podczas suplementacji):
Na: 136-142 mmol/l przy normie 136-145
K: 3.84-4.01 mmol/l przy normie 3.5-5.0
Mg: 2.01-2.07 mg/dl przy normie 1.6 do 2.6
Cl: 101.0-102.6 mmol/l przy normie 101-109 (zawsze dolny próg granicy normy)
Ca zjonizowany 1.213 (n. 1.120-1.320).
Ca: 2.51 mmol/l (2.1-2.6)
PTH zawsze w normie. Ca, Ca zjonizowany i PTH oznaczane zawsze tego samego dnia na czczo.

Incydentalnie bez suplementacji potasu i przy złej diecie:
K: 3.45,
Mg 1.8.

Chromogranina, oraz katecholaminy i metabolity robione w różnych dniach z powodu skoków ciśnienia (głównie przy napadzie lęku lub mocnej kłótni - wtedy wzrost do max 175/110) - wyniki praktycznie wykluczają guza chromochłonnego. Wysoka renina wyklucza praktycznie zespół Conna, zaś USG zwężenie tt nerkowych.

3 lata temu aldosteron był 7.7 (w tej samej jednostce), jednak były mniejsze dawki leków oraz mniej stresu i ograniczeń dietetycznych (soli) oraz badanie było robione o godz. 14. Robiony w innym laboratorium. Planuję powtórzyć badanie o innej godzinie w innym laboratorium celem stwierdzenia ewentualnego błędu laboratoryjnego lub zależności aldosteronu od kortyzolu (np. gen chimeryczny - skoro już wiadomo, że jestem obciążona błędami genetycznymi/rozwojowymi).

Moje pytanie - skąd MOŻE jeszcze brać się wtórny hiperaldosteronizm? Wiem, że nikt z Was nie jest wyrocznią, ale może ktoś z Was (głównie lekarzy) - wskaże właściwą drogę wyjaśnienia problemu? Proszę Was o pomoc.
To co czytałam o reninie - sartany mogą ją znacznie podwyższać, jednak wtedy aldosteron idzie w dół. Kortyzol przy HTZ może być podwyższony i jest wtedy zachowany rytm dobowy. HTZ, dieta niskosodowa, suplementacja potasu może mieć wpływ na aldosteron jednak nie wiem jak duży.

PS. Byłam już u wielu lekarzy - aż kieszeń boli... nie wiedzą co mi jest lub co może być i co jeszcze zlecić.

Inne wykonane badania:
- antyCCP, RF (wykluczenie reumatyzmu - ból stawu - ustąpił)
- CRP (od 3 miesięcy ciągle ponad normę, ale nie przekracza 10)
- Trójglicerydy we krwi 175 (n. mniej niż 150), kwas moczowy 6.2 (n. do 2.6 - 6.0) (podejrzewam tu wpływ hydrochlorotiazydu - informacje o tym w ulotce i na wiki)
- Cholesterol frakcjonowany - wszystkie frakcje w normie (HDL, LDL, całkowity)
- Ponowny pomiar kwasu moczowego: 5.0.
- Kilka pomiarów eGFR i kreatyniny - wyniki bardzo dobre (najgorszy z nich: 0.81 mg/dl, n. 0.5-0.9).
- Pomiar mocznika we krwi: w dolnej granicy normy.
- Glukoza 104 (n. 60-99) - moje podejrzenie padło też na hydrochlorotiazyd (lekarz nazwał to nieprawidlową glikemią bez cukrzycy)
- Giardia w kale - jednorazowo: ujemny
- Pasożyty w kale jednorazowo: ujemny
- Candida ++ (nie sprawdzałam po leczeniu probiotykami).
- RTG klatki piersiowej w normie
- CT głowy: OK (ze względu na chwilowe zawroty głowy, czasami bóle) - w tym czasie jeżeli wystąpiły w domu ciśnienie było w normie (poza jednym napadem lęku).
- Parametry tarczycy (FT3, Ft4, TSH - w normie - konsultowane z endokrynologiem). Robione też w przeszłości i też w normie.
- Fosfor nieorganiczny: 3.5 mg/dl (2.6-4.5)
- cANCA i pANCA ujemne (i niskie).
- borelioza z krwi 2 razy w klasie IgG i IgM ujemne (ale nie zerowe) (igM 5.8 AU/ml, norma mniej niż 18)
-Helicobacter pylori 0.55 U/ml (wynik ujemny mniej niż 0.9)
- AS0 5.0U/ml (n. mniej niż 200)
- NT-proBNP 102 pg/ml (n. 0-125)
- CK/MB - 9.1U/L (n. 0-25)
- GGTP 16 U/L (n. 7-38)
- Echo serca w normie (śladowa niedomykalność zastawki 2 i 3-dzielnej)
- Badanie bakteriologiczne kału: E.Coli OBECNA, Salmonella/Shigella ujemny.
- IgE 90IU/ml (norma 0-100) - wybieram się do alergologa tymbardziej, że w lecie objawy wskazywały na alergię - terminy jednak długie, zaś pierwszy mi wypadł o chorobę lekarza.
- W morfologii za czasów zdrowia lekko podwyższone neutrofile (7.13 - przy normie do 7), pojawiają się czasami %MICRO do 0.9 i %HYPO do 0.2)
- W czasie odchudzania w moczu ketony do 5mg/dl oraz bilirubina do 1.0 mg/dl (co ciekawe w tym czasie we krwi bilirubina dużo niższa niż w moczu - w dolnej granicy normy).
- Bakteriuria oznaczona z powodu jednego wyniku +azotynów w moczu ujemna.
- D-dimer 77 (0-250) - wykonywane regularnie ze względu na HTZ.
- ACTH 12.62 pg/ml (n. 7.20-63) przy kortyzolu 31.27 (n. 5.27-22.45)
- 2 Holtery. W jednym 950 pobudzeń pojedynczych komorowych, w tym 2 pary (w ramach pary pobudzenia różnokształtne, zaś same pary identyczne), 2 nadkomorowe. O godz. "22-23" 200 pobudzeń komorowych (czyli 1/5 łącznej ilości - to był koszmar, aż dostałam potem lęku). W poprzednim holterze 3 miesiące wcześniej tylko 1 pobudzenie komorowe, jednak ten dzień był jakiś wyjątkowy, że arytmii nie było. Częstsze arytmie (stąd holtery) zaczęły się około 4 miesiące temu. Arytmię określono jako łagodną.

napisał/a: joannanr1 2015-11-01 22:17
Zastanowiły mnie Twoje wybroczyny linijne na plecach i ramionach.Sprawdź czy nie wyglądają jak przy bartonelli.Jaki test robiłaś badając boreliozę?
np.
http://www.lymediseaseassociation.org/index.php/resources/medical-photos/category/27-bartonella
napisał/a: hanna44 2015-11-01 23:35
Borelioza badana: metoda CLIA klasa: IgM i IgG. Aparat Liaison XL, Firma Diasorin. IgG
napisał/a: joannanr1 2015-11-02 15:18
Masz rację , Twoje zmiany skórne przypominają te występujące w bartonelli.
Podejrzewam ,że test który robiłaś to test Elisa.Test ten jest obarczony dużym prawdopodobieństwem błędu, jest mało wiarygodny i nie można do końca sugerować się jego wynikami.Jeśli chcesz pójść tropem boreliozy , musiałabyś zrobić dokładniejsze badania-WB paskowy ,WB KKI czy LTT.
O trudnościach diagnostycznych:
http://www.borelioza.org/materialy_lyme/bb-diagnostyka.pdf
Bartonella jest częstą koinfekcją boreliozy więc myślę, że warto zbadać.
Ujemne wyniki testów Elisa jak również Western Blot nie wykluczają infekcji bakterią borelii - należy o tym pamiętać.
Borelioza może powodować również zaburzenia endokrynologiczne więc różnie może być.
napisał/a: joannanr1 2015-11-02 15:54
Z jakiego województwa /miasta jesteś? Będzie mi łatwiej doradzić Ci gdzie zrobić badania.
napisał/a: hanna44 2015-11-02 16:55
Mam możliwość wykonania testu Western Blott na boreliozę w miejscowym laboratorium. Również testują bartonellozę, jednak tu chyba są dostępne tylko testy serologiczne. Jak czytałam, często w przypadku podejrzenia bartonellozy leczy się po objawach pacjenta, jeżeli stwierdzi się charakterystyczne objawy a testy są ujemne.

Postaram się je wykonać przy kolejnym kłuciu żyły (wraz z powtórką aldosteronu), tymbardziej, że większość objawów bartonelli pasuje do moich obserwacji (m.in. napady lęków, depresja, parestezje, dreszcze z nieznanych przyczyn, zmęczenie, stany podgorączkowe, utrata apetytu, okresowe bóle gardła, bóle podbrzusza - wszystkie niewyjaśnione przez lekarza, brak odpowiedzi na Augmentin).

Czy ktoś z Was ma jeszcze sugestie dotyczące aldosteronu (i reniny)?
napisał/a: joannanr1 2015-11-02 17:52
Najbardziej polecane jest laboratorium w Bytomiu i w miarę dobre w Poznaniu Cbdna.Zobaczysz co wyjdzie z badań w Twoim.Jeżeli chorujesz dłużej , dobrze byłoby zrobić przed badaniem WB prowokację citroseptem albo citrogreptem.
napisał/a: hanna44 2015-11-02 20:54
Niestety przy lekach które biorę grejpfrut jest przeciwwskazany (wchodzi w skład obu citro).
Badanie wyszukujące DNA boreliozy zapewne jest drogie, dlatego zostawiam je na koniec, jeżeli WB wyjdzie ujemny w obu klasach.
napisał/a: joannanr1 2015-11-02 21:16
Masz rację , zacznij od WB paskowego.Może to wystarczy.
napisał/a: hanna44 2015-11-04 22:49
Może rzuci trochę światła na sprawę. Pomiar aktualny aldosteronu o godzinie 17: 10.6 przy normie do 26.
Wynika więc, że wysoki wynik skorelowany jest z poziomem kortyzolu lub innym czynnikiem. 3 lata temu pomiar o godz. 14 wykazał 7.8 - ale tu było inne dawkowanie leków. Normy wszędzie takie same dla aldosteronu.
napisał/a: hanna44 2015-11-05 20:50
Przeciwciała ANA: WYKRYTO w mianie 1:320 (czyli wynik wysoki) - surowica świeciła nadal przy rozcieńczeniu 1:320, to wynik wyższy niż 1:80 lub 1:160.
Typ świecenia: homogenno-plamisty
napisał/a: hanna44 2015-11-06 20:10
@joannanr1 Zlecone:
Borrelia metodą Western Blot,
Bartonella henselae - przeciwciała IgM i IgG - myślę, że przeciwciała powinny być skoro są charakterystyczne wybroczyny/wysypki od dłuższego czasu, co wskazuje na aktywność choroby, jeżeli ta faktycznie jest obecna.

W związku z podejrzeniem przeze mnie na podstawie badania ANA choroby autoimmunologicznej - zlecone (na własną rękę):
Panel ANA-Blot (Anty-Ro/SSA, Anty-La/SSB, Anty-Scl70, Anty-dsDNA, Anty-Histon, Anty-Jo-1 i jeszcze jakieś tam z nadmiarem jak to w panelach), poza panelem: Anty-Sm i Anty-U1-RNP. Do tego Anty-TG i Anty-TPO, ponieważ "do 45%" pacjentów z chorobami tarczycy typu immunologicznego ma podwyższone ANA według źródeł na angielskiej Wiki. Z wynikami pójdę do reumatologa prywatnie.

Oby to nie był toczeń polekowy od hydrochlorotiazydu - wspomina o tym leku polska Wiki, choć angielska wiarygodniejsza milczy, jako możliwej przyczynie tocznia, ponieważ znów będzie męka z ustawianiem leków na ciśnienie. Choć tutaj "najlżejsze" wyniki to wszystkie ujemne lub właśnie toczeń polekowy (anty-histon wtedy powinien być dodatni) - wystarczy wtedy znaleźć lek, który to wywołuje, odstawić i poczekać.

Dam znać, gdy będą już wyniki zleconych badań.