Wyrośl chrzęstno kostna

napisał/a: Asiula21 2008-01-16 14:48
Witam wszystkich użytkowników forum i proszę o pomoc.U mojej 6 letniej córki wykryłam dość duże zgrubienie na kości udowej,przy ucisku bezbolesne. RTG wykazał zmianę na tej kości , a lekarz zalecił badania- morfologię, OB, LDH i jeszcze jedno, których wyniki były dobre i mieściły się w normie wiekowej. Lekarz ortopeda stwierdził, że jest to "najprawdopodobniej" wyrośl chrzęstno kostna, o czym świadczą wyniki badań, bezbolesność nogi, dobry apetyt dziecka i ogólne zdrowie. Kazał nam przyjść na kontrolę za dwa miesiące , aby sprawdzić co będzie się działo z zmianą. Także zapisał nas na zabieg jej usunięcia. Absolutnie nie podważam autorytetu lekarza , który jest sympatycznym człowiekiem, jednak chciałabym wiedzieć, czy nie należy w tej sytuacji szybciej działać, i wykonywać na własną rękę dalsze badania, które oceniłyby charakter zmiany na 100 % a nie tylko najprawdopodobniej.Czy może nie ma się czego obawiać i cierpliwie czekać na rozwój wydarzeń, ale to ciężkie. Proszę o informację w tej sprawie i ewentualnie swoje doświadczenia z tego typu problemem. Pozdrawiam
napisał/a: Ania_204 2008-01-16 18:36
Witam serdecznie...

Z tekstu wynika,że to dziecku nie przeszkadza,tak??
Wyrośl chrzęstno-kostna jeśli nie daje dolegliwości to z regóły sie jej nie usuwa. Prosze sie nad tym zastanowić. Po co dziecko zrażać do lekarzy i szpitala jeśli to nie jest konieczne?
Nie jest to nic groźnego. Nie ma powodów do obaw.
Jeśli nie jest pani pewna co do diagnozy tej wyrośli można dać do opisu zdjecie rtg radiologowi. Wtedy bedzie miała pani pewność i potwierdzoną luz zaprzeczoną diagnozę.
Niestety nie mogę zdiagnozować tego, gdyż nie widzę zdjęcia.

Pozdrawiam. Życzę zdrowia dziecku i pani.
napisał/a: poloidres 2008-01-26 02:41
Witam!
Mam pytanie!
Pod kolanem mam taka narosl która mnie boli jak dotykam!/z przodu/
Ból zwiększa sie po grze np. w pilke!
Prosze doradzic co robic?
jest jakas maść opaska?
Ból jest bardzo uciążliwy
Z góry dziekuje za informacje pozdrawiam!
napisał/a: Ania_204 2008-01-26 09:18
Witam.
Czy ta "narośl" jest twarda? Czy sie przesuwa?
Są specjalne opaski podtrzymujące rzepkę i więzadło rzepki, ale nie wiem czy to coś by dało.
Czekam na odpowiedź na powyższe pytania.
Pozdrawiam.
napisał/a: poloidres 2008-01-26 11:16
Nie ta narosl pod kolanem jest stała od wielu lat!
Jest ona twarda!
Pod obydwoma kolanami ją mam ale pod lewym mi dokucza!
Tak jak mówie po wysilku po bieganiu boli bardziej!
czy to nie jest łękotka?
i czy jest jakis srodek przeciwbólowy?
napisał/a: Ania_204 2008-01-26 20:53
Witam...
Podejrzewam,że przeszkadza ci guzowatość piszczeli. No czasami zdarza sie,że ona powoduje ból i wtedy konieczna jest operacja polegająca na spiłowaniu jej(jeśli ból jest nie do wytrzymania).
Myślę, że na razie warto pomyśleć o leczeniu zachowawczym, a nie od razu o operacyjnym. To jest ostateczność. Na razie maści przeciwbólowe typu Naproxen, Traumon, Dr.żel...
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: poloidres 2008-01-27 00:03
Dziękuje bardzo za rade!
Mnie boli gdy tego dotknę! Dokładnie Taką wypukłośc tuz pod kolanem ma każdy prawda?ale innych nie boli! a mnie tak!
Oki to kupie sobie traumon
a czy sa jakies okłady dobre na taki ból?
borowina? kwaśna woda? białko kurze?
Słyszałem rózne rady proszę jeszcze o ta informację!
Jeszcze raz dziękuje pozdrawiam!
napisał/a: Ania_204 2008-01-28 23:48
Witam.
Tak, taką guzowatość ma każdy. Wierzę,że pana boli i wcale tego nie neguję. Jednak niektórzy ludzie mają bardziej "wystające" co może powodować ból. Okłady jak najbardziej, ale zimne. Można stosować kwas borny, ale lepsze są w/w okłady.
Pozdrawiam. W razie pytań zapraszam. Życzę zdrowia.
napisał/a: Asiula21 2008-03-18 16:45
napisal(a):Z tekstu wynika,że to dziecku nie przeszkadza,tak??
Wyrośl chrzęstno-kostna jeśli nie daje dolegliwości to z regóły sie jej nie usuwa. Prosze sie nad tym zastanowić. Po co dziecko zrażać do lekarzy i szpitala jeśli to nie jest konieczne?
Nie jest to nic groźnego. Nie ma powodów do obaw.
Jeśli nie jest pani pewna co do diagnozy tej wyrośli można dać do opisu zdjecie rtg radiologowi. Wtedy bedzie miała pani pewność i potwierdzoną luz zaprzeczoną diagnozę.
Niestety nie mogę zdiagnozować tego, gdyż nie widzę zdjęcia.


Witam ponownie, radiolog opisując RTG napisał- podejrzenie wyrośli chrzęstno kostnej. Jak widać na drugim zdjęciu po ponad 2 miesiącach wyrośl się nie zmieniła. Jeden z lekarzy stwierdził mi, że wyrośla należy usunąć operacyjnie, natomiast stanowisko drugiego jest takie, że bez dolegliwości nie ma co dziecka narażać na pobyt w szpitalu. Teraz sama nie wiem co mam robić, zapisałam się na termin zabiegu, którego plusem jest badanie histopatologiczne dające 100 % pewności. Natomiast minusem jest sama operacja , pobyt w szpitalu, blizna na udzie itp. Aniu 24 jakie jest twoje zdanie. Proszę o odp. Nadmieniam, że wyrośl ne przuynosi żadnych dolegliwości, poprostu jest.
napisał/a: Ania_204 2008-03-18 18:05
Witam ponownie...

Moje zdanie mniej wiecej pani zna. Powtarzam, jeśli dziecku nie przeszkadza i nie daje dolegliwości to w jakim celu narażać je na nieprzyjemne doświadczenia związane ze szpitalem?!
Jeśli sie nie powiększa to na razie sie ma sie czym przejmować. Oczywiście trzeba zwracać uwagę,czy dziecka nie zaczyna boleć. Na chwilę obecną ja bym tego nie operowała.

Pozdrawiam. życzę zdrowia oraz radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
napisał/a: kilarkoprz 2008-03-29 00:46
tez to mam , lekarz karze usunac bo za kilka lat moze sie to przeistoczyc w zlosliwego cos. radze usunac ;)
napisał/a: olitka1 2008-03-30 18:24
hmm wyrośl, właśnie mi ją usunęli :) Na początku miałam niewielką, lekarz powiedział, że narazie nie ma potrzeby usuwać. Po 3 latach ponownie się zgłosiłam, zrobiono mi badanie i zapisano na operacje,gdyż wyrośl mi się powiększyła i zaczęła dokuczać. Więc sądze, że pani córce, skoro jeszcze nie przeszkadza to nie należy usuwać, bo być może nie będzie się powiekaszać, a operacja okaże się zbędna ;)Pozdrawiam.