Wyrośl chrzęstno-kostna

napisał/a: kostek111 2011-05-21 15:09
Witam mam pytanie na temat wyrośli chrzęstno-kostnej. Mianowicie zdiagnozowano ją jak miałem ok 10 lat, na przyśrodkowej stronie części dalszej prawej kości udowej. Jak byłem mały to za nic nie chciałem zgodzic się na zabieg a i lekarz (internista/radiolog/reumatolog w jednym) nie widział konieczności operacji, tylko obserwacja. Tak mijały lata aż w końcu znalazłem stare badania i jako dorosły (prawie 21 lat) zainteresowałem się sprawą. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu w związku z tą wyroślą i w związku z tym mam pytanie co z tym zrobić ? Czy konieczne jest jej usunięcie. A jeśli nie to jakie są szanse że wyjdzie z tego coś poważniejszego( czytałem że o pewnego % ludzi wyrośl może się zezłośliwić), bo właśnie to mnie najbardziej martwi. Nie ukrywam że zabieg rozważał bym tylko wtedy gdy byłoby to naprawdę konieczne. Proszę o poradę i Pozdrawiam :)
napisał/a: motti 2011-05-21 23:40
kostek11 napisal(a):Witam mam pytanie na temat wyrośli chrzęstno-kostnej. Mianowicie zdiagnozowano ją jak miałem ok 10 lat, na przyśrodkowej stronie części dalszej prawej kości udowej. Jak byłem mały to za nic nie chciałem zgodzic się na zabieg a i lekarz (internista/radiolog/reumatolog w jednym) nie widział konieczności operacji, tylko obserwacja. Tak mijały lata aż w końcu znalazłem stare badania i jako dorosły (prawie 21 lat) zainteresowałem się sprawą. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu w związku z tą wyroślą i w związku z tym mam pytanie co z tym zrobić ? Czy konieczne jest jej usunięcie. A jeśli nie to jakie są szanse że wyjdzie z tego coś poważniejszego( czytałem że o pewnego % ludzi wyrośl może się zezłośliwić), bo właśnie to mnie najbardziej martwi. Nie ukrywam że zabieg rozważał bym tylko wtedy gdy byłoby to naprawdę konieczne. Proszę o poradę i Pozdrawiam :)


Jesli nie sprawia dolegliwosci, nie zawracalbym sobie glowy. "Szanse" na to, że coś nieprzyjemnego się z tego rozwinie są tak niewielkie, że operuje się to tylko wtedy, gdy sprawia jakiekolwiek problemy. Narośl najprawdopodobniej już całkowicie się zmineralizowała i nie będzie się powiększać.