wypadnięcie dysku

napisał/a: bwoj54 2015-10-09 16:37
Witam! Jestem 61 letnią kobietą. Od 2008 roku zmagam się z bólami odcinka L-S. Rezonans magnetyczny w 2008 roku potwierdził przepukliny odcinka L-S.
Stosowane ćwiczenia, rehabilitacja i leczenie farmakologiczne pozwalało mi na w miarę normalne funkcjonowanie. W maju tego roku zaczęłam odczuwać rwący ból w pośladku , promieniujący poprzez tylną stronę uda i podudzia / lewego/ aż do kostki. Jednocześnie wystąpiły silne przykurcze mięśni kręgosłupa. Ból był bardzo przewlekły, nasilający się w nocy oraz podczas siedzenia. Odczuwałam okropną tkliwość nerwu kulszowego/ pieczenie, mrowienie/. Systematycznie korzystałam z terapii manualnej i zabiegów fizykoterapeutycznych + leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ból ustąpił częściowo, ale w głębi pośladka / w obrębie mięśnia gruszkowatego /gdzieś jeszcze tkwi do dzisiaj.W poniedziałek miałam TK odcinka L-S i RTG miednicy. Telefonicznie lekarz neurolog przekazał mi dzisiaj ,że badanie wykazało wypadnięcie trzech dysków , dwa uciskają na nerw kulszowy. Taki stan kwalifikuje się do operacji, ale najprawdopodobniej żaden neurochirurg nie podejmie się , ponieważ ucisk jest wielopoziomowy i nawet po operacji niewielką albo żadną nie przyniesie mi ulgę. Jestem z w trakcie zastrzyków , poprawa jest ale niepokoi mnie , na ile taki stan jest niebezpieczny? Jakie leczenie jeszcze mogę podjąć???Oczywiście po zakończonej rehabilitacji i przyjmowania zastrzyków mam umówioną wizytę u neurologa? Proszę o odniesienie się do omówionego przeze mnie przypadku. Czy nadal mam wykonywać ćwiczenia wzmacniające kręgosłup? Z góry serdecznie dziękuję!
napisał/a: bwoj54 2015-10-11 15:04
Witam, czy mogę liczyć na odpowiedź, czy mój przypadek nie kwalifikuje się do udzielenia odpowiedzi.
napisał/a: Durum 2015-10-21 20:43
Proszę unikać dłuższego siedzenia oraz stania.Wskazane kontynuować kinezyterpię oraz fizjoterapię
Jeśli mogę doradzić,poszukać dobrego rehabilitanta,który dobrze się zna na doborze odpowiednich ćwiczeń oraz konsultować z neurologiem jakie stosuje się ćwiczenia.
napisał/a: bwoj54 2015-11-13 16:15
Dziękuję ..oczekuję na badanie MRI , jak na razie wspomagam się rehabilitacją / fizykoterapią/ oraz terapią manualną. Codziennie też ćwiczę wzmacniając mięśnie kręgosłupa .
napisał/a: bwoj54 2015-11-13 16:17
Dziękuję ..oczekuję na badanie MRI , jak na razie wspomagam się rehabilitacją / fizykoterapią/ oraz terapią manualną. Codziennie też ćwiczę wzmacniając mięśnie kręgosłupa .
napisał/a: bwoj54 2015-12-09 13:57
Proszę o odniesienie się do wyniku TK
Dyskretne zmiany zwyrodnieniowe pod postacią pojedynczych , drobnych osteofitów na krawędziach trzonów kręgowych. Cechy osteopenii.
Dyskretne obniżenie wysokości k/m w seg. L5-S1
Na poziomie L3-L4 widoczna uogólniona oraz tylna szerokopodstawna i dwuboczna protuzja k/m na ok 4 mm z niewielkim uciskiem na worek opony twardej od przodu.
W segmencie L4-L5 widoczna jest szerokopodstawna protuzja k/m na ok .5 z uciskiem na worek opony twardej od przodu i dwuboczną stenozą otworów międzykręgowych dla nerwów rdzeniowych
Na poziomie L5-S1 widoczna jest tylna szerokopodstawna protuzja na ok. 6 mm z uciskiem na worek opony twardej od przodu , z dwuboczną stenozą otworów międzykręgowych dla nerwów rdzeniowych, bardziej nasiloną po stronie lewej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych

Z góry dziękuję
napisał/a: bwoj54 2015-12-11 15:05
Witam! czy można liczyć na interpretację wyniku? jakie ćwiczenia przy takiej diagnozie wskazane? czy ten stan kwalifikuje się do leczenia operacyjnego?