wyniki

napisał/a: AGATA PIWKO 2007-06-18 17:45
Witam!
Chciałam zapytać o wyniki anty tpo i anty tg w jakim celu się je robi.Mam tsh w normie ale stwierdzono 2 guzki,narazie leki mam odstawione,wczesniej brałam letroks 25.Mam problemi ze stawami czy to moze mieć jakiś zwiazek z tarczycą.Bardzo proszę o porade.
napisał/a: KATERINA 2007-06-18 22:49
Witam !!
Przeciwciała tarczycy Tg i Tpo a także przeciwciało przeciwko receptorowi TSH[TRAB,symptomatyczne dla choroby Basedowa] robi się aby stwierdzic /potwierdzic autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.W przebiegu choroby zapalnej wyróżnia sie Gravesa Basedowa lub chorobę Hashimoto [autoimmunologiczne zapalenie tarczycy prowadzące do zaniku ,zdrewnienia tarczycy co prowadzi do niedoczynnosci ,jest to proces przewlekły i wieleoletni] .Basedow to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy prowadzace do nadczynnosci.
Choroby autoimmunologiczne to takie w których z nieznanych przyczyn org atakuje sam siebie i niszczy poszczególne organy tutaj atak przewidziany jest na tarczycę.
Dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne choć nie tylko one jest parę hipotez ,generalnie choroby z worka immunologicznego są niuleczalne na dzień dzisiejszy.Czasem przeciwciała samoistnie zanikają ale to rzadko ma miejsce.
Aby stwierdzić czy z tarczyca jest ok robi się badania
TSH
ft 4 i ft 3 tylko wolne hormony tarczycy bo sa jeszcze hormony całkowite T$ i T# ale one nie sa miarodajne bo sa powiazane z innymi bialkami i nie pokazują obiektywnie pracy tarczycy.
Robi się także usg tarczycy aby ocenic jej wielkość ,echogeniczność ,brak/potwierdzenie guzków ,torbieli.Guzkom robi sie biopsje --o ile zaleci lekarz,USG powtarza się raz na rok lub na 6-7miesiecy aby ocenić czy guzki zanikły/jaki jest ich stan

Dlatego do kompletu niezbędne jest zbadanie przeciwciał i obraz usg ,powinnas powtórzyć tSH w normie to znaczy ile[podaj z zakresem norm]
Generalnie dla kobiet w wieku rozrodczym TSH nie powinno być wyższe niż 2 ,były kiedyś próby obniżenia TSH[norm] do 3 poniewaz większośc zdrowej populacji ludzi ma TSH na poziomie 1--1,5.

Dlatego wyższe TSG i objawy symptoamtyczne dla niedoczynnosci rodzą podejrzenie ze coś jest nie tak i może trzeba będzie rozszerzyć diagnostykę.

Dodtakowo trzeba zrobić ogólna morfologię
OB
poziom wapnia
żelaza
magnezu
badanie prolaktyny [dowolny dzień cyklu]
ogólne moczu
Niedoczynności moga towarzyszyć anemie dlatego ogólna morfo jest ważna.
Trzeba wypytac czy w rodzinie były choroby immunologiczne typu:
cukrzyca 1 typu
toczeń
twardzina
choroby tarczycy etc
Jeśli u Ciebie wyjdą przeciwciała podniesione warto żeby kompletnie się przebadała Twoja Mama /Siostry
Jeśli masz dzieci i są to córki TRZEBA je spr bo to są choroby dziedziczne i częściej niestety chorują kobiety jeśli masz Synka też TRZEBA go spr to niezmiernie ważne

Co do innych badań /kontroli poczytaj prosze wątek KSERBIN tam podalam co trzeba wystarczy lektura.pzdr .Sprawy nie ignoruj poniewaz powinnaś być stale na lekach.Bolace stawy to jeden z objawów niedoczynnoscio tarczycy.Radze zmienić lekarza ten widac położył sprawę ,idź nawet prywatnie nie ma co czekac czuć się będziesz coraz gorzej.
Objawy niedoczynnosci tarczycy to np
sucha skóra
wyapadajace włosy
obrzęki
zimne dłonie/stopy
zaparcia
za duży poziom cholesterolu
hirsutyzm[nadmierne owłosienie]
bóle kości
stawów
anemie
osłabienie
problemy z pamiecia
zmęczenie
uczucie zimna
hiperprolaktynemia[nadmiar prolaktyny]
zanik miesiaczek etc

[ Dodano: 2007-06-18, 22:53 ]
Wybacz błędy nie patrzę w ekran jak piszę.
Także
TSH
usg tarczycy
ft 4 oraz
TG i TPO
morfologia
OB
żelazo
wapń
magnez
niezbędne
prl też
10 na czczo trzeba być
nie tyczy się badań tarczycy zwłaszcza przeciwciał inne na czczo