wyniki

napisał/a: AGATA PIWKO 2007-06-05 11:50
Panie doktorze to znowu ja mam chorobę reumatyczną,p/c anty cetrulinowe ujemne.Zrobiłm zdjęcie stawów skokowych bo mam obrzęki i lekarz stwierdził ubytek chrząski .Co to oznacza i jak to leczyć,czy na skutek choroby reumatycznej?Powiedział ze jak tak dalej będzie to grożi mi endo proteza.
napisał/a: Peter 2007-06-05 14:42
To choroba zwyrodnieniowa (na to wskazuje opis rtg), a nie rzs. Ona też ma tło reumatyczne. Rzs prowadzi do zniekształceń w obrębie stawu i ma szersze skutki oddziaływania (dotyczy nie tylko powierzchni stawu, ale i ścięgien, przyczepów, a nawet mięśni). Taka jest różnica między rzs a chorobą zwyrodnieniową, która dotyczy powierzchni stawu (najczęściej ubytki lub narośla). Lekarz reumatolog powinien bez trudu rozróżnić te dwie sprawy.
W rzs rokowanie jest gorsze, bo żadne endoprotezy nie pomogą i zwykle choroba kończy się wózkiem inwalidzkim. Także pocieszające jest to, że aCCP wyszło ujemnie, można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć rzs.
Co do leczenia choroby zwyrodnieniowej to
- leki p/zapalne, p/bólowe, p/reumatyczne
To podstawa. I leki regenerujące powierzchnie stawowe tj. Glukozamina, ewentualnie kolagen.
Uważam, że konieczny jest w pani przypadku lek o którym już pisałem, tj. Zeel T w zastrzykach przez okres co najmniej 6 tyg. (1 dawka co 2 dni). To unikalny lek o szerokim działaniu p/zapalnym i regenerującym powierzchnie stawowe. Co ważne, NIE ma skutków UBOCZNYCH!!!!
napisał/a: AGATA PIWKO 2007-06-05 14:49
Jeszcze chciałam zapytać o wyniki odczyn walerego roza dodatni a p/c anty cetrulinowe ujemne, jak mam to rozumieć.Czy przy zwyrodnieniach walen roz moze być dodatni.
napisał/a: Peter 2007-06-05 15:01
aCCP jest szczegółowym badaniem mającym na celu wykluczenie lub potwierdzenie rzs. Jeśli wyszło ujemnie, to NIE JEST TO RZS (na 99,99%) Powtarzam to do znudzenia.
Odczyn Waalera-Rosego jest badaniem niespecyficznym i wynik dodatni sugeruje występowanie choroby o charakterze reumatycznym (może to być np. choroba zwyrodnieniowa stawów).
I jeszcze dodam, rzs to jednostka chorobowa, a pojęcie choroba reumatyczna jest bardzo szerokie i obejmuje ponad 100 jednostek chorobowych. Mam nadzieję, że zostałem zrozumiany.
napisał/a: AGATA PIWKO 2007-06-05 15:23
Bardzo dziękuje