Wyniki TSH

napisał/a: Nosferatus 2015-08-05 17:50
Wiek: 29 lat

Płeć: mężczyzna

Powód robienia badań: ustalenie przyczyn złego samopoczucia

Objawy: Od kilkunastu miesięcy nęka mnie wg mnie nadmierne zmęczenie. Brak chęci na jakąkolwiek aktywność fizyczną, ciągłe zmęczenie, senność.. Pomimo tego, że śpię co najmniej 8 godzin to w ciągu dnia czuję się słabo i w dni wolne śpię po 2-5 godzin w ciągu dnia, żeby jakoś dobrze funkcjonować a w dni pracujące śpię po pracy lub mając na 2 zmianę tj na 14 to śpię do około godz 10..

Wyniki badań: wszystkie standardowe wyniki badania krwi w normie, oprócz cholesterolu który jest na poziomie ok 240 (norma 200) ale to wynika pewnie z faktu złego odżywiania i zapewne uwarunkowań genetycznych (rodzice mają problem z za wysokim cholesterolem), ostatnio zrobiłem też TSH i wynik to 4,11 mlU/l (norma laboratoryjna 0,27-4,2).

Wynik wygląda na to, że mieści się w normie.
Wizytę u lekarza rodzinnego mam zamówioną dopiero na nast tydzień.

Szczegółowych badań nie robiłem z uwagi na koszty (badanie opłacałem w własnej kieszeni). Czy będzie to konieczne? W sumie mieszczę się w normie...

Co do zmęczenia to próbowałem już różnych metod, tj brałem większą ilość witamin i mikroelementów (z uwagi na mało zróżnicowaną dietę), piłem dużą ilość wody mineralnej, więcej ruchu o ile pozwalał mi mój stan (czasami mimo ładnej pogody po prostu nie chciało mi się ruszać z domu) i nic nie pomaga a wręcz jest coraz gorzej.

Z góry dziękuję za porady, pozdrawiam :)
napisał/a: theblackcat 2015-08-05 17:54
TSH za wysokie.
Najlepiej jak nie przekracza 3.
Zrób badania ft3 i ft4 oraz przeciwciała anty tpo i anty tg.
napisał/a: Nosferatus 2015-08-05 18:03
Czyli to może oznaczać niedoczynność?
U lekarza będę dopiero w poniedziałek, więc poproszę o skierowanie na te badania, dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
napisał/a: theblackcat 2015-08-05 18:07
Tak, co do badań to nie wiem czy ogolny ci da na nie skierowanie. Na ft3 i ft4 pewnie tak ale na przeciwciala już nie.
napisał/a: Nosferatus 2015-08-05 18:12
Czyli pewnie da na ft3 i ft4 i jak zobaczy wyniki to ewentualnie dostanę skierowanie do endokrynologa? Ogólnie muszę znaleźć przyczynę tego zmęczenia.. W rodzinie miałem też cukrzyków ale cukier mam w normie.
napisał/a: theblackcat 2015-08-05 18:18
Oj , mam nadzieje że dostaniesz skierowanie do endo.
Ja miałam niższe TSH (3,54) i niby ft3 i ft4 oraz przeciwciala w normie i wtedy skierowania nie dostalam, dopiero jak zrobilam USG tarczycy i wyszlo Hashi.
Poszlam do endo i okazalo sie ze ft4 bylo za niskie (co ja już wiedziałam.. niestety ogolny nie).
napisał/a: Nosferatus 2015-08-05 18:27
No cóż ale od ogólnego trzeba zacząć swoją przygodę z następnymi "specjalistami".. To zmęczenie jest dla mnie najbardziej dokuczliwe..
napisał/a: theblackcat 2015-08-05 18:29
Przy takim wyniku raczej da.
napisał/a: Nosferatus 2015-08-07 13:03
Udało mi się dziś udać się do lekarza (znalazło się miejsce). Lekarka stwierdziła, że wynik TSH mam jak najbardziej w normie i nie zleci dodatkowych badań, za to na miejscu wykonano mi EKG :) Dostałem skierowanie na kreatynine, CRP i lipidogram.
Zainwestuję chyba sam w ft3 i ft4, żeby mieć pewność.
napisał/a: theblackcat 2015-08-07 16:02
Ah Ci lekarze.. nie ma co tego komentować .
Można miec TSH i 2 lub 3 przy niedoczynnosci/Hashi.
Sama (jak i mnostwo ludzi tutaj) jestem przykladem.
TSH miałam przy diagnozowaniu 3,54.
I sama lekarz ogolna to zignorowala.
Tak samo jak zignorowala ft3 i ft4 (ft4 mialam niskie mimo ze w normie).
Ft3 i ft4 powinny byc na poziomie 50% gdzie np jesli norma jest od 11 do 18 to 11 to 0% a 18 to 100%.
napisał/a: Nosferatus 2015-08-11 15:04
Dzisiaj zrobilem jeszcze prywatnie ft 3 i 4. Wyniki: ft3: 5,75 (3,13-6,76), ft4: 12,61 (12,00-22) jednostki to pmol/l. Ponownie norma ale ft4 na granicy. Jest sie czym martwic? Odwiedzic specjaliste czy nie bo lekarz rodzinny pewnie skierowania mi nie da bo wyniki w normie. Pozdrawiam
napisał/a: theblackcat 2015-08-11 16:57
Masz bardzo podobne wyniki do moich jak miałam zdiagnozowana niedoczynnosc na tle hashi. Tzn ft3 ok ale ft4 za niskie.
Ja miałam przy takiej samej normie ft4 12,75. Czyli nieco wyzsze niz u ciebie.
Czyli to już niedoczynnosc. To teraz pozostaje ci zrobienie antytpo i antytg by zobaczyc czy to nie Hashi.
Jesli przeciwciala beda to jest to Hashi i wtedy dieta i suple (watki podwieszone).
Jesli przeciwciala ok to wtedy najpewniej niedoczynnosc z niedoboru jodu i jako pierwszy rzut jod gdyz raz wziety hormon trzeba brac cale zycie.