Wyniki TSH, FT3 i Ft 4 u młodych osób

napisał/a: Samantalu21 2014-01-17 19:41
Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Od 3 miesięcy czuję się fatalnie: ciągłe zmęczenie przy najmniejszym wysiłku, pojawiły mi się pryszcze które nie chcą zejść, nigdy nie miałam problemów z cerą a teraz mając 21 lat wyglądam jakbym miała 15. Ciągłe przeziębienia, zimno mi mimo, że jestem ciepło ubrana, nie regularne miesiączki, cera dosłownie blada. Schudłam w przeciągu 4 miesięcy 5 kilogramów i nadal nie mogę przytyć mimo, że jem sporo. Dodam, że w pewnym momencie ważyłam 50 kg przy wzroście 170 cm. Ciągła apatia i znużenie potrafi wykończyć.. 2 lata temu lekarz zlecił mi TSH, wynosiło ono wtedy ponad 5 mg( no i faktycznie w tamtym czasie ważyłam prawie 60 kg) Nie leczyłam się bo później zaczęło mi się poprawiać. Jednak dzisiaj się wzięłam w garść i postanowiłam powtórzyć wyniki, wszystko jest w normie:
TSH: 2,84 (norma: 0,27 do 4,20)
FT3: 5,18 (norma: 3,13 do 6,76)
Ft4: 16,37 (norma: 12,0 do 22,0)
Czy objawy mogą mieć związek z hormonami mimo dobrych wyników?? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
napisał/a: soaring 2014-01-18 10:12
tsh u młodych osób nie powinno przekraczać 2,5, więc biorąc pod uwagę Twoje objawy, koniecznie sprawdź przeciwciała anty-tpo i anty-tg, bo najpewniej masz hashimoto.
do tego nieregularne miesiączki, trądzik - mogą wynikać z problemów z tarczycą, ale mogą być też efektem nadmiaru androgenów w zaburzeniach jajików lub nadnerczy, np. PCO, ale potrzebna diagnostyka różnicująca.