Wyniki TSH a planowanie ciąży

napisał/a: magdamala20 2013-09-25 23:16
Witam!
Przez jakiś czas byłam pod kontrolą Pani endokrynolog gdyż dostałam skierowanie ze szpitala. Pani doktor zrobiła USG tarczycy i powiedziała że nic niepokojącego nie widać i wszystko jest ok, ale co pół roku kazała się zgłaszać tak na wszelki wypadek na wizytę kontrolną. Przy jakiejś wizycie powiedziała mi, że jak będę planowała ciążę to powinnam zrobć sobie badanie TSH. Więc przy następnej wizycie poprosiłam aby mi wypisała skierowanie na to badanie i je zrobiłam. TSH wyszło 3,08 i Pani endokrynolog stwierdziła że jest w normie jednak bliżej tej górnej granicy. Powiedziała też że skoro jest w normie to nie muszę już stawiać się na wizyty kontrolne. Tak się zakończyło moje "leczenie". Podkreślam że nigdy nie brałam żadnych leków na tarczycę. Teraz mam 27 lat, poważnie myślę o dzidziusiu dlatego poszłam zrobić sobie badania TSH. TSH wyszło mi 1,72 ulU/ml a wartości referencyjne to [0,27 - 4,2] czy przy takim wyniku mogę starać się o dziecko bez żadnych obaw o zdrowie dzidziusia i moje? Co jaki okres czasu powinno się wykonywać te badania? Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: soaring 2013-09-25 23:33
myślę, że co 3 miesiące byłoby optymalnie.
ten wynik tsh jest w porządku, ale skoro masz jakąś historię podejrzeń o chorobę tarczycy, to dobrze byłoby się temu przyjrzeć. masz badania i opisy usg? mogłabyś przepisać? wówczas moglibyśmy się upewnić, że wszystko jest ok.

skoro planujesz ciążę, to już teraz bierz preparat z jodem. do tego oczywiście standardowo kwas foliowy.
napisał/a: magdamala20 2013-09-25 23:41
Niestety nie mam żadnych opisów badań z usg. Kiedyś trafiłam do szpitala i tam przy okazji badań zrobili mi usg tarczycy i lekarz stwierdził że to mogą być jakieś guzki ale nie jest do końca pewny dlatego dał mi skierowanie do specjalisty. I jak już pisałam byłam potem przez cały czas pod opieką Pani endokrynolog, ale ona stwierdziła że taka "uroda" tej mojej tarczycy i nie dzieje się tam nic złego. A te badania TSH to mi tak na wszelki wypadek kazała zrobić jak będę się starała o dzidziusia. A że sporo czytałam jakie to ważne przed zajściem w ciążę dlatego postanowiłam się upewnić że wszystko ok z moimi wynikami. Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź
napisał/a: soaring 2013-09-26 08:23
zalecenia ogólne są takie:
- tsh do ciąży powinno oscylować około 1. zdrowi ludzie zwykle mają tsh do 2. taki wynik jest ok, jeśli tarczyca jest zdrowa.
- aby mieć pewność, że wszystko jest ok, trzeba badać też ft4 i ft3, bo nie zawsze i nie każdego tsh daje sensowną odpowiedź w sprzężeniu zwrotnym.
- skoro w Twojej tarczycy na usg coś wychodziło, co podobno zniknęło, to usg profilaktycznie powinnaś robić co 6 miesięcy, maksymalnie co rok. nie można ignorować ewentualnego rozwoju zmian. i domagaj się zdjęć z opisem, bo to są Twoje badania.
- i znów, skoro jakieś niepokojące rzeczy się działy, dobrze mieć pewność, czy nie rozwija się choroba autoagresywna, czyli hashimoto. aby to stwierdzić, wystarczy zbadać przeciwciała anty-tpo i anty-tg.
powodzenia :)
napisał/a: magdamala20 2013-09-26 16:16
Dziękuję bardzo za poradę, z tego posta dowiedziałam się więcej niż od lekarki pod której opieką byłam. Pozdrawiam serdecznie:)
napisał/a: Arwen1988 2013-09-26 17:52
Wiatam,
przeszłam w tym roku 2 poronienia, ponadto mam wiecznie zimne ręce i stopy, a do tego od dłuższego czasu chodzę wiecznie zmęczona. Włosy wypadają mi wybitnie (zaostrza się to po ciąży więc akurat to łączę z hormonami płciowymi). Zasugerowano mi badania tarczycowe i tak

TSH -4,2 (norma do 4,7)
FT3 - 4,43 (przekroczone norma do 4,2)
FT4 - 1,51 (norma do 1,76)

Czekam na wynik przeciwciał TPO. WYniki zaniepokoiły mnie, zwłaszcza, że wyczytałam, że rozstrojona tarczyca może powodować poronienia, a norma dla ciężarnych to do 1,5 w pierwszym trymestrerze. Idę oczywiście do endokrynologa, ale bardzo prosze o pomoc w interpretacji. Czy wyniki powinny być obnizone przed kolejną próbą ciąży?
napisał/a: soaring 2013-09-26 21:33
wyniki masz niejednoznaczne. moim zdaniem konieczne jest sprawdzenie przeciwciał anty-tpo, anty-tg lub/i wykonanie usg.
nie można wykluczyć, że z powodu problemów z tarczycą doszło do poronień. do czasu dokładnej diagnostyki i ewentualnego leczenia, wstrzymałabym się z ciążą, bo już pewnie wiesz, że niedostatecznie pracująca tarczyca może zaszkodzić dziecku.
napisał/a: Arwen1988 2013-09-26 22:29
Szkoda, że nie moża jednoznacznie odpowedzieć na moje pytanie. Niestety przypuszczałam, że tak będzie. Przeciwciała TPO są w drodze, wynik mam w kolejną środę. Niepokoi mnie ten poziom TSH, tyle sie mówi, że poziom powinien wynosić w ciąży 0,9-1,5, a tu jest sporo. Przed pierwszą ciążą miałam 3,7, ale jeszcze wtedy nie wiedziałam, że może być to niepokojące, a lekarz rodzinny powiedział, że jest ok. Z ciążą oczywiście się wstrzymam do wyjaśnienia sytuacji. Dzięki.
napisał/a: soaring 2013-09-27 09:04
to może jeszcze dopiszę. tsh wskazuje na subkliniczną niedoczynność, mimo bardzo dobrego wyniku ft4 i za wysokiego wyniku ft3.
niespodziewanie wysoki wynik ft3 raczej sugeruje niedobór jodu niż hashimoto, ale trzeba sprawdzić.
jeśli z ciążą Ci się nie spieszy, to mogłabyś zastosować leczenie naturalne (jodem jeśli to niedobór+ do niego selen) lub suplementami polecanymi przez DjFafa (jeśli to hashi). na to jednak trzeba może z 6 miesięcy, może dłużej.
zawsze też możesz zacząć brać syntetyczny hormon od endo, choć dojście do docelowej dawki również może potrwać kilka miesięcy. najważniejsze, żeby do czasu ciąży mieć pewność, że tarczyca działa sprawnie.
daj znać jak będziesz miała wyniki przeciwciał. a preparat z jodem i tak w zasadzie możesz zacząć brać, bo będzie potrzebny maluchowi. wszystkie suple stosowane w ciąży można brać już wcześniej.
napisał/a: Arwen1988 2013-09-27 09:30
Witam, dzięki za rozwinięcie odpowiedzi. Również zauważyłam, że wynik jest dziwny, dlatego napisałam do wAS. Nie powiem - do ciąży mi się śpieszy. Wiem, że może to nieracjonalne, ale ciężko mysleć inaczej kiedy kobieta zachodzi w upragnioną ciążę - roni samoistnie - czeka 3 miesiące, żeby wszystko wróciło no normy, potem znowu ciąża - konieczne usunięcie - mijają kolejne 3 miesiące. Dziwi mnie, że kiedy prosiłam o badania przed ciążą i po pierwszej idrugiej stracie to wszyscy lekarze reagowali podobnie - niepotrzebne! Po drugiej stracie dostaliśmy skierowanie na badania genetyczne (procedura w toku, wszystko to trwa, bo na nfz, wyniki do końca listopada powinny być), a nie pomyślano o czymś tak podstawowym jak tarczyca. Gdyby nie to, że przekopałam internet to pewnie niedługo byłabym w ciąży. I jak by się to skończyło? Pewnie podobnie skoro wyniki nie są dobre i zagrażają ciąży. Dam oczywiście znać jaki wynik przeciwciał TPO, zobaczymy też co zaproponuje lekarz. Jeszcze raz dzięki.

A i jeszcze jedno. Możesz mi proszę powiedzieć jaka dawka jodu byłaby dobra? Wystarczy taki z preparatu dla ciężarnych? Czy to nie jest wsytarczająca ilość?
napisał/a: soaring 2013-09-27 11:52
pod kątem dziecka zaleca się 200-225 mcg jodu dziennie.
jeśli będziesz uzupełniała niedobór jodu, to poczytaj wątki DjFafa, on pisał o dawkach, ja nie pamiętam.
pomyślimy, jak będziesz mieć wynik przeciwciał :)
napisał/a: Arwen1988 2013-09-27 12:39
Dzięki wielkie. Odezwę się na pewno :) Pozdrawiam.