wyniki- szukanie przyczyny nieregularnych okresów

napisał/a: osa123osa 2014-01-04 01:25
Chcialabym prosic o interpretacje wynikow. Mam 22 lata i bardzo nieregularne okresy od zawsze do tego stopnia, ze miesiaczki mam co 3 mziesiace a nawet pol roku, na jednym z jajnikow widac 7 pecherzykow, drugi jest bez zmian. Od czasu do czasu pojawiaja mi sie torbiele. Zlecono mi komplet badan:

3 dzien cyklu:
FSH 3.65mlU/mL
LH 10.10mlU/mL
Estradiol 25pg/mL
Prolaktyna na czczo 52.96ng/mL norma 1.2-29.93
Prolaktyna po 1h po mtp 232.86 ng/mL

ca125 18.8U/mL norma 0-35
TSH 1,85 ulU/mL norma 0,35-4,94
Anti tg 1.13 lU/mL norma 0-4.11
Anti tpo 0,2 norma 0-5.61

Testosteron 0,56 norma 0,09-1.13
Kortyzol 18.9 ug/dL

Test obciazenia glukoza:
Na czczo glukoza 88, insulina 8.5 norma 7-15.6
Po 2h glukoza 82, insulina 32.1 norma jak wyzej


Jakie wyniki powinnam zroboc jeszcze? I co przede wszystkim wynika z tych? Dodam tylko ze miesiac przed wynikami tsh mialam 5.05 i dlatego mialam zlecone powtorzenie wyniku i przeciwciala, ale po miesiacu wynik wyszedl jak wyzej.

Z gory dziekuje za odpowiedz!
napisał/a: soaring 2014-01-04 09:48
wyniki sugerują, że możesz mieć PCO (wielotorbielowate jajniki), choć z tego co napisałaś o obrazie usg, to pęcherzyków było akurat trochę za mało do diagnozy, ale z drugiej strony nie musisz mieć klasycznej, pełnej postaci, by mieć objawy tego zaburzenia. to schorzenie odpowiadałoby za problemy z miesiączkami.
badanie glukozy i insuliny wyszło ok, ale jeśli będziesz je jeszcze kiedyś robić, to warto mieć też pomiary po 1h, żeby zobaczyć, jak/czy insulina spada. jeśli lekarz potwierdzi PCO również po obrazie jajników, to zaburzenia wydzielania insuliny mogą się z czasem pojawić, więc jeśli zaczniesz tyć, to koniecznie trzeba będzie je powtarzać. ważne jest, byś się dobrze odżywiała, unikająć przetworzonego jedzenia, uprawiając sport, itp.
ponadto widać hiperprolaktynemię, ale ona może być wynikiem zaburzeń pracy tarczycy, bo skoro poprzednio miałaś tsh=5, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś się z nią dzieje. hashimoto w zasadzie można wykluczyć, więc skoro aktualne wyniki są ok, to suplementuj jod, może pojedź nad morze, nie unikaj jodowanej soli, itp. chyba że masz objawy hiperprolaktynemii typu mlekotok, to wówczas kurację lekami hamującymi prolaktynę warto przejść.
napisał/a: osa123osa 2014-01-04 12:21
Dziekuje bardzo za odpowiedz mam jeszcze pytanie co do tarczycy czy moge miec niedoczynnosc mimo dobrych wynikow? Chodze od dluzszego czasu bardzo zmeczona i mimo przespanej nocy zasypiam w ciagu dnia na siedzaco, mimo najwiekszych staran zeby nie zasnac, dodatkowko jest mi non stop zimno, co w sumie pasowaloby do niedoczynnosci tarczycy, ale wyniki troche zbily mnie z tropu?
napisał/a: soaring 2014-01-04 16:44
Twój pierwszy wynik tsh na pewno mówił o subklinicznej niedoczynności, która może dawać takie same objawy jak pełna postać choroby. teraz teoretycznie nie powinnaś mieć takich objawów, ale skoro masz, to znaczy, że z tarczycą coś się może dziać. jeśli nie hashimoto, to może niedobór jodu. najlepiej zrobić usg (bo może też być jakiś guzek) oraz za 6-12 tygodni zrobić badania kontrolne: tsh, ft4 i ft3. przy takim wyniku jak ostatni raczej nie znajdziesz lekarza skłonnego włączyć leczenie. zresztą lepiej leczyć się jodem (ale dopiero po usg) niż hormonem, który nie leczy, a jedynie uzupełnia poziom hormonu, w dodatku zwykle rozleniwiając tarczycę (bo po co ma pracować skoro ma podaż z zewnątrz).
możesz też mieć np. niedobór żelaza lub witaminy D3 - te zaburzenia dają wiele objawów podobnych do niedoczynności tarczycy.'

pozdrawiam :)
napisał/a: osa123osa 2014-01-04 18:25
Dziekuje serdecznie za odpowiedz