wyniki krwi

napisał/a: justyna8 2006-06-24 17:47
Proszę o pomoc w interpretacji moich wyników krwi.
MCV 101
MCH 37,4
MCHC 37

Wit B12 w normie, poziom żelaza 136(norma 160)

Czy ktoś może mi powiedzieć co oznaczają te zawyżone normy?
napisał/a: jakoo 2006-07-01 10:05
Wyniki podajemy w całości.
napisał/a: OAgnieszka 2006-07-21 23:47
Proszę o pomoc w interpretacji nastepujących wyników:
HGB - 13,5
RBC - 4,39
MCV - 92,2
RDW - 12,2
PLT - 170
WBC - 7,8
BASO - 0,01
EOS - 0,9
MONO - 7,6
NEUT - 67,2
LYMPH - 24,1
HCT - 40,5
MCH - 90,6
MCHC - 33,2

wYNIKI - KOBIETA LAT 50.

z GóRY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDź.
napisał/a: plb1985 2006-07-25 18:54
OAgnieszka napisal(a):MCH - 90,6
MCHC - 33,2
możesz podać jednostki, bo mi się nie podobają te wartości... nie ma tam błędu?
napisał/a: resa 2006-08-15 19:49
Witam.Chciałabym uzyskać informację,co dalej mam zrobić,aby poczuć się lepiej.Moja morologia to: WBC 7.5 RBC 3.67 HGB 11.9 HCT 40.3 MCV 110 MCH 32.4 MCHC 29.5 żelazo w surowicy 23,3umol/L Zażywam B6 i acidum folicum,czuję się żle,wyniki nie poprawiły się-wręcz odwrotnie,są gorsze.Czy ktoś mi pomoże?
napisał/a: plb1985 2006-08-15 23:52
masz za mało krwinek i są one za duże i mają sporo hemoglobiny
straciłaś ostatnio większą ilość krwi (urazy, obfite miesiączki)?
czy badałaś się pod kątem anemii sierpowatej (ktoś z rodziny na nią choruje?)
od jak dawne cierpisz z powodu tych dolegliwości?
w jakim jesteś wieku?
jesteś w ciąży?
stosujesz jakąś dietę?

badania wskazują na niedokrwistość,ale powyższe wyniki nie są wystarczające,aby móc rozpoznać typ choroby. czy robiłaś jeszcze inne badania?
napisał/a: resa 2006-08-16 21:07
Witam.Dziękuję za odpowiedż.Mam 45 lat,nie mam pojęcia,co to jest anemia sierpowata.Nie jest mi wiadomo,aby ktoś z mojej rodziny na to chorował.Zawsze byłam blada,zawsze miałam kiepskie wyniki,ale nie aż tak.Są coraz gorsze i ja czuję się coraz gorzej.Co jakiś czas przepisuje się mi Wit.B6 i acidum folicum,uważam,że to nie działa,bo nie ma poprawy.Mam dietę, bo jestem po cholecystectomii( 5 lat temu),mam też w wątrobie >>najpewniej
napisał/a: plb1985 2006-08-18 03:08
biorąc pod uwagę prawidłowe żelazo oraz zwiększoną objętość krwinek czerwonych (podwyższone MCV) można wykluczyć niedokrwistość z niedoboru żelaza
także zostaje nam brak kwasu foliowego, wit. B6, wit. B12 (jeśli MCH powyżej normy) oraz niedokrwistość hemolityczna (dla MCH w normie) - u Ciebie MCH jest na górnej granicy normy, więc nic z powyższych nie wykluczam
przejdźmy do badań:
- to bardziej szczegółowa morfologia: morfologia z oceną obrazu krwinek czerwonych z rdw, retikulocyty, płytki
- tu braki witaminowe: stężenie w surowicy B12 i folian
- tu niedokrwistość hemolityczna: ldh oraz bilirubina całkowita w surowicy

ew. późniejsze badania to: badanie szpiku, śluzówki żołądka, test Schillinga, przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym/czynnikowie Castle'a (B12) lub jeśli podejrzenie skieruje się w stronę a. hemolitycznej to trzeba będzie zebrać kolejne informacje (przyczyn hemolitycznej może być bardzo wiele)

teraz może kilka pytań:
- niedobór B12 jedną z cech ma bladość z odcieniem słomkowatym (jestem mężczyzną więc nie wiem jaki to kolor ) - jak u Ciebie ?
- bóle żołądka?
- piekący czerwony język?
- jakieś objawy neurologiczne: mrowienie dłoni, stóp? uczucie chodzenie "po filcu" czyli takie nienaturalne, z nie do końca z czuciem? jakieś niedowłady?
- inne rzeczy, o których powinnaś mi napisać (tj. leki, diety, niebezpieczna praca/hobby itd)

do badań możesz dorzucić też haptoglobinę i urobilinogen w moczu
napisał/a: resa 2006-08-18 20:49
Witam i dziękuję za zainteresowanie moim problemem.Oczywiście w najbliższym czasie zrobię wskazane badania.Co do bladości,to jestem blada,ale nie słomkowa.Rano po wstaniu mam ciemniaki pod oczami,czuję się cały czas zmęczona.Żołądek mnie nie boli,język mam zdrowy.Mrowienia to codzienność.Ostatnio odwiedziłam neurologa,gdyż miałam niedawno straszny ból głowy(plus wymioty) i poprostu wystraszyłam się.Mam skierowanie naTK głowy na 28 września.Z leków biorę tylko wit.B6 i acidum folicum 2x1.Nie jem tłustego,smażonego,słodyczy,nie piję kawy,alkoholu,nie palę.Pracuję dorywczo,od 4 miesięcy jest to praca w kurzu i hałasie.To narazie tyle.Proszę o Twoje uwagi i pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: plb1985 2006-08-19 03:08
resa napisal(a):Mrowienia to codzienność
może to być jakaś wskazówka w kierunku niedoboru b12
jeśli będziesz robiła badania prywatnie to ostrzegam, że nie są one takie tanie, ale decydując się na nie na początek możesz zrobić
-morfologia z oceną obrazu krwinek czerwonych z rdw, retikulocyty, płytki (ok. 20zł)
-bilirubina całkowita i urobilinogen w moczu (po ok. 5zł)
-i jeśli możesz sobie pozwolić to haptoglobina i stężenie b12 w surowicy (po ok. 50zł)
ceny podałem takie, jakie znalazłem, mogą one się różnić w zależności od laboratorium

a może lepiej zgłosić się do lekarza i on by pokierował badaniami...
jak widnieje w podpisie jestem jeszcze studentem i brakuje mi chyba najważniejszej rzeczy - doświadczenia
tak czy inaczej dobrze byłoby, abyś informowała o postępach
napisał/a: resa 2006-08-19 18:18
wskazówka w kierunku niedoboru b12


Witam.Dziękuję za odpowiedż.
Oczywiście byłam z moim problemem u lekarza.I to nie raz.Niestety, każda wizyta kończy się przepisaniem B6 i acidum folicum, dlatego podjęłam tą rozmowę.
Nie mogę czekać,aż całkiem zesłabnę.
Tak więc mimo wszystko zrobię te badania.Trzeba sobie jakoś pomóc,a lekarzowi nie mogę dyktować,co ma mi zlecić.
Zobaczymy,co wyjdzie,gdy będą wyniki.
Pozdrawiam
napisał/a: justyna6143 2006-08-19 18:49
Witam. Dlaczego mając grupę krwi A nie mam przeciwciał B? Proszę o odpowiedź