Wyniki badania RTG

napisał/a: roxi3 2008-11-07 21:14
Witam, wysłałam mamę na prześwietlenie RTG kręgosłupa. Mama ma 41 lat; często boli ją kregosłup i głowa.
na badaniu RTG wyszło tak:

Pogłębienie lorozy lędźwieniowej.
Kość krzyżowa w ustawieniu poziomym.

Dyskopatia na poziomie L-5-S-1
Osteofity ba L-4-5.

Bardzo proszę o odczytanie tych wyników i ewentualnie jak to leczyć itd.
Pozdrawiam! :)
napisał/a: dimedicus 2008-11-08 22:17
Pogłębienie lordozy lędźwiowej,to plecy wklęsłe z zwiększeniem przodopochylenia miednicy.
Kość krzyżowa w ustawieniu poziomym jest wadą genetyczną.
Dyskopatia na poziomie L-5-S-1,zwyrodnienia kręgosłupa.
Osteofity ba L-4-5,Osteofity to narośla kostne, jedna z postaci zmian zwyrodnieniowych dotyczących najczęściej kręgosłupa, bocznych powierzchni kręgów.Wszystkie powodują ucisk na nerw,w konsekwencji bóle kręgowe w konsekwencji głowy.Leczenie jest uzależnione od postępu choroby.(nie widziałem zdjęć)rehabilitacja i fizykoterapia. Również może być konieczna interwencja chirurgiczna jak neurochirurga.
napisał/a: roxi3 2008-11-10 20:16
dziękuję bardzo, a czy to coś poważnego?
napisał/a: dimedicus 2008-11-10 20:36
Przykro mi ale nie potrafię ocenić postępu choroby w ciemno(potrzebne są zdjęcia RTG)a co zatem idzie ,na wynikające zagrożenia dla zdrowia.
Można złagodzić objawy przez stosowanie zabiegów, rehabilitacja i fizykoterapia.(Również leczenie sanatoryjne).Nie leczone:bóle jak poprzednio,również innych organów(postępujące inwalidztwo ruchowe)W konsekwencji zabieg na kręgosłupie.Wniosek lepiej zapobiegać jak leczyć.Jak zaznaczyłem wszystko zależy od postępu choroby.Więcej na pewno dowiecie od lekarza prowadzącego.Pozdrawiam.i Życzę powodzenia.
napisał/a: roxi3 2008-11-11 00:17
dobrze. Jeszcze raz bardzo dziękuję. :) Odezwę się jak tylko będzie coś więcej wiadomo.
napisał/a: iowa2 2008-11-28 20:37
Witam! Odebrałam dziś wynik badania rtg kręgosłupa.
Oto wyniki: Zdj. rtg kręgosłupa odc. L-S wykazuje lewowypukłą skoliozę z rotacją osiową. Krąg L5 o przejściowej budowie z dodatkowym stawem po stronie lewej, pogłębienie fizj. lozdozy oś sacrum acutum. Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych.
Bardzo proszę o interpretację wyników. Z góry dziękuję.
napisał/a: dimedicus 2008-11-28 21:07
W odcinku kręgosłupa lędźwiowo krzyżowego występuje skolioza( boczne skrzywienie kręgosłupa,określane jako zniekształcenie przestrzenne.)z pogłębieniem os.sacrum acutum(z nachyleniem do innych kręgów)z dodatkowym naroślom.z tego też powodu następuje(między innymi)następuje przeciążenie w stawach międzykręgowych.Ta ocena nie odbiega praktycznie od poprzedniej.Może to być przyczyną podanych bólów.Leczenie jak poprzednio opisałem .Pozdrawiam
napisał/a: CYGAN 2008-12-09 21:40
oto moje wyniki, mogę prosić o interpretację? z góry dziękuję.

Wyrównanie fizjologicznej lordozy szyjnej. Zwężenie tarcz międzykręgowych c4/5 i c5/6. Wyostrzenia na tylnych krawędziach trzonów szyjnych pd c4 do c7 z obustronnym zniekształceniem otworów międzykręgowych na tych poziomach.
napisał/a: monarow 2009-07-22 18:42
Oto moje wyniki prosze o interpretacje
RTG kregoslupa ledzwiowego:
Trzony ledzwiowe prawidlowej wyskosci, bez cech pezbudowy kostnej.
Niewielkie, prawoboczne skrzywienie
Poglebienie fizjologicznej lordozy
Zwezenie krazka miedzykregowego na poziomie L5/S1
Zmiany zwyrodnieniowe w stawch miedzykregowych L5/S1
Bardzo znaczana sacrum acutum, niestabilnosc kregoslupa.
napisał/a: barbara1968 2009-08-11 21:57
Prosze o ocene rtg kregosłupa L-S ,i rtg Kolan
Mam 41 lat ,rtg kolan zrobiłam z powodu bólu kolan a własciwie prawie sie zblokowało na kilka dni ,teraz juz jest lepiej ,,
Rtg miało byc kontrolne ,5 lat temu wyszły mi zmianny ,,

opis ,zdj kolan
przestrzenie stawowe stawów kolanowych zachowane .Na krawedziach nasad
kosci tworzacych stawy kolanowe ,na przysrodkowych krawedziach rzepek
,głownie krawedziach dolnych drobne osteofity i podchrzestne
sklerotyzacje o charakterze zwyrodnieniowym .
Zaostrzenie i wydłuzenia guzków wyniosłosci miedzykłykciowych .Wieksze
po stronie prawej .........

zdj ,kregosłupa
Głeboka lewostronna skolioza kregosłupa ledzwiowego zrotacja osi długiej
i spłyceniem lordozy.
Przywezenie przestrzeni miedzykregowej L5-S
okołokrazkowe zmiany wytwórcze to rtg.objawy dyskopati na tym poziomie .
Na krawedziach bocznych i przednich trzonów kregów ledzwiowych w czesci
dolnej osteofity i podchrzestne sklerotyzacje o charakterze
zwyrodnieniowym .
Niedomkniecie łuków dolnych kregów ledzwiowych ?9.

Pozdrawiam Basia
napisał/a: usiam 2009-08-25 14:18
Moje wyniki badania, czy mogę prosić o interpretację?
Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Niewielkie skrzywienie boczne odcinka lędźwiowego w stronę prawą z pogłębiebiem lordozy.
Na krawędziach trzonów okrężne nawarstwienia. Tarcza L5 - S1 obniżona od tyłu.
Kość krzyżowa ustawiona horyzontalnie z niedomknięciem łuku kręgowego S1.
Tarcza Th12- L1 nieco porównawczo obniżona.
napisał/a: ka_enigma 2009-09-15 19:22
Witam,

Dzisiaj otrzymałam wyniki RTG kręgosłupa w odcinku lędźwiowego i boku. Zacytuję poniżej i proszę o opinie. Zapisałam się już na wizytę do lekarza ale chcę już coś wiedzieć.
Kobieta, lat 25, 176 cm, 80kg, - badanie wykonane z powodu silnych bólów nóg i dołu pleców.

"Kręgosłup lędźwiowy, pogłębienie fizjologicznej lordozy, obniżenie wysokości krążka m.kręgosłupa na poziomie L5-S1. Poza tym bez zmian."

Z góry dziękuję za pomoc!
Kasia