Wyniki badań. Tarczyca

napisał/a: martulka2801 2007-07-28 22:56
Witam,

mam 17 lat. W czerwcu 2007 na tzw:"Bilansie" lekarz rodzinna zauważyła że mam nienaturalnie "grubą" szyję, wiec kazała mi zrobić USG Tarczycy, oto opis z dnia 02.06.2007r.:

"Tarczyca niepowiększona. W prawym płacie tarczycy pojedynczy, jednorodnie hypoechogenny guzek o wym. 16x15x25 mm, w lewym płacie widoczne dwa drobne hypoechogenne guzki z przestrzeniami płynowymi, większy o wym. 11x5x7 mm. Pozostały miąższ tarczycy prawidłowy bez innych zmiano gniskowych. Wymiary tarczycy: cieśń grubości 3mm, prawy płat 21x20x55 mm, lewy płat 16x14x51mm. Nie uwidoczniono zmian węzłowych w sąsiedztwie tarczycy."

Po odebraniu tego opisu Lekarz zalecił ,i wykonanie bad. krwi:

Hormon tyreotropowy Tsh w surowicy: 3,940 mlU/l 0,3-5,0 wartość ref.
Tyroksyna wolna Ft4 w surowicy: 14,8 pmol/l 9,0-24,0 wartość ref.



Dostałam skierowanie do endokrynologa ale niestety nie mogę sie do niego dodzwonićdlatego chcę prosić o wasze komentarze na temat mojego badania, bo nie wiem czy mogę z tym poczekać czy jednak muszę się do niego w jakiś sposób dobić:)

Dodam że skierowanie dostałam do Poradni Endokrynologicznej dla Dzieciprzy ulicy Jaśkowej Doliny 5 w Gdańsku. Być może ktoś wie jak tam można sie umówić na wizytę bo telefonicznie nie mogę sie dostać.


Z góry dziękuję, Marta.
napisał/a: viki333 2007-07-30 11:04
Według mnie, jesteś w niedoczynności tarczycy i powinnaś zacząć brać leki na unormowanie hormonów. Czas jest o tyle ważny, że im dłużej jest się w niedoczynności tym trudniej z niej wyjść. Zresztą pod wpływem hormonów poprawi się samopoczucie (jeśli odczuwasz sennosć, zmęczenie itp), ureguluje się cykl miesiączkowy (jeśli masz z tym problemy). Warto jak najszybciej udać się do lekarza.
Pozdrawiam
napisał/a: martulka2801 2007-07-30 19:41
Dziękuję za Twoją opinie.W mojej rodzinie coś takiego jak problemy z tarczycą są nieznane, dlatego szukam pomocy gdzie sie tylko da. Może w końcu warto też skonsultować sie z lekarzem...będę próbować:) Jeszcze raz Dziękuję

[ Dodano: 2007-08-13, 11:01 ]
Byłam u Endokrynologa i dostałam skierowanie na biopsje.

[ Dodano: 2007-09-24, 18:00 ]
Byłam na biopsji i oto wynik:

Uzyskany materiał cytologiczny jest obfity, zawiera rozproszone i w grupach komórki nabłonka tarczycowego z obfitą, kwasochłonną, delikatnie ziarnistą cytoplazmą. Jądra tyrocytów położone mimośrodkowo, są one dość duże, regularne, okrągłe, z wyrażnymi jąderkami.

WNIOSEK: Guzek kwasochłonny prawego płata tarczycy
(TUMOR OXYPHILICUS LOBI DEXTRI GLANDULAE THYEOIDEAE)

Z tego co przeczytałam w necie TUMOR OXYPHILICUS oznacza nowotwór onkocytarny...


Czy to coś poważnego?? mam wizytę u endo 8 pażdziernika. Pozdrawiam, Marta