Wyniki badań - prośba o interpretację

napisał/a: skatewujo 2014-11-22 14:44
Profil Glikemii po obciążeniu 75g glukozy
Glukoza na czczo - 103 mg/dl
Glukoza po godzinie - 102 mg/dl
Glukoza po 2 godzinach - 93 mg/dl

Insulina na czczo - 5,03 uU/ml
Insulina po godzinie - 15,73 uU/ml
Insulina po dwóch godzinach - 9,36 uU/ml

Prolaktyna - 13,86 ng/ml - zakres referencyjny - 4,04 - 15,2
DHEA-S - 253,8 ug/dl - zakres referencyjny 160-449

Bardzo bym prosił o nakreślenie sytuacji na podstawie wyników
napisał/a: skatewujo 2014-12-03 21:12
Ponawiam pytanie.
napisał/a: soaring 2014-12-04 07:53
bez podstawowych a kluczowych informacji o Tobie i powodach wykonania badań, wyników się nie powinno analizować. więc bądź tak miły i napisz ile masz lat, dlaczego je zrobiłeś, jakie masz objawy, na co chorujesz, czy i jakie leki przyjmujesz, itp.
napisał/a: skatewujo 2014-12-04 12:10
Wieloletni trądzik, który mimo kuracji Izotekiem przeprowadzonej 4 lata temu dalej się utrzymuje.
Mam 27 lat, płeć - mężczyzna, waga 78kg, wzrost 176cm
Styl życia - dieta oparta na białkach, tłuszczach oraz warzywach - nie jem pszenicy ani inni węglowodanów złożonych, znacznie ograniczyłem nabiał. Chodzę na siłownię 4 razy w tygodniu
Wizyta u dermatologa w październiku - przepisany Izotek, z powodu znacznego łojotoku , głównie na czole
Objawy - Ropne pryszcze, łojotok, jak pisałem wyżej długoletnie - I symptomy w wieku 13 lat, potem kilka lat złagodzenia i potem znowu znaczne pogorszenie i taka ogólna sinusoida . Łysienie typu zakola (dziedziczne po ojcu) - praktycznie przód jest łysy (mi to nie przeszkadza)
jeszcze posiadam wyniki tarczycy:
TSH - wynik 2,320 uIU/ml - norma od 0,270 do 4,200
FT3 (ICD-9: 055) - wynik 6,83 pmol/l - norma 3,10 - 6,80 (podwyższony)
FT4 (ICD-9: 069) - wynik 19,17 pmol/l - norma 12,00 - 22,00

Dlaczego wykonałem badania - ponieważ uważam że mimo izoteku trądzik nadal występuje powód musi być inny - postawiłem na hormony, wiec przeprowadziłem szereg badań - na niektóre jeszcze czekam, aby mieć pełny komplet
Obecnie przyjmuję ja pisałem wyżej izotek w dawce 40mg na dobę, jednak nie widzę sensu trucia organizmu tym lekiem, zważywszy powrotu przypadłości po przeprowadzeniu pełnej kuracji - dawka przyjęta za I razem - ok 140mg/kg
napisał/a: skatewujo 2014-12-04 18:43
Uzupełniam wyniki badań:

Androstendion (ICD-9:I31) - 2,31 ng/ml - norma na mój przedział wiekowy 18-53lata - od 0,45 do 4,2 ng/ml
SHBG - 40,31 nmol/l - norma 18,30-54,10
17-OH-progesteron (ICD-9:79) - 2,01 ng/ml - norma - 0,20 - 2,30

Jeszcze może dodam kwestię ciśnienia krwi które mam w przedziale 135-140/65-80.
napisał/a: soaring 2014-12-04 23:30
no teraz to zupełnie inaczej wygląda :)
jeśli cierpisz na trądzik i nie pomogła kuracja izotekiem, to winne jest zapewne nadmierne wydzielanie androgenów przez receptory skóry (za łysienie także). kolejna kuracja izotretynoiną sensu nie ma. niestety nie wiem jak się leczy mężczyzn, bo jestem kobietą. u kobiet się androgeny dobrze hamuje np. spironolem, ale mężczyźni z tego co słyszałam często mają poważne skutki uboczne typu ginekomastia.
nie mam lepszej porady niż szukanie ogarniętego w takich sprawach dermatologa lub endokrynologa. będzie to trudne, ale nie jest niewykonalne. ostatecznie znam dwie dermatolożki w wawie, jeśli jesteś zdeterminowany ;)
skomentować jestem w stanie tylko wyniki tarczycy i krzywej, bo mnie męski układ hormonalny średnio interesuje ;). tarczyca - sprawdź przeciwciała anty-tpo - jeśli są ok, to zbyt wysokie ft3 może oznaczać niedobory jodu suplementuj przez co najmniej pół roku (ustronianka z jodem, kelp lub inne preparaty). krzywa glukozy i insuliny nie do końca wygląda dobrze, bo miałeś wysoki cukier na czczo, co przy diecie z opisu trochę nie pasuje. insulina z kolei nie skoczyła po podaniu porcji glukozy - nie chcę siać paniki, ale nie olewałabym tego. powtórz za jakiś czas badanie, ale ze śniadaniem zamiast tej saszetki glukozy, albo skonsultuj wyniki z endo (ale kumatym). zaburzenia insulinowe leczy endo a nie diabetolog.
napisał/a: skatewujo 2014-12-04 23:54
Bardziej interesują mnie okolice Wrocławia