wynik testosteronu

napisał/a: noma1 2014-03-28 07:28
Mam pytanie czy wiecie może czy wynik testosteronu 70 przy normie 48 może być przyczyną naszych problemów z zajściem w ciążę od 14 miesięcy.

Sama nie wiem co myslec bo inne wyniki mam dobre (M też). Wydaje mi się, że ta norma nie jest aż tak mocno przekroczona i nie powinno to mieć aż takiego znaczenia, ale być może się mylę. Dajcie proszę znać..
napisał/a: soaring 2014-03-28 07:53
jak najbardziej podwyższony testosteron może być oznaką problemów uniemożliwiających Ci zajście w ciążę. trzeba dalszymi badaniami ustalić, czy nadmiar androgenów produkują jajniki, czy nadnercza. potrzebny Ci dobry endokrynolog lub ginekolog (ale ginekolodzy często bagatelizują diagnostykę).
napisał/a: noma1 2014-03-28 20:08
bardzo dziękuję za odpowiedź. Jutro jadę do endokrynologa..zobaczymy co powie, ale boję się tego o czym napisałaś czyli zlekceważenia problemu...

Bardzo pragnę dziecka. Nawet trudno określić słowami jak bardzo, a z każdym nieudanym miesiącem czuję się coraz bardziej załamana..
napisał/a: soaring 2014-03-29 07:19
moim zdaniem najlepiej szukać lekarzy przez polecenie znajomych/ rodziny, po prostu pytając. druga metoda jest taka, że warto się dowiedzieć, który oddział ginekologiczny lub endokrynologiczny (ja wolę tych drugich) ma dobrą opinię w Twoim mieście. poczytać o lekarzach tam pracujących i znaleźć gabinet prywatny któregoś z nich. w wersji ekstremalnej można próbować na nfz, ale do dobrych lekarzy kolejki są po kilka-kilkanaście miesięcy.
a póki co mogę Ci tylko polecić suplementy typu kwas foliowy, żelazo, wit. D3, jod oraz zdrowe odżywianie - z odstawieniem wszelkich produktów przetworzonych - od białego chleba, po gotowe śledziki, wędliny, majonezy, sosy.