wynik kortyzolu - rano wysoki, wieczorem niski

napisał/a: mspider 2015-11-02 11:30
Odebrałem wynik kortyzolu z krwi o godz. 8 oraz o 20. Niby tak powinno być, iż rano poziom kortyzolu jest wyższy i w ciągu dnia spada jednak u mnie rano było 609.8 nmol/l (norma 171-536) a wieczorem 56.7 nmol/l (norma 64-327). Jak widać rano jest powyżej normy a wieczorem już poniżej. Proszę o pomoc w interpretacji, czy są to duże odchylenia od normy i czy mam się tym przejmować?
napisał/a: PanRada 2015-11-02 13:44
Odchylenia od norm referencyjnych nie są duże. Faktycznie stężenie badanego hormonu co do zasady rano jest zawsze wyższe niż wieczorem i tak jest w twoim przypadku. To że wynik jest powyżej normy (nieznacznie) mogło być spowodowane np. wyczerpującym treningiem siłowym poprzedniego dnia, lub zwyczajnie stresem.
Jaki był powód wykonania badania?
Pozdr
napisał/a: mspider 2015-11-02 14:03
Od kilku lat leczę się na niedoczynność tarczycy choć przyznam, iż ze względu na ustabilizowany poziom TSH ostatnio tylko biorę recepty na Euthyrox od lekarza rodzinnego. Natomiast jakieś dwa lata temu doszła cukrzyca typu 2 i diabetolog zlecił wykonanie badania kortyzolu, tak kontrolnie jak będę miał czas, nic pilnego. No i w końcu zdecydowałem się na to badanie i wyszły takie wyniki. Najbardziej zastanawia mnie dlaczego oba wyniki nie są ponad normę a tylko pierwszy ponad a wieczorny poniżej i chciałem wiedzieć co to oznacza. Aha diabetolog mówiła, że jeśli wynik będzie ok to na razie mam do niej nie iść na wizytę dlatego też proszę o wstępną weryfikację bym nie musiał niepotrzebnie płacić za wizytę.
napisał/a: soaring 2015-11-03 18:53
na moje oko możesz mieć tzw. zmęczone nadnercza. a o powiązaniu problemów z tarczycą, insuliną i nadnerczami poczytaj sobie sam, bo ja Ci tego lepiej nie wytłumaczę:
http://www.tlustezycie.pl/2014/10/wyczerpanie-nadnerczy-w-funkcjonalnym.html
http://www.tlustezycie.pl/2013/09/reaktywna-hipoglikemia-i.html
napisał/a: mspider 2015-11-04 13:23
Pozwolę sobie przyczepić się do części pierwszego artykułu. Trochę wyrwane z kontekstu ale muszę zapytać:
napisal(a):W innej części mózgu, w śródmózgowiu, produkowana jest adrenalina i adrenalina. To obszar bardzo wrażliwy na stan zapalny. Gdy dojdzie do jego zaburzonej pracy możesz mieć symptomy takie jak: potrzeba noszenia okularów przeciwsłonecznych non stop...

Szukałem coś więcej na ten temat w googlach ale nic nie znalazłem. Chodzi o nadwrażliwość na światło lub inne czynniki zewnętrzne? Być może nadinterpretuję ten tekst ale od dość długiego czasu mam problem z nadwrażliwością oczu. Może nie aż tak, że nie mogę wytrzymać bez okularów ale jednak jest problem. Niby objawy jak w stanie suchego oka ale jeszcze żaden okulista tego nie stwierdził u mnie dlatego ten fragment przykuł moją uwagę.
napisał/a: soaring 2015-11-04 18:45
ale dlaczego mnie pytasz? :) to nie mój tekst, nie wiem :)
napisał/a: mspider 2015-11-05 07:32
Pytam bo myślałem, że jest to jakiś klasyczny objaw tej dolegliwości.
napisał/a: soaring 2015-11-05 10:31
bez badań i konsultacji nikt Ci nie powie, czy problemy z oczami to kwestia wysuszonej śluzówki, astygmatyzmu, alergii, podrażnienia, wirusów atakujących oczy, czy innych ogólnoustrojowych chorób. wybacz, ale wróżką nie jestem i nie będę się bawiła w zgadywanie.