Wynik gastroskopii - jaka interpretacja

napisał/a: danek3 2014-11-06 17:17
Od dłuzszego czasu mam problemy z żoładkiem. Objawia to się w nastepujący sposób , ze po zjedzeniu na śniadanie nawet nie pół kromeczki chleba (nie ma znaczenia czy pieczywo ciemne które bardzo lubie podobnie jest i z jasnym) , czy bułki mam doległiwości nadbrzusza wciąż nawracające.Podobnie jest z obiadem, gdy zjem 2 -3 łyzki zupy , czy pół łyżki ziemniaków itd. Ogólnie ujmująć po niewilkiej ilości jedzenia dolegliwości sie ponawiają. Mało tego od dłuzszego czasu mam już wprowadzony lek osłonowy typu NOLPAZA , ale to i tak skutek jest nie wielki .Wynik ob jest ciągle podwyzszony ostatnie wyniósł 57.Lekarz inernista dał mi skierowanie na gastroskopię , którą w dniu wczorajszym wykonałam.Jakoś te badanie z trudem zniosłam pobrano mi 6 wycinków , które oddano da badania hist-pat. Wynik bedzie za 3 tygodnie.Natomiast wynik z badania gastrokopii
zamieszczam poniżej :
W przełyku widoczne drobne ogniska akantozy glikogenowej.We wpuście widoczne wpuklanie sie sluzówki żołądka.W inwersji wpust
nieszczelny.Błona śluzowa żołądka prawidłowa w antrum nieregularnie zaczerwieniona z płaskimi nadżerkami i pojedyńczymi ogniskami podśluzówkowej hematyny.Odźwiernik, opuszka dwunastnicy i cz.zstępująca bez zmian.
Test ureazowy - wynik ujemny .
Pobrano wycinki do badania hist-pat : antrum, przełyk
Jak można zinterpretować ten wynik i czego mogę się spodziewać na wizycie u lekarza.? Jakie może on podjąć kroki przy moich przypadłościach
Dla mnie laika ten wynik nie jest zrozumiały.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-11-06 17:51
Witam
Pierwszym krokiem jaki powinnaś uczynić to zmiana nawyków żywieniowych.
Wynik gastroskopii wskazuje na refluks przełykowy a akantoza glikogenowa często występuje przy tej chorobie.
Błona śluzowa która w wyniku została opisana jako zaczerwieniona może brać się z kilku przyczyn:
- nawyki żywieniowe(produkty które podrażniają żołądek)
- używki
Ze swojej strony mogę polecić przeczytanie Mojego artykułu nt. refluksu oraz zmianie nawyków żywieniowych:
http://commed.polki.pl/choroba-refluksowa-diagnostyka-leczenie-profilaktyka-vt78082.html

Zakup ostropest plamisty oraz siemię lniane.
Ostropest plamisty pij rano i wieczór(zaparzamy go przez 10 minut pod przykryciem).
Siemię lniane wsypujemy do kubka, zaparzamy też 10 minut i pijemy wywar - działa łagodząco na stan zapalny.
Dobry jest również sok z aloesu.

Pozdrawiam
napisał/a: danek3 2014-11-07 06:50
Dzięki za wyjasnienie i interpretację wyniku gastroskopii.Z podanego linku chętnie skorzystam.Miejmy nadzieję , że wyniki z wycinków badania histo-pat będą lepszego od tego.Pozostało jedynie czekać cierpliwie 3 tygodnie.Bardzo proszę mi podpowiedzieć , czy zwiększony ból( rwący przeszywający)w okolicy nadbrzusza jest związany z wykonaną gastroskopią .pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-11-07 19:58
danek napisal(a):Dzięki za wyjasnienie i interpretację wyniku gastroskopii.Z podanego linku chętnie skorzystam.Miejmy nadzieję , że wyniki z wycinków badania histo-pat będą lepszego od tego.Pozostało jedynie czekać cierpliwie 3 tygodnie.Bardzo proszę mi podpowiedzieć , czy zwiększony ból( rwący przeszywający)w okolicy nadbrzusza jest związany z wykonaną gastroskopią .pozdrawiam


Może być to spowodowane podrażnieniem przez endoskop, komfort pacjenta podczas gastroskopii zależy od umiejętności lekarza, przeprowadzającego to badanie.

Pozdrawiam
napisał/a: Konstans 2014-11-08 15:10
Hej :)
masz stan zapalny w obrębie żołądka i przełyku, spowodowany złą dietą. wyklucz całkowicie nabiał i gluten a wszystko powoli wróci do równowagi. Ja mówi mój kolega :)
Ponadto z własnego doświadczenia wiem(a mam już kilka gasto za sobą), że dyskomfort - pieczenie , ból, spowodowany jest pobranym wycinkiem. Za kilka dni śluzówka w miare sie regeneruje ale pomóż jej pijąc gęste siemię lniane a nawet w ostateczności kisiele.Herbatka prawoślazowa tez będzie pomocna.
Pozdrawiam :)
napisał/a: danek3 2014-11-09 07:57
Dobre zawsze są pomocne i wskazane dla każdego , który nie miał do czynienia z tymi przyadłościami Ale powiem to tak , ze nawet wczoraj zjadlam niewielka ilość posiłków mozna rzecz jak wróbelek i dolegliwości nadal wystepowały ? Nawet bez nabiału ?A wracając do dolegliwości bólowych po gastroskopii to by tutaj można byłoby 100% się zgodzić z wypowiedzią,Dzisiaj zauwazyłam , że jest już nieco lepiej w moim dyskomforcie.pozdrawiam i z niecierpilowością czekam na srodową wizytę u lekarza internisty.I pozostaje też oczekiwanie na wynik za 3tyg hist-pat.