Wynik Ekg

napisał/a: pinkxfloyd 2016-08-30 17:52
Witam ok. Tydzień temu byłem operowany w związku ze zlamaniem nogi.Przed operacją wykonano mi kontrolne Ekg.Przy wyjściu ze szpitala otrzymałem kartę informacyjna a wniej takie o to informacje:
W zapisie RZM 80/min normogram.Izolowane uniesienie ST w odprowadzeniu avl.
Internista nie mówił niby o żadnej patologii,niemniej do tej pory w opisach ekg nie miałem nigdy wzmianki o uniesienie ST.Czy mam konsultować się z lekarzem? Mam 35 lat leczę się od 10 lat na nadciśnienie i cholesterol. Pozdrawiam
napisał/a: Anna35 2016-08-30 17:57
pinkxfloyd napisal(a):Izolowane uniesienie ST w odprowadzeniu avl.

Warto udać się na test wysiłkowy. Poza tym jeżeli ma się "cholesterol" i nadciśnienia jednocześnie warto udać się do kardiologa, choćby kontrolnie. Jeżeli uniesienie się zwiększy podczas wysiłku - oznacza to początek miażdżycy. Jak duże to uniesienie jest? Czy dysponujesz zdjęciem fragmentu EKG - wystarczy aby aparat objął krzywą opisaną jako aVL, czyli tam gdzie opisano to uniesienie.

Czy są bóle w klatce lub promieniujące bóle w kierunku lewej ręki lub szczęki?
napisał/a: pinkxfloyd 2016-08-30 19:10
Niestety nie posiadam zdjęcia. EKG wykonano przed zabiegiem.Jest jeszcze slowo, że uniesienie jest "izolowane" Co do testu wysiłkowego także odpada, ponieważ mam nogę w gipsie na kilka miesięcy. A jest szansa, że to uniesienie może mieć charakter niepatologiczny? Pytam ponieważ moim zdaniem rozsądnym byłoby poinformowanie mnie o o ewentualnym problemie i konieczności konsultacji. Natomiast internista napisał jedynie, że nie ma przeciwskazań do znieczulenia. W mojej aktualnej sytuacji wizyta u kardiologa jest dość utrudniona.
Nie odczuwam bólu w klatce.
napisał/a: Anna35 2016-08-30 22:30
Dla ludzi, którzy z różnych względów nie mogą wykonać tradycyjnej próby wysiłkowej, jest badanie ze sztucznym wysiłkiem - próba EKG z dobutaminą https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3ba_dobutaminowa. Izolowane nie zwalnia Cię z diagnostyki. Wskazana wizyta u kardiologa i moim zdaniem sprawdzenie, czy nie będziesz mieć uniesienia i obniżenia ST w kilku odprowadzeniach pod wpływem wysiłku.

Tak, istnieje możliwość, że uniesienie ST może mieć charakter niepatologiczny (np. uniesienie ST o 0.5mm w jednym odprowadzeniu, bez zwiększenia przy obciążeniu), jednak często wskazuje jakiś problem kardiologiczny. Chorobami kardiologicznymi powinien zająć się kardiolog, nie internista. Internista może Cię potem prowadzić wg wskazań zapisanych przez kardiologa, w tym kontrole i przepisywanie leków. Bywa, że zawału (nie, teraz go jeszcze nie masz) dostają nawet 18-latkowie. Nieraz o tym nawet nie wiedzą, bo ból nie wystąpił lub to zlekceważyli.

Myślę, że Taxi i dobranie gabinetu z łatwym podjazdem lub wejściem będzie tu pomocne.

Chyba lepiej działać póki wcześnie niż gdy dostaniesz zawału lub przewlekłej zaawansowanej choroby niedokrwiennej.

Czy we wcześniejszym EKG też było to uniesienie ST w tym lub sąsiednim odprowadzeniu (uniesienie w I lub obniżenie ST w III)?