wynik badania tk

napisał/a: jola703 2010-01-19 08:32
bardzo prosze o pomoc w interpretacji wyniku we wzreśniu miałam tk klatki piersiowej poniewaz na zdjęciu rtg wyszły zmiany rozsiane w płucach tk to powierdziło .dostałam skierowanie do szpitala na dalszą diagnostykę bronchoskopia itp ok w rozpoznaniu alergiczne zapalenie pecherzyków płucnych ,które bez żadnego leczenia zniknęło (rtg z 30-09-209 pola płucne bez zmian ogniskowych)teraz 15-01 robiłam tk kontrolne i taki jest wynik .W S 3 PP podopłucnowo guzek wielkości 3mm.W S 10 PL podopłucnowo drobne zwapnienia -ok 1mm .
zmian ogniskowych w miąższu płucnym nie stwierdza sie ,wnęki płucne nieposzerzone,naczyniowe,bez zmian węzłowych .Tętnice i żyły płucne nieposzerzone.Pozostałe struktury śródpiersia prawidłowe .co może oznaczać ten guzek i zwapnienie prosze o dpowiedź.mam 39 lat ,jestem palaczem,lecze sie na nadcisnienie i cukrzyce t 2
napisał/a: Vieri 2010-01-19 12:03
Witam,

Prawdopodobnie będą to zmiany o charakterze zapalnym lub pozapalnym. Dalsza diagnostyka w tym kierunku. Można rozważyć obserwację i badanie kontrolne za 3 miesiące.

Pozdrawiam
napisał/a: jola703 2010-01-20 12:32
Witam
dziękuje za uspokojenie byłam dzisiaj u pulmonologa i są to zniany pozapalne
napisał/a: ~Anonymous 2010-01-29 22:46
Witam

Proszę o pomoc w interpretacji tk o treści :
Nierówna krawędż górna kości łódkowatej - drobne zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze od strony przyśrodkowej. Poza tym powierzchnia stawowa kości łódkowatej od strony kości skokowej z cechami sklerotyzacji.
Wysepka kostna w bloczku kości skokowej o śr 5mm.
Innych zmian w kościach i stawach stępu nie uwidoczniono. Staw skokowy górny bez zmian.

Co to znaczy nierówna krawędż ?
Zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze - co znaczy wytwórcze ?
Co to jest skleroyzacja z czego wynika ?
Co to jest wysepka kostna? Czemu powstaje ?
Czy można wrócić do 100% funkcjonalności ?
Jak się leczyć ?

To może ciekawy przypadek;)

Nogę skręciłem(przy pomocy kolegi również) ok 5 tyg temu. Nadal nie moge normalnie chodzic. Boli jak zginam i prostuje w stawie , boli tez z tylu nogi jak mocniej obciaze.Miałem prześwietlenie nogi - brak złamania , zastrzyków nie bardzo chciałem, chociaż propozycja była chyba zbyt pochopna. Nogę miałem w stabilizatorze. chodzilem o kulach troche. USG wskazało nierówność kości łódkowatej,stąd TK oraz II i I/II stopien zniszczenia wiazeł. Mam jeszcze zpuchnieta noge ,jest wieksza od drugiej i troche zeilona blizej palców ;)

Z góry dziękuję za odpowiedzi .

Pozdrawiam
napisał/a: majakam 2010-02-25 20:18
Witam moj tata miał robioną tk bo na zdjeciu wyszły mu jakies zacieki... opis tk...w segm.3 im płuca prawego obwodowo miekki guzek 4-5 mm o niejednozn. charakterze. poza tym miąż płucny w normie. Przytchawiczo po prawej węzeł chłonny z zatoką tłuszczowąo wym 17x10mmm w oknie płucno- aortalnym dwa węzłychłonne dł. 12 i 14 mm przytchawiczo po prawej w piętrze górnym trzy węzły max. dł 8 mm . jama opłucna bez wysieku.
prosze o szybka interpretacja i góry dziekuje
napisał/a: Vieri 2010-02-25 21:30
Witam,

Zmiana położona obwodowo musi zostać skontrolowana za około 2 miesiące. Jeśli będzie się powiększać to wtedy należy ją usunąć. Powiększenie się węzłów chłonnych może mieć różne przyczyny. Warto, aby wynik skonsultował i onkolog i pulmonolog bowiem mogą istnieć podstawy do dalszej diagnostyki. Ja nie mam całkowitego obrazu m.in: historii choroby, nie znam celu wykonania badania TK, w takim przypadku bardzo trudno wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Pozdrawiam
napisał/a: majakam 2010-02-27 17:31
witam tata dostał skierowanie na tk bo na rentgenie wyszły my zacieki a na prześwietlenie bo cały czas ma kaszel który mu nie przechodzi i szybki sie poci i szybko męczy ...do pulmonologia idzie w srode zobaczymy co mu powie dalej.....dziękuje ze odpowiedz