WYNIK BADANIA RM KREGOSŁUPA W ODCINKU LĘDŹWIOWYM

napisał/a: gaspar21 2013-02-15 08:20
Witam państwa, otóż niedawno byłem na badaniu zleconym przez neurologa. Następnie neurolog obejrzał te badanie lecz nie chciał mi zbyt wiele powiedziec. Dlatego załączam opis z badania z prośbą o rozpatrzenie i pionformowanie mnie co te badanie zawiera a także z czym to się wiąże. proszę o szybką odpowiedź.


Data badania 2013-02-01



Badanie MR odcinka L kręg. wykonano w sekwencji FSE w obrazach T1,T2 -zależnych i STIR w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej.

Lordoza L spłycona.
Dehydratacja i obniżenie krążków m-k L3/4, L4/5, L5/S1
Przepukliny krążków m-k :
-L3/4 niewielka tylna, z cechami przerwania pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy,
-L4/5 niewielka tylna, z cechami przerwania pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy i korzenie nerwowe
-L5/S1 szerokopodstawna tylna z lewoboczną lateralizacją modelująca worek oponowy i korzeń nerwowy lewy.

Trzony kręgowe prawidłowej wysokości; bez cech przebudowy kostnej.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach m-k na poziomie L3/4, L4/5 dodatkowo zwężają zachyłki boczne kanału kręgowego.
Osteofity na krawędzi trzonów L3,L4,L5,S1

Stożek rdzenia prawidłowy
napisał/a: kcfizjo 2013-02-15 16:49
Witaj.

Książkowo przepukliny z przerwaniem pierścienia włóknistego dają ograniczone możliwości leczenia, z mojej wiedzy i praktyki wynika natomiast, że dają duże możliwości rehabilitacji i da się to wyprowadzić samymi zabiegami i ćwiczeniami. Jak duży jest ból, czy i jak daleko promieniuje?
Dehydratacja i obniżenie jest zapewne spowodowane spłyconą lordozą, czyli zmniejszonym łukiem (wygięciem) w dolnej części pleców. Nad tym też da się popracować.
O osteofitach (narośla kostne na brzegach kręgów) musi wypowiedzieć się lekarz, postępowanie zależy od tego jak duże są. Znaczne i bardzo utrudniające codzienne funkcjonowanie wymagają wykonania zabiegu. Mniejsze traktuje się odpowiednią fizykoterapią.
Pozdrawiam.