wylew w oku?

napisał/a: zuziaKot 2009-08-03 16:41
Witam
W czwartek dostalam, ja tak mysle,malego wylewu w oku,pracowalam fizycznie dodatkowo bylo goraco.Wraz z wylewem pojawil sie bol,odczuwam bol jakby z jednej strony galki ocznej,zaczerwienione jest tylko bialko oka,kiedy ruszam okiem w lewo badz prawo wtedy odczuwam bol,rano nie mam zadnej ropy,oko nie jest sklejone,nie mam nadcisnienia,nie choruje,zaczerwienienie powoli znika,oko jest lekko opuchniete gorna powieka, dostalam masc aureomycin i witaminy.Czy to rzeczywiscie moze byc wylew???dzis w nocy tak mnie zaczelo bolec to oko,bol pulsujacy,ze zmienna sila,musialam wziac tabletke przeciwbolowa zeby zasnac,po tabletce zadnych objawow nie czuje,jedynie widze zaczerwienienie
napisał/a: Paulla 2009-08-03 22:33
Tak może to być wylew. Czerwona plama, jaką widzisz w oku może być znakiem, iż nastąpił wylew podspojówkowy, najczęstszy z wylewów krwi w przypadku narządu wzroku. Wiąże się on zazwyczaj z kruchością naczyń i niewspółmiernym do tego ciśnieniem albo wysokim ciśnieniem tętniczym.
U zdrowego młodego człowieka nagły skok ciśnienia w następstwie, na przykład, wzmożonego wysiłku fizycznego spowodować może taki właśnie wylew. Nie masz powodu do paniki, ale warto udać się do okulisty, który oceni sytuację.
Wylew do ciała szklistego powoduje przesłonięcie dla światła siatkówki, a taki welon nieprzezroczystej struktury uniemożliwia wytworzenie właściwego obrazu w plamce żółtej.
Drobne wybroczyny w siatkówce skutkują ubytkami pola widzenia, które nie są jego jednolitym ściemnieniem, ale plamistym uszkodzeniem powodującym spadek ostrości widzenia. Jeżeli taki wylew ma charakter jednorazowy i się nie powiększa, to zwykle w okresie do dwunastu tygodni ulega on wchłonięciu, czyli samoresorpcji. Jeśli natomiast wylew jest masywny, to w ciele szklistym mogą pozostać fragmenty czerwonych ciałek krwi, które prowadzą do jego przymglenia. Wtedy dochodzi do trwałego uszkodzenia ostrości wzroku. Utrwalanie się pogorszenia widzenia następuje też wskutek nawrotowych krwotoków.
W poście wykorzystano fragment rozmowy z dr med. Andrzejem Gębką z Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Gdańsku.
napisał/a: zuziaKot 2009-08-04 07:30
dzieki za odpowiedz
sama juz watpie co to jest,bo czy mozliwe jest ze mnie galka oczna boli,budze sie w nocy po tabletke przeciwbolowa,bo jak tylko rusze galka to bol jest pulsujacy o zmiennym natezeniu,jak popatrze na swiatlo zanim oko sie przyzwyczai boli podobnie, a dzis po nocy mam obrzeknieta powieke i lzawi mi to oko,poza tym ja nie widze malej czerwonej plamki tylko mam bialko wokol zrenicy zaczerwienione lekko jakby rozmazana czerwien
tak czy inaczej ide dzis z tym do lekarza,bo zamiast lepiej,chyba troche mi sie pogarsza
napisał/a: lena479 2009-08-12 19:12
Witam, ja mam podobną sytuację...Od paru dni mam zaczerwienione oko, łzawi i piecze, mam wrażenie jakbym miała coś pod powieką...W domu miałam jakieś krople, które kiedyś mi przepisał lekarz-Maxitrol. Od 3 dni używam ich i widzę poprawę, ale jeszcze trochę brakuje do "normalnego" wygladu oka. Zastanawiam się, czy to może zapalenie spojówek, albo może początki jaskry??? Ciśnienie dna oka miałam sprawdzane parę mies.temu i było ok. Dodatkowo w tym samym czasie zaczęły mi się silne bóle głowy(niezbyt częste, ale są). Zaczynają się z tyłu głowy, za uchem i czuję, tak jakby ktoś przebijał mnie czymś do skroni...Może to ma coś wspólnego z tym okiem...? Jeśli ktoś miał podobny przypadek, albo zna się, co to może być, to byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź...