wycięty paznokieć, obecnie lekkie spuchnięty palec

napisał/a: vito.corleone123 2012-08-20 21:37
Witam.
Ostatnio miałem wycinany paznokieć u dużego palca u prawej nogi. Wrastał mi się już od dłuższego czasu, i konieczna była wizyta u chirurga. Chirurg wyciął chorą część paznokcia, i cóż- ból taki, że nikomu nie życzę, zwłaszcza przez pierwszych 2,3 dni. Potem poszedłem na zdjęcie szwów, lekarz powiedział, że wszystko się bardzo dobrze goi, powiedział jedynie, żebym narazie się oszczędzał, nie grał w piłkę, nie chodził na basen. Musze się przyznać, że w piłkę ze 2 razy pograłem, ale niedługo, na basenie nie byłem. I ostatnio też jestem sporo poza domem, tzn przebywam dużo czasu w butach ( a nie chodzę w sandałach), i od 2 dni gdzieś skóra na palcu tuż pod paznokciem ( od strony, gdzie był wycinany) spuchła i mnie lekko boli, jakby szczypie ten paluch ale nie ciągle. Nawet teraz pisząc tego posta moczę sobie go w wodzie z płynem antyseptycznym który przywiozłem z Francji a lekarz powiedział, że jest to dobra rzecz. Moje pytanie: czy mam się niepokoić i kontaktowac z lekarzem, czy wystarczy że teraz będę się oszczędzał, w miarę możliwości siedział w domu a jak wychodził to np w japonkach , moczyć tego palca i wszystko powinno wrócić do normy?

P.S.
Nie wiedziałem, czy umieścić ten temat tutaj, czy w dziale Dermatologia, więc jeśli coś nie tak to proszę o przeniesienie.
napisał/a: delinka79 2012-08-21 07:15
moczyc w antyseptyku i na razie obserwowac
napisał/a: milowka 2012-08-22 09:57
Witam!
Jest zalecane stosowanie antyseptyku, ale może nie w przesadnych ilościach. Wystarczy okład raz na jakiś czas. Poza tym należy nosić obuwie odkryte, najlepiej takie, które nie ma bezpośrednio kontaktu z podrażnionym miejscem. Rana musi się wygoić. Proszę zapomnieć o grze w piłkę czy noszeniu zakrytego obuwia, zwłaszcza podczas upałów.
Najprawdopodobniej nastąpiło nadkażenie wokół rany, które powinno samo ustąpić.
P.S. Chętnie zobaczyłabym zdjęcie owego palucha :)
napisał/a: vito.corleone123 2012-08-24 10:23
http://zapodaj.net/791d57c3db7de.jpg.html
napisał/a: milowka 2012-08-28 11:03
Witaj vito.carleone! :)
Zdjęcie, które przesłałeś nie jest wyraźne, ale faktycznie widać rozległy stan zapalny wokół paznokcia. Może to być zanokcica (choć nie mam takiej pewności). Oprócz regularnego przemywania tej okolicy rywanolem lub oktaniseptem (ale nie moczeniem), sugerowałabym smarowanie 2 x dziennie maścią z antybiotykiem.
Jeżeli stan zapalny nie zacznie wycofywać się, sugerowałabym wizytę u chirurga.
Pozdrawiam serdecznie!