Wycięcie migdałów

napisał/a: SupremeBeing 2010-10-20 11:55
Witam.
Męczą mnie pewne pytania oraz strach i stres z owym zabiegiem. Czy moglibyście rozwiać moje wątpliwości ?

W wieku 7 lat miałam usunięty 3 migdał, po 11 latach (czyli teraz) okazało się, że cierpię na przewlekłe ropne zapalenie migdałów.
Mam już ustalony termin na zabieg wycięcia pozostałych dwóch. Ponieważ nie wiele pamiętam z wycinania 3 migdału moje pytania brzmią następująco:

1. Jak wygląda taki zabieg ?
2. Czy będąc osobą dorosłą można prosić o taki zabieg robiony w narkozie całkowitej ?
3. Ile po takim zabiegu leży się w szpitalu.
4. Jak wygląda jedzenie posiłków tuż po zabiegu ?
5. Ile czasu nie można jeść gorącego i w ogóle czego nie powinno się jeść ?
6. Gdzieś czytałam, że po takim usunięciu migdałów następuje zmiana głosu - czy to możliwe? (Jeżeli tak, to w jakim stopniu i czy zdarza się to u każdego).

Serdecznie dziękuję za Wasze odpowiedzi.
napisał/a: zuza891 2010-10-20 23:55
Witam!

Ja migdałki miałam wycinane 4 lata temu, po niesamowitej ilości przebytych angin, które kończyły się nie tylko antybiotykami, ale także pobytami w szpitalu. Trafiłam pod opiekę wspaniałej pani doktor ze szpitala Pirogowa w Łodzi.

1.Zabieg- nie pamiętam dokładnie ile trwał, na pewno koło godziny, byłam w znieczuleniu ogólnym, na tkz. ‘głupim jasiu’ i znieczuleniu miejscowym. Siedziałam na takim krześle, musiałam być przytomna, ponieważ w trakcie zabiegu należy wypluwać krew i resztę wydzielin łącznie z wyciętym migdałkiem. Ale budzili mnie do tego. Niestety po zabiegu po znieczuleniu wymiotowałam, co raczej nie jest wskazane przy świeżo założonych szwach.

2.Ja leżałam 8 dni- z czego zabieg miałam zrobiony dopiero 3 dnia pobytu w szpitalu.

3.Jeśli chodzi o picie- nic kwaśnego, ostrego, zimnego czy gorącego. Najlepiej jakiś delikatny sok np. karotka, bobo fruity :) Jeśli chodzi o jedzenie to wszystko co jest miękkie- środek bułki, drobne kluseczki takie rzeczy. Jakieś konkretnej diety nie pamiętam. Na pewno trzeba coś jeść, bo przyjmuje się leki po zabiegu. Ile czasu nie można jeść gorącego? Wydaje mi się, że każdy na swój sposób to określa. Ja zaczęłam jeść letnie zupy po ok. tygodniu od zabiegu.

4.Zmiana głosu- raczej nie, ale często zdarza się, że występują problemy ze śpiewaniem. I u mnie niestety to nastąpiło- kiedyś śpiewałam całkiem dobrze, nie fałszując. Teraz śpiewanie pozostawiam tylko do samotnej jazdy samochodem :)

Mam nadzieję, że dla Ciebie skończy się to trochę lepiej niż dla mnie, bo niestety ja nadal się męczę z chorobami trochę gorszymi niż angina :)
Pozdrawiam!
napisał/a: SupremeBeing 2010-10-21 08:25
Trochę się uspokoiłam, ale i tak w dalszym ciągu uważam, że robienie takiego zabiegu w świadomości jest straszne.
tym bardziej, że jak słyszę jak to wygląda i ma być tyle krwi, to podejrzewam, że ja im tam zemdleje i będzie po zabiegu. Taka moja tendencja.

To czemu w takim razie przy usuwaniu 3 migdału 11 lat temu smacznie sobie spałam i nic nie pamiętam z tego przeżycia.?

Ja będę akurat w szpitalu im. Barlickiego, mam nadzieję, że nie jest tam tak strasznie.
napisał/a: zuza891 2010-10-21 12:29
Ale to jest taka świadomość na chwilkę- tylko jak pozbywasz się wydzielin, a później dalej smacznie śpisz tylko na siedząco :)
Jeśli się boisz zabiegu i jesteś wrażliwa na krew to zagadaj po cichu do anestezjologa przed zabiegiem i poproś go o zwiększenie dawki- ja tak zrobiłam i czułam się lepiej, bo odpłynęłam.
Z ciekawości- u kogo w Barlickim?
Usuwanie 3 migdałka zupełnie inaczej wygląda niż usuwanie migdałków podniebiennych i wtedy byłaś dzieckiem, może dlatego nic nie pamiętasz.
napisał/a: SupremeBeing 2010-10-21 15:01
Czyli dobrze zrozumiałam ?
Przy zwiększeniu dawki będę spać na siedząco przez cały zabieg a będą się starać mnie obudzić tylko po to abym wypluła krew ?

Nie mam pojęcia.
Dostałam termin przyjęcia mnie do szpitala na zabieg i dopiero wtedy się dowiem jaki lekarz będzie mnie prowadził, a zapewne będzie to ten, który akurat wtedy będzie na dyżurze.

A pro po czy ten anestezjolog ma prawo odmówić mi podania większej dawki ?
Bo rozumiem że normalna dawka nie pozwoli mi spać, tylko będę taka 'zachwiana'
napisał/a: zuza891 2010-10-21 19:03
Nie jestem lekarzem, dopiero się na niego kształcę, ale wydaje mi się, że nawet po normalnej dawce znieczulenia będziesz spać :) Ja byłam po prostu przerażona zabiegiem i anestezjolog chyba sam wyszedł z tą propozycją :) Nie martw się wszystko będzie dobrze! :) Zobaczysz! :)
napisał/a: SupremeBeing 2010-10-21 19:13
Spać to pewnie tak, ale wolałabym być prawie nie przytomna w trakcie zabiegu, a nie przytomna i nie czuć bólu a dopiero po wszystkim zasnąć.

Mam nadzieję.

W każdym razie bardzo dziękuję.